Behazudták a végzettségüket, lebuktak, mégis sikeresek
Úgy tűnik, hogy a világ sikeres cégvezetői között sem ritka, hogy kozmetikázzák kicsit az önéletrajzukat. Leginkább nem létező diplomákat vagy tudományos fokozatokat szeretnek behazudni, az érdekes az, hogy amikor ezek kiderülnek, az nem jelentett minden esetben bukást. Sőt!
Egy jól kinéző önéletrajz, neves iskolákkal, izgalmas és merész karrierívvel, tökéletes készségekkel, belépő lehet egy jó álláshoz. Nem csoda, hogy a legtöbben igyekeznek minél előnyösebb képet festeni magukról, sőt, egy tavalyi felmérés szerint az álláskeresők 58 százaléka színezi túl a cv-jét, vagyis állít többet magáról a valósághoz képest.
Nem kivételek ez alól a topmenedzserek – időnként még a köztársasági elnökök – sem, a különbség talán csak annyi, hogy ők nem buknak bele mindig, és olyankor a hazugságok ellenére is megtarthatják pozíciójukat. A Business Insider olyan sikeres vezetőket gyűjtött össze, akik hazudtak az önéletrajzukban.
Az amerikaiak Schmitt Pálját Sandra Baldwinnak hívják, ő volt az első női vezetője az USA Olimpiai Bizottságának, és 2002-ben kellett posztjáról lemondania, mert kiderült, hogy korábbi állítása ellenére soha nem szerzetet doktori fokozatot, bár a képzést elkezdte.
Ronald Zarrellának a Bausch&Lomb vezérigazgatójának 1 millió dolláros bónuszról kellett lemondania 2002-ben, amikor kiderült, hogy soha nem szerzett MBA diplomát a New York Universityn, bár a képzést elkezdte, de soha nem fejezte be. A cég számára ugyanakkor Zarella volt annyira értékes, hogy állását megtarthatta, így egészen 2008-ig volt a Baush&Lomb vezére.
A legfrissebb ilyen botrány tavaly szeptemberben történt, amikor a Wal-Mart kommunikációs igazgatójáról, David Tovarról derült ki, hogy mégsem szerzett diplomát a Delaware Egyetemen. Később azzal próbált magyarázkodni, hogy már nem is emlékezett arra, hogy mi is szerepelt az önéletrajzában, és különben is, csak néhány kredit hiányzott az iskola elvégzéséhez, illetve még a diplomaosztó ünnepségen is részt vett.
Scott Thompsont a PayPal elnöki székéből nevezték a Yahoo vezérigazgatójának, 2012 januárjában. Kinevezésekor azt állította, hogy a Stonehill College-ban szerzett számítástechnikai és számviteli végzettséget. Ám Daniel S. Loebnek a Yahoo egyik alapítójának valami gyanús lehetett, mert elkezdett Thompson végzettsége ügyén nyomozni, és hamarosan kiderült, hogy az új vezérnek csak a számviteli végzettsége van meg. Thompson májusban távozott a Yahoo-tól.