Egy óra egyenesen a Google-től – mit tud a vadonatúj Pixel Watch 3? Teszt
Letisztult eleganciával, rengeteg szenzorral és új szoftverrel igyekszik pénztárca nyitogatásra ösztönözni a Google új okosórája, a most először kétféle méretben készülő és általunk alaposan letesztelt Pixel Watch 3.
A Google relatíve későn pattant fel az egyre sebesebben száguldó smartwatch vonatra, a keresőóriás első ilyen készüléke csak 2022 őszén látta meg a napvilágot. Egy évvel később kijött a második generáció, most pedig már itt is a harmadik verzió.
A Pixel Watch 3 a vállalat ugyancsak friss Pixel 9 okostelefonjaival együtt mutatkozott be, de természetesen nem csak ezekkel, hanem más androidos mobilokkal is kompatibilis.
Hozzánk egy 45 milliméteres, tehát nagyobb méretű példány érkezett kipróbálásra, melyet munka, utazás, sport, pihenés és alvás közben egyaránt folyamatosan használtunk, és most jövünk a gyakorlati tapasztalatainkkal.
Szemrevaló
Ahogy elődei, az új Pixel Watch is elsősorban azoknak készült, akik nem annyira sportos külcsínű, hanem inkább elegáns megjelenésű okosórára vágynak. A szélein finoman lefele ívelt, szétterült vízcsepp formájú üveglap remekül mutat, a sík kijelzőre vágyók viszont jobban járnak a pár héttel korábban érkezett Samsung Watch 7-tel.
A koreai újdonság néhány grammal könnyebb és picit vékonyabb is, de e tekintetben a Google friss órájára sem lehet panasz, a kényelmes viselet nap közben és ágyban párnák közt is garantált. Teljesen más világ ez, mint amit például a Samsung és az Apple drabális Ultra modelljei képviselnek.
Korábban csak egyetlen 41 milliméteres változatban volt elérhető a Pixel Watch, a harmadik nekifutás viszont e mellett már 45 milliméteres verzióban is kapható, vagyis az eddiginél szélesebb vásárlóközösség találhatja meg a maga számítását.
A kellemes tapintású szíj egyszerűen cserélhető, alapáron kétféle hosszúságú kivitel jár, de az egyedi kialakítás miatt a szabványos normál szíjak használatról le kell mondanunk.
Nagyképű
A 16 százalékkal vékonyabb káva miatt a kisebbik kivitel kijelzője 10 százalékkal nagyobb lett, a nagyobbik verzió pedig 40 százalékkal méretesebb felülettel szolgál. Utóbbi esetében nem egyszerűen csak arról van szó, hogy mindent nagyobb méretben látunk, hanem a finomhangolt felhasználói felületen több menüpont, kezelőszerv érhető el egyszerre.
Értelemszerűen gépelni is könnyebb a nagyobb órán, de a billentyűzet még ez esetben sem túl nagy, bár egy rövid válaszüzenet, vagy egy webcím begépelése azért nem okoz különösebb nehézséget.
A 320 ppi-s pixelsűrűségnek köszönhetően a képminőség egészen kiváló – Pixel név ide vagy oda, a felhasználói élmény messze nem darabosan pixeles. Mivel a fényerő 1000-ről 2000 nitre nőtt, szikrázó napsütésben sem gond a pontos idő vagy épp a lépésszám leolvasása, és a Gorilla Glass 5 védelemnek köszönhetően remélhetőleg több évnyi használatot követően sem rondítják el karcok a kijelzőt.
A legújabb LTPO AMOLED technológiájú panel frissítési sebessége a megjelenített tartalom függvényében 1 és 60 Hz között adaptívan változik, ami kedvezően hat az üzemidőre. Csakúgy, mint az akár 1 nitig csökkenthető fényerő, melynek révén akár moziban ülve sem zavar a fixen világító képernyő (AOD).
Kezelhetőség
A jobb oldalt található recés peremű köralakú gombot benyomva a kör alakú ikonokat felvonultató főmenübe jutunk, és a gomb tekerésével az érintőkijelző nyomkodása nélkül is közlekedhetünk a felhasználói felületen. Kár, hogy hátrahajtott csuklóval véletlenül is benyomódhat a gomb, melynek felette elhelyezett társa viszont épp ellenkező módon túlságosan szégyellős.
Természetesen adott az IP68-as teljes por- és vízállóság, fürdés előtt azonban érdemes a fentről lehúzható panelen kikapcsolni a kijelző érintésérzékenységét. Ugyanitt érhető el az alvásidő mód virtuális gombja, melynek révén garantálható, hogy az óra semmilyen módon nem fogja megzavarni álmunkat.
Újdonság, hogy a készülék akár automatikusan is képes alvó módba kapcsolni magát, és tapasztalataink szerint ennek hatékonysága meglepően jó, hasonlóan az automatikus sporttevékenység detektáláshoz.
A beépített mikrofon és hangszóró remek szolgálatot tesz a hívások kihangosításához, a hangminőség mind a hívó, mind a hívott fél oldalán remek.
Zenehallgatáshoz érdemes valamilyen TWS headsetet csatlakoztatni Bluetoothon keresztül, mi egy AirPods Próval tettünk próbát, és a Spotify lejátszási listánk több száz zeneszámát remek minőségben tudtuk hallgatni futás közben úgy, hogy telefont nem is vittük magunkkal.
Szenzorokból nincs hiány, többek közt iránytű, magasságmérő, véroxigénszint-mérő, EKG, pulzusmérő, gyorsulásmérő, giroszkóp, fényszenzor, hőmérő, barométer és magnetométer is található a fedélzeten.
