Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Kamera helyett jelenlétszenzor lehet a megoldás a magánéletük védelmét szem előtt tartó felhasználók számára. Kipróbáltuk a Meross készülékét, amely akkor is felismeri, hogy a helyiségben van bent valaki, ha az mozdulatlan. Ezzel pedig biztonságon túl a kényelem is fokozható.

Akár egy otthon, akár egy üzleti helyiség biztonságáról van szó, a legtöbben arra gondolnak: jól fog jönni egy mozgásérzékelő. Ami persze igaz, de fontos hozzátenni: sokkal jobban jön egy jelenlétérzékelő. Ennek fényében érdekes, hogy mennyire kevés gyártó száll be ebbe a kategóriába, melynek legújabb okosotthonos képviselője a Meross Matter Smart Presence Sensor (MS600).

A csomagolást kinyitva egy meglepően kis szerkezet tárul az ember szemei elé, mindössze 7,5 x 4 x 3,5 centis. A doboz tartalmaz még egy töltőkábelt, egy adaptert, egy kétoldalú ragasztótapaszt, kis kábelrendezőket, illetve egy furcsa műanyagdarabot, melynek szerepére még kitérünk később.

Első körben fontosabbak maguk az érzékelők, melyekből több is dolgozok a készülékben. Egyrészt ott a passzív infravörös szenzor. Hívjuk ezt egyszerűen mozgásérzékelőnek. Előnye, hogy kicsi és olcsó, így aztán érthető, hogy az ilyesmi funkciót ígérő kütyük óriási többségébe csak ezt szerelik be. Hátrányai közé tartozik, hogy ahogy melegszik a levegő, úgy romlik az értékelés pontossága. Az sem előnyös, hogy csak a határozott mozgást érzékeli, a viszonylag mozdulatlan emberi testet nem. (Hogy ez miért igen kellemetlen probléma, arra majd kitérünk az automatizációs lehetőségekről szóló részben.) Bizonyos helyzetekben gond lehet az is, hogy a mozgásérzékelő nem tud különbséget tenni egy vagy több ember között, egyszerűen csak bejelez, ha bármi is mozog.

Nem kevésbé fontos a mikrohullámú radartechnológia. Egy ilyen szenzor már nemcsak a mozgást érzékeli, hanem a jelenlétet is: biológiai jelek, a szívverés és a légzés érzékelésével akkor is képes megmondani, hogy valaki van a szobában, ha az mozdulatlan. Hátrányai közé tartozik az ára: egy ilyen szenzor az egyszerű mozgásérzékelésnél jóval többe kerül. További gond, hogy ventilátorok, klímák könnyen megzavarhatják.

Az MS600-ban fényérzékelő is helyet kapott: nemcsak a fény jelenlétét, hanem annak erejét is figyeli.

A Meross készülékének ereje a három technológia együttes alkalmazásában rejlik. A költségbéli hátrányt így ugyan nem lehet ledolgozni, az összes többit azonban igen: a szerkezet az összes észlelési-megbízhatósági előnyt egyesíti.

A jelenlétet legfeljebb hat, a mozgást maximum tizenkét méteren belül érzékeli. Rengeteg, különféle formában végzett próbálgatásunk után kijelenthetjük: igen nagy pontossággal.

Ehhez azonban szükség van a megfelelő beállításra. Miután az érzékelőt hozzáadja az ember az androidos készülékekre és iPhone-okra is elérhető Meross alkalmazáshoz, még hátra van a nagyobb falat: a megfelelő elhelyezés. A mellékelt segédeszközökkel akár falra is könnyen rögzíthető készülék megbízhatósága ugyanis nagyban függ attól, hogy hova, mire lát rá. Az alkalmazásban az említett határokon belül állítható az érzékelési távolság, bizonyos – kényelmi, nem biztonsági – felhasználási módoknál jól jöhet, ha az eszköz például csak a nyolc méteren belüli mozgásra figyel fel, a távolabbira már nem. Ezután jön a munkásabb rész: a figyelt helyiségbe lépéssel, kúszással, mászással kell végigpróbálni, hogy az érzékelő hova lát. Ha például túlságosan „felfelé néz”, vagy egy tárgy belelóg az érzékelési zónába, akkor be lehet kúszni úgy a szobába, hogy ne vegye észre az embert. (További tippjeinkből: az érzékelő beállítása előtt érdemes lehet egy feltörlésre használt pólót felvenni, így a másodpercenkénti egy centiméteres sebességgel végzett padlón kúszás közben a takarítás egy része is rögtön elvégezhető.) Aki kisállattal vagy robotporszívóval él, annak érdemes elővennie a cikk elején már említett műanyag félbúrát: a gömb alakú szenzor aljára pattintva elérhető, hogy a padlón járkáló cica-kutya-robot mozgása ne vezessen téves riasztáshoz vagy lámpafelkapcsoláshoz.

