szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fényes Lóránd épp azt a galaxist fotózta, amelyről nem sokkal később kiderült, hogy egy szupernóva jelent meg benne.

Több magyar asztrofotósnak is sikerült megörökítenie azt a szupernóvát, ami a Földtől mintegy 23 millió fényévre történt a Messier 101, vagy közismert nevén a Szélkerék-galaxisban. A kozmikus eseményt Itagaki Koicsi japán amatőr csillagász vette észre még május 9-én, amikor a szupernóva fényessége 14,9 magnitúdó volt.

A Csillagaszat.hu-n bemutatott felvétel mellett – amit Fidrich Róbertnek köszönhetünk – egy másik fotó is készült. Ez utóbbi Fényes Lóránd munkáját dicséri, aki egyébként véletlenül örökítette meg épp ezt az eseményt. Facebook-oldalára feltöltött fotójához azt írta, szombat éjjel fotózott épp a Szélkerék-galaxis felé, így amikor meghallotta a hírt a szupernóváról, alaposabban is megnézte a képet. Ekkor derült ki, hogy a robbanás látszódik a fotón, be is jelölte, hol kell keresni az SN 2023xif kódjelű kozmikus katasztrófát.

A szupernóva a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, melynek során a csillag luminozitása (néhány hónapon keresztül) egy átlagos galaxiséval vetekszik.

Ha a csillagnak voltak bolygói, azok a robbanástól biztosan elpusztultak.

Fényes Lórándnak nem ez az első különleges fotója. 10 évvel ezelőtt a Brit Királyi Obszervatórium és a Sky at Night magazin közös nemzetközi versenyén kezdő kategóriában lett győztes.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!