Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
„Attól tartok, Dominique Strauss-Kahn problémája alkalmatlanná teszi olyan szervezet vezetésére, amelyben nők dolgoznak” - fejtegeti Nagy Piroska, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi alkalmazottja akkori főnökéről írt levelében. A levelet a L’Express francia hetilap legújabb száma hozta nyilvánosságra. Az IMF vezérigazgatóját a levél vádja ellenére felmentette egy független bizottság.
Túlságosan alacsony, 100 millió forintos költési plafont ajánl az európai parlamenti választások kampányára a Fidesz. A kiadások egy részét a közmédiumokra terhelnék vagy szatellit-szervezetekre könyvelnék. E „kívülállók” korlátozása nélkül semmit sem érne a 100 milliós keretről szóló szabály: senki sem tartaná be.
Gyurcsány valószínűleg akkor is megbukik, ha népszerűtlen lépeseivel időben felkészíti az országot a válságkorszakra. Viszont államférfiként távozhatott volna, aki lesajnálón mosolyoghatott volna kicsinyes utódai képébe, megjegyezve: „Én megmondtam!”. Így azonban lejárt belpolitikai gagyiként távozik, olyan közemberként, aki semmiért lett megosztó személyiségből közutálat tárgya, a hiteltelenség élő szemléltető bábuja.
Az ország - felőlem nézve, vagyis baloldali-liberális szemmel - lényegesen jobban járna, ha a 2009-es európai választásokkal egy időben megtartanánk az előrehozott parlamenti választásokat is. Ily módon a Fidesznek, illetve Orbán Viktornak volna módja kipróbálni magát akkor is, ha éppen nem szanált gazdaságot és tele kasszát vesz át, hanem egy csomó problémát.
„Reform vagy bukás”, ez volt az őszödi beszéd kulcsmondata, de ma már inkább úgy kellene módosítania a kulcsmondatot, hogy reform és bukás – véli a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatásvezetője, Novák Zoltán. Kár illúziókat táplálni, a társadalom nem lesz szövetségese a komoly megszorításokat is jelentő reformoknak, el fogja küldeni a kormányt a következő választáson. Mégis, az MSZP-nek tudomásul kellene vennie – ezt mutatják az európai példák –, a sikeres szerkezeti átalakítások nagy részéhez nem társadalmi szövetségesekre vagy széleskörű politikai konszenzusra van szükség, hanem szilárd pártpolitikai háttérre és kormányzati reform-elhivatottságra. A választási vereség pedig benne van ebben a pakliban.
A veszprémi gyilkosság után valakinek ki kellene állnia, hogy egy bonyolult problémáról – a cigány-magyar együttélésről - érthetően beszéljen az emberek előtt. Az elit keresi a szavakat.
A válságkezelés nem politikai tekintélyelvűséget és centralizációt, ellenkezőleg, demokráciát és decentralizációt követel. Van elég munka, jut mindenkinek. Improvizáció és médiapolitizálás nem segít. Soha többé ne döntsenek rólunk nélkülünk.
XVI. Benedek pápa amerikai zsidó szervezetek vezetőivel tartott minapi megbeszélése után félreérthetetlenül leszögezte: a holokauszt tagadása tűrhetetlen és elfogadhatatlan. Különösen azoknak kell ezt belátniuk, akik a Szentírás üzenetét hirdetik. Ugyanakkor pár héttel ezelőtt a Vatikán a Holokausztot tagadó (nézetei miatt II. János Pál idején kiközösített) püspök, Richard Williamson rehabilitálásával borzolta a demokratikus nagyközönség idegeit. Ellie Wiesel most ismét kiátkozását követeli.
Nem az a baj, hogy cigányokról, vagy cigánybűnözésről beszélünk. Muszáj beszélni olyan élményekről, amelyek számtalan választópolgár mindennapjait alapvetően befolyásolják. Az a baj, hogy a hirtelen gátszakadás miatt a közbeszéd a sajtóban és a politikában megengedhetetlen sztereotipizálást erősíti.