Amikor már minden kész, akkor érdemes elhagyni a megfigyelt területet, majd a Meross appban a Space learningre kattintani. A készülék ilyenkor gyorsan felméri a környezetének alaphelyzetét, hogy aztán a lehető legapróbb változáskat is észlelni tudja.

Mire jó?

A Meross Matter Smart Presence Sensor önmagában is használható, de igazán akkor van értelme, ha egy okosotthonos rendszer része. És minél többféle kütyü van a hálózatban, annál több lehetőség nyílik meg. Jó hír, hogy az MS600 Matter-kompatibilis, így a szabványt támogató bármely márkájú rendszerbe gond nélkül bekapcsolható.

Kézenfekvő felhasználási lehetőség a biztonság fokozása. A lakás megfelelő pontjára elhelyezve a szenzor érzékeli, ha valaki bemegy. A Meross alkalmazásában – illetve bármely okosotthonos rendszerben – beállítható, hogy ha a felhasználó(k) nincs(enek) otthon, és úgy érzékel mozgást a rendszer, akkor riassza őket. Ez történhet telefonos értesítésben is, de mellett a lakáson belül vagy kívül elhelyezett szirénák is megszólalhatnak.

Meross Matter Smart Presence Sensor, MS600

Learn more about this product: https://www.meross.com/en-gc/smart-sensor/matter-presence-sensor/184 Connect with us on social media! https://www.facebook.com/merossofficial https://twitter.com/merosshome https://www.instagram.com/merosshome

A kényelmet növeli, ha a nappaliban csak akkor világít az olvasáshoz is használt lámpa, ha két feltétel teljesül: a fényerő egy bizonyos szint alá csökken (tehát este van) és valaki bent van a szobában. Itt hozzuk a már beharangozott különbséget: aki ehhez mozgásérzékelőt használ, annak nem lesz igazi élmény az olvasás. A fotelban ülve, a könyvben elmélyedve ritkán ficánkol az ember. Így aztán néha kalimpálni kell, hogy a rendszer tudja, még mindig ott vagyunk. Ezt teszi feleslegessé egy jelenlétérzékelő: aktív mozgás nélkül, a felhasználó légzését és szívverését érzékelve tudja, hogy van bent valaki, így nem kapcsolja rá a villanyt. Hasonlóan hasznos előnyökkel bír egy mozgásérzékelőhöz képest a Meross MS600, ha WC világításának automatizálására alkalmazzák.

Az automatizáció során egyébként az is beállítható, hogy milyen hosszan tartó mozgás vagy éppen mozdulatlanság után történjen valami. Például ha valaki csak gyorsan benyúl a szobában lévő asztalra a kulcsáért, és három másodperc múlva már ott sincs, akkor lehet, hogy felesleges elindítani az okosotthon redőnyfelhúzó automatizmusát. Sima ügy: megadható, hogy az ember jelenlétét csak négy másodperctől „vegye komolyan” a rendszer.

Összegzés

A Meross Matter Smart Presence Sensor (MS600) tesztünk során végig megbízhatóan működött. Ez a legfontosabb, akár kényelmi, akár biztonsági felhasználásra szánja valaki. A beállítása technikailag nem nehéz, de sok próbálgatást és finomhangolást igényel, hogy aztán pontosan működjön. És kell még egy kis idő az automatizálási folyamat kitalálásához is: milyen esetben, azon belül egészen pontosan milyen feltételek teljesülése esetén mi történjen.

A Meross jelenlétérzékelője drágább, mint egy egyszerű mozgásérzékelő. De nem drága: véleményünk és tapasztalataink szerint a 12 ezer forint körüli áron beszerezhető MS600 megéri a pénzét, mert jóval több okosotthonos lehetőség rejlik benne, mint kevesebbet tudó rokonaiban.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!