szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az indonéz kormány szerint az Apple nem teljesítette a korábban vállalt kötelezettségeit, ezért lényegében illegálisnak nyilvánította az iPhone 16-osok és az Apple Watch 10 használatát az országban.

Kemény lépésre szánta el magát Indonézia, amelynek elszenvedője az Apple – és mindenki, aki a cég bizonyos termékeit használná az országban. Kiderült ugyanis, hogy nemcsak árusítani nem lehet az iPhone 16-család tagjait, valamint a cupertinói cég legújabb okosóráját, az Apple Watch 10-et, hanem birtokolni sem. Aki mégis használja ezek valamelyikét, és lebukik, az olyan, mintha lopott készülék használatával bukott volna le – számolt be róla az Economic Times.

Agus Gumiwang Kartasasmita, az ország ipari minisztere ebben a tekintetben világosan fogalmazott:

Ha van egy működő iPhone 16 az országban, akkor azt kell mondanom, az lényegében illegális.

Kartasasmita arra kérte a lakosságot, hogy aki ilyen készülékről tud, az jelentse azt a minisztériumnak.

A kormány a döntést azzal magyarázza, hogy a cég nem teljesítette az országban a befektetési kötelezettségét. Korábban arra tett ígéretet, hogy átszámítva mintegy 41 milliárd forintnyi összeget fordít kutatás-fejlesztésre a helyi cégeknél. Az adatok szerint azonban eddig csupán 95 millió dollárt – nagyjából 35,7 milliárd forintot – költött erre az amerikai vállalat, amire válaszul a minisztérium blokkolta a nemzetközi mobileszköz-azonosító tanúsítvány (IMEI) kiadását az iPhone 16-sorozat tagjaira, valamint az Apple Watch 10-re.

Sweet sixteen: teszten az Apple legnagyobb és legjobb mobilja, az iPhone 16 Pro Max

Gigantikus kijelzővel, gyorsabb processzorral, jobb kamerával, új oldalsó gombbal és hosszabb üzemidővel kecsegtet a valaha készült legnagyobb Apple okostelefon. Kipróbáltuk a még így sem hibátlan iPhone 16 Pro Maxet.

Az Antara állami hírügynökség szerint a turisták és a légi közlekedésben dolgozók fejenként legfeljebb két darab iPhone 16-ot vihetnek be az országba és használhatnak, értékesíteni azonban szigorúan tilos azokat.

Az indonéz törvények szerint a külföldi vállalatoknak legalább 40 százalékban kell az eszközeik elkészültéhez az országon belüli tevékenységgel hozzájárulniuk. Ez jelentheti az alkatrészek helyi gyártását, a szoftverek országon belüli fejlesztését vagy K+F központok létesítését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!