Hunvald György őrizetbe vételével tetőpontjához közeledik a valahai patinás zsidónegyed ingatlanbotránya. A VII. kerület melletti Terézvárosba is átgyűrűző ingatlanpanamához viszonyítva a lakásmaffia nagyságrendileg csak pitiáner alvilági kisiparosok gyülekezete. Ott „csak” pár kiszolgáltatott nyugdíjas hajlékát tudták áron alul elcsaklizni. Itt viszont – legalábbis a gyanúból kiindulva – a kormánypárt helyhatósági csúcsvezetőinek szintjén űzték a fehérgalléros csalássorozatot.
Oldalunkon vita bontakozott ki a 2020-as olimpia magyarországi megrendezésének lehetséges voltáról. Papp László Tamás az alábbiakban válaszol Baranyai Ákos BOM-főtitkár írására.
Szemben a többi árucikkel, melyeket jogos reklamáció esetén kicserélnek, netán a vételárat is megtérítik, a selejtes politikusi áru négy évig a nyakunkon marad. Az Őszödön elhangzott Gyurcsány-beszéd igazolta: annak, ha egy politikus a kampányban – utólag bevallottan – hazudik, rá nézve alkotmányos és büntetőjogi következménye nincs. Vagyis (ellentétben a pocsék áruját csodatévőként forgalmazó kereskedővel) az ígéretét be nem tartó – netán tudatosan elszabotáló – politikus a helyén maradhat.
Mi lesz, ha majd az MSZP követel előrehozott választást egy majdani Fidesz-kormánnyal szemben? – veti fel Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója. Európában az előrehozott választás a politikai verseny és a szokásjog része, Magyarországon egyelőre csak tanuljuk, hogy mit kezdjünk vele.
Két nagyon komoly figyelmeztetést kapott az elmúlt napokban a politikai elit. Kérdés, megértik-e a rekordmélységbe süllyedő forint és a miskolci rendőrkapitány melletti szimpátiatüntetés üzenetét.
Magyar politikusok visszatérő panasza, hogy kormányzásuk alatt az ország, külső, elháríthatatlan okok miatt válságról-válságra bukdácsolt, a külső erők ellenállhatatlan kényszerével szemben semmit sem tehettek. A panasz a mostani válság kapcsán is előjön. „Miként tudna ellenállni egy kicsi, sebezhető ország olyan viharnak, mely a nagyobbakat és erősebbeket is földre dönti?” - hangzik az érvelés. Egy figyelemreméltó mű az egykori német szövetségből való kiugrás esélyeit elemzi.
A szabaddemokraták a kormány megtartása mellett döntöttek egyelőre, mert nem akarják a jelenlegi bizonytalanságot tetézni. Ám ha továbbra sem születnek döntések, az SZDSZ megelégelheti a bénázást , és akkor kialakulhat egy fordulatot kikényszerítő parlamenti többség - mutatott rá Gulyás József SZDSZ-es országgyűlési képviselő, a párt ügyvivője a hvg.hu-nak adott interjúban. A beszélgetésre az SZDSZ szerdán tartott kecskeméti sajtótájékoztatóján került sor, ahol több fontos bejelentés is elhangzott.
Gyurcsány fogja a párt tökét, a párt fogja Gyurcsány tökét, és közben meredten figyelik a népszerűségi mutatókat. Ezt a valószínűtlen posztszocialista Laokoón-csoportot bámuljuk 2008 tavasza óta. Tisztességes, becsületes emberek ők, de nem fognak átadni egy megmentett országot a Fidesznek, hogy addig még több vödör szart kapjanak a nyakukba. Utána pedig hozzájuk vágják, hogy ellopták az országot! Akkor legalább ellopják tényleg. Ha úgyis mindegy.
Biztos, hogy törölni akarja ezt a fájlt? – kérdezi mindig a parancs végrehajtása előtt gépünk operációs rendszere. Eleve feltételezvén, hátha mégse. Valóban kívánja a Fidesz a Tisztelt Ház oszlatását, Gyurcsány Ferenc hatalmának azonnali eltörlését? – tanakodhatnak ugyanígy a politológus vénával megáldott közírók.
Sokat ismételt, ám nem teljesen igaz tétel, hogy az ország kettészakadt. Ezúttal mégis a kettészakadásból származó olyan jelenségