szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kanadai és amerikai kutatók szerint elképzelhető, hogy egy idegen, a Jupiternél nyolcszor nehezebb objektum – valószínűleg egy bolygó – haladhatott át a Naprendszeren, megváltoztatva a bolygók keringési pályáját.

Ha vissza lehetne utazni az időben évmilliárdokat, vagy egyszerűen csak közelről lehetne megnézni egy idegen csillagrendszer kialakulása előtti állapotot, akkor az ember azt találná, hogy az anyag – amiből a bolygók keletkeznek – szép, kör alakú pályán keringene a csillag körül. A Naprendszerről viszont köztudott, hogy a bolygók pályája kissé megdőlt, és inkább ellipszis, mintsem kör alakúak.

A kutatókat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy vajon mi történhetett, miért lett a Naprendszer olyan, amilyennek ismerjük. A Torontói Egyetem kutatói, Garett Brown és Hanno Rein, valamint az Arizonai Egyetem bolygókutatója, Renu Malhotra egy új magyarázattal álltak elő a témában. Úgy vélik, hogy a Naprendszer kialakulásának korai szakaszában egy nehéz objektum haladt át a rendszerek, örökre megváltoztatva a születendő bolygók pályáját. Aztán ez az objektum el is hagyta a területet.

Az arXiv preprint szerveren megjelent publikációban a kutatók azt írják, annak az esélye, hogy ez megtörténhetett, még a legjobb esetben is 1:1000-hez. Ezek alapján nem ez a legmeggyőzőbb teória, ugyanakkor nem érdemes a hipotézist elvetni.

A csillagközi térből érkező objektumok a Nap felé haladva, annak gravitációja miatt annyira felgyorsulnak, hogy a sebességüknek köszönhetően elhagyják a Naprendszert. 2017-ben az Oumuamua nevű aszteroidával pontosan ez történt, ami a csillagászoknak tökéletes alkalmat kínált arra, hogy megvizsgálják a csillagközi objektumok Naprendszerre gyakorolt elméleti hatását.

A kutatók úgy vélik, ha egy, a Jupiternél 2-50-szer nehezebb objektum az Uránusz pályájánál beljebb lévő pályán közelítettet meg a Napot olyan sebességgel, hogy aztán el tudja hagyni a Naprendszert, az olyan pályákra lökhette az óriásbolygókat, amilyennek ma ismerjük azokat.

Elárulhatja a Mars a titkot: egy 1 méteres jelzés mutatja, amikor a sötét anyag halad át a Naprendszeren

Amerikai kutatók szerint ha a Mars pályája csupán egyetlen méterrel megváltozik, az igazolhatja a feltételezést, hogy a sötét anyag valójában apró fekete lyukak összessége.

A kutatók 50 ezer szimulációval finomították a modelljüket, amelyben elképzelésük szerint egy közeli csillaghalmazból érkező látogató, ami a Jupiternél nyolcszor nehezebb, excentrikus pályára állíthatta a bolygókat, ha az legalább 2,69 km/másodperces sebességgel száguldott, és a Mars pályájával nagyjából megegyező távolságra közelítette meg a Napot.

A további szimulációk azt mutatták, hogy a következő 20 millió évben – az esetek 2 százalékában – egy, a külső Naprendszerhez tartozó bolygó elhagyhatta a Naprendszert, míg a belső bolygók pályája kissé megváltozhatott, de még mindig harmonikus maradt.

Mivel a legközelebbi csillag jelenleg több mint 4 fényévre van, könnyen elképzelhető, hogy viszonylag elszigetelt helyen van a Naprendszer. Ugyanakkor nem elképzelhetetlen az sem, hogy a Nap az űrbéli utazása során más csillagokhoz, vagy csillaghalmazokhoz is közel került, vagy, hogy egy magányosan utazó, a csillagától elszakadt bolygó keresztezte útját a Naprendszerrel. Emiatt a kutatók, bármennyire is kicsi a fenti forgatókönyv valószínűsége, úgy vélik, nem elvetendő ez a teória – összegez a Science Alert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!