szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hidrogén után fog kutatni a Puli Holdi Vízszimatolója, mely a leendő holdbázisok vízellátásában és rakétaüzemanyag előállításában egyaránt fontos lehet.

Még idén eljuthat a Holdra a magyar Puli Space Technologies NASA-díjas műszere – közölte az űrtechnológiai vállalat csütörtökön.

Az eszköz a frappáns Holdi Vízszimatoló nevet kapta, mely előre vetíti a rá bízott feladatot is: ez a Hold felszínén található hidrogénkészlet felmérése lesz, potenciálisan segítve az űrhajósok vízellátását és a jövőbeni űrkutatási missziók rakétaüzemanyag-ellátását.

A mindössze 10x10x3,4 centiméteres, 40 dekagrammos műszer az Intuitive Machines IM-2 küldetése révén várhatóan még az idén megkezdheti munkáját.

Puli Space Technologies

A közleményben említik a január 8-án indított Peregrine landolóegységet is, melynek fedélzetén 90 kilogramm hasznos teher mellett több műszer, és a történelem első, teljesen egészében magyar készítésű tárgya, a Puli Téridő Plakettje is helyet kapott.

Bár a Peregrine üzemanyagszivárgás miatt nem érte el a tervezett célját, a Hold távolságát is túlszárnyalva, 389 500 kilométerre távolodott el a Földtől, majd visszatérve a Csendes-óceán fölött a légkörben megsemmisült. A tíz napos út során összegyűjtött adatok és a rakományok tesztelése értékes tapasztalatokkal szolgáltak, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek a következő holdraszállási kísérletek sikeressége szempontjából.

Bekapcsolják a kozmikus porszívót: felküldenek az űrbe egy 21 kg-s műszert, ami csillagközi port fog gyűjteni

Régóta vizsgálják a csillagászok, miként keletkezhetett a Naprendszer. Ezen lendítene egy nagyot a NASA a csillagközi por begyűjtésével és tanulmányozásával.

„Annak ellenére, hogy az eredeti Téridő Plakett szép tűzhalált halt a Peregrine fedélzetén, örömmel mondhatom, hogy kerámia és alumínium másolata otthonra talál a pittsburghi Moonshot Museumban. Számunkra ez a tárgy nem csupán a történelem egy apró szeletét, hanem a közösségi összefogás erejét is megtestesíti. Bízom benne, hogy általa mindenki, aki ellátogat a múzeumba, megismerheti a kortárs magyar szellemiségben rejlő hihetetlen erőt” – mondta Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és vezetője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!