szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1,3 millió fős brazíliai Porto Alegre városának tanácsán úgy ment át egy rendelettervezet, hogy senki sem tudta, hogy azt a ChatGPT írta.

2023 októberében egy rendeletet fogadott el a Brazília déli részén található Porto Alegre város vezetése. Ez önmagában még nem túl érdekes hír, az viszont már annál inkább, hogy ez az ország első olyan jogszabálya, amit teljes egészében a ChatGPT írt meg. Ezt Ramiro Rosário városi tanácsos árulta el néhány napja – jelentette az AP hírügynökség. A hír megosztotta a helyieket.

Rosário az AP-nek elmondta, arra kérte az OpenAI chatbotját, hogy dolgozzon ki egy javaslatot arra vonatkozóan, hogy a helyieknek ne kelljen fizetniük a vízóra cseréjéért akkor, ha arra lopás miatt van szükség. A megalkotott szöveget ezután bemutatta a 36 fős tanácsnak, de úgy, hogy a szövegen nem változtatott, és nem is árulta el, hogy azt a ChatGPT írta. Rosário szerint azért nem szólt erről senkinek, mert ha szól, akkor biztosan nem szavazzák meg a javaslatot. Így azonban simán átment a tanácson, és november 23-án hatályba is lépett.

A tanácsos szerint nem lett volna helyes csak azért elvetni a javaslatot, mert azt nem ember írta.

Pexls/Sanket Mishra

Porto Alegre Brazília déli részének második legnagyobb települése, 1,3 millió lakosa van. A városi tanács elnöke, Hamilton Sossmeier akkor tudta meg, hogy mi történt, amikor Rosário a közösségi médiában írt erről. Sossmeier a helyi sajtónak úgy nyilatkozott,

ez egy nagyon veszélyes precedens.

A kritikus hangok szerint a legnagyobb probléma a mesterséges intelligenciával kapcsolatban az, hogy időnként hallucinál. Ez azt jelenti, hogy azokról a dolgokról, amikről nincs elegendő ismerete, kitalál információkat – egybegyúrja, ami a legnagyobb valószínűség szerint lehetne –, és azt úgy tálalja, mintha a valóság lenne. Vagyis hazudik.

Sikerülhetett megcsinálni valamiféle szuperintelligenciát az OpenAI-nál, úgy megijedtek, hogy rögtön megpróbálják kordában tartani

Hónapokkal ezelőtt érhetett el áttörést a mesterséges intelligencia fejlesztésében az OpenAI. A ChatGPT mögött is álló cégnél állítólag többen meg is ijedtek attól, mire képes a szuperintelligencia.

Az AP idézi Andrew Perlmant, a Harvard Egyetem tudósát, aki szerint a ChatGPT nem mindig tudja pontosan értelmezni a jogszabályok bonyolultságát. Úgy véli, mivel a ChatGPT egy gépi tanulási rendszeren alapszik, „csak” statisztikai modell alapján dönt, valójában nem rendelkezik ítélőképességgel. Ez főként akkor vezethet problémákhoz, ha a jog értelmezésére van szükség.

Korábban egyébként volt már példa arra, hogy a ChatGPT írjon meg egy javaslatot. Massachusettsben demokrata szenátora, Barry Finegold például a chatbottal íratta meg azt a törvénytervezetet, amely szabályozná a ChatGPT-t. Ezt az év elején nyújtotta be, de még nem szavaztak róla.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!