Funkciók
Az Android 14-re épülő Wear OS 5 a remek optimalizációnak és a korrekt sebességű hardvernek köszönhetően minden körülmények mellett gyorsan teszi a dolgát, a RAM 2, a belsőmemória 32 GB kapacitású.
A Pixel Watch 3 használatához legalább Android 10-et futtató okostelefonra van szükség, és csak néhány funkcióhoz, így például a kamera távkioldásához szükséges Pixel mobil. Az óráról akár a Google TV szoftveres televíziós készülékek is távvezérelhetők, illetve a kis köralakú kijelzőre a Nest kaputelefon képe is kitehető.
Reggel személyre szabott üdvözlettel köszönt az óra, melyből megtudható, hogy mennyit aludtunk, hogy milyen időjárás vár ránk, és hogy körülbelül mennyire állunk készen a komolyabb igénybevételekre.
A Readiness érték a hasonló szoftvert futtató új Samsung órákról már ismerős lehet: egy 100-as skálán vázolja, hogy aznap mennyire érdemes nekivágnunk komolyabb edzéseknek, kihívásoknak. És teszi mindezt a többek közt az alvási és pulzussal kapcsolatos adataink alapján.
Kár, hogy ez az érték egy a felhasználóval minden reggel fixen közölt statikus szám, szemben a Garmin-féle Body Battery nap közben dinamikusan változó értékétől.
Mit tud még?
A pulzusmérő nyugalmi állapotban és sportolás közben is egész pontos, egyedül talán a hirtelen változásokat követi le kicsit pontatlanabbul, mint egy mellkasra applikált pulzusöv. A GPS-vevőre sem lehet panasz, bár jobban örültünk volna, ha nem egysávos, hanem a Samsung által is alkalmazott, sűrű erdőben jobb pontossággal szolgáló duplasávos megoldás került volna az órába.
Hasznos extra az egyedi edzéstervek létrehozási lehetősége, melynek révén például néhány gombnyomással össze lehet állítani egy bemelegítést, többféle futásformát és levezetést tartalmazó összetettebb sporttevékenységet is.
A Samsung malmára hajthatja a vizet az alvási apnoe detektálás, ezt leszámítva azonban a Pixel Watch 3 alvásfigyelő funkciói is kiválóan sikeredtek. Kár, hogy az igazán részletes alvásadatokhoz Fitbit Premium előfizetésre van szükség, mint ahogy az alvásprofilokhoz, az AI elemzéshez, az edzés videókhoz és az ételreceptekhez is.
A duplasávos wifi 6-os, a Bluetooth 5.3-as szabványú, az NFC révén biztosított az érintésmentes fizetés, és ez az első droidos óra, melyben UWB chip is található. Ennek köszönhetően kényelmesebb a telefon feloldása, gyorsabb a készülékkeresés, és adott esetben a kocsi is nyitható a segítségével.
A Samsung 4 évével szemben a Google csak 3 évnyi frissítést ígér, és bosszantó, hogy a Pixel Watch 3 az elődeihez hasonlóan nem javítható. A szervizek adott esetben újra cserélik a problémás példányokat, a garanciális időszak lejárta után viszont komoly fejvakarást okozhat, ha a gyakori töltésbe belefáradt aksi felmondja a szolgálatot.
Meddig bírja szuflával?
A kisebb verzió változatlanul 307 mAh kapacitású akkumulátort kapott, a nagyobb pedig egy 420 mAh-s telepet vonultat fel, de mivel a méretesebb kijelző nagyobb fogyasztást is jelent, az üzemidő lényegében ugyanolyan hosszú.
A gyártó 24 órás üzemidőt ígér AOD mellett és 36 órát energiatakarékos módban, ami Apple-Samsung szint, és messze elmarad a Huawei-Honor órák zártabb rendszere által biztosított akár egyhetes használati időtől.
Reggel 6-kor 100 százalékkal vágtunk neki a napnak, melynek során rengeteg felugró értesítést kaptunk, lezavartunk egy kihangosított hívást, illetve egy másfél órás edzést, és este 10-re 30 százaléknyi töltés maradt az aksiban, melyből éjszaka óránként körülbelül 1 százalékot szív le az alvásfigyelés. Nem vészesen rossz, mindenesetre a naponkénti töltést nem lehet megúszni.
Negatívum, hogy egyedi négy csatlakozós töltővel táplálható az akkumulátor, és egy teljes töltés közel 1,5 órányi időt vesz igénybe. A kisebbik óra töltése 20 százalékkal gyorsabb lett, ez esetben körülbelül 60 perc kell egy komplett töltéshez.
Konklúzió, árak
A Pixel Watch 3 a Google eddigi messze legjobb okosórája, mely az elegáns külsőt kényelmes viselettel, egyszerű használattal és az átlagfelhasználók számára bőven elegendő tudással kombinálja, a hibái és hiányosságai többségével pedig könnyen együtt lehet élni.
A 41 milliméteres verzió 155 ezer forintba kerül, a 45 milliméteres kivitel árcéduláján pedig 175 ezer forintos összeg szerepel. Bátor árazás, ugyanis a Samsung hasonló méretű Watch 7 okosórái már 130-150 ezer forint magasságában begyűjthetők, és ezekből LTE változat is kapható 20 ezer forinttal magasabb áron.
Magyarországon a Google első körben csak wifis változatban dobta piacra a készüléket, az LTE kompatibilis Pixel Watch 3-asok érkezésével kapcsolatban egyelőre nincsenek információink.
Pozitívum, hogy az ingyenes Fitbit a korábbinál szélesebb szolgáltatási körrel szolgál, viszont kár, hogy több funkció még mindig Premium előfizetést igényel. Az óra mellé 6 hónap ingyenes Fitbit Premium jár, utána viszont 3590 forintos havi díjra kell számítani.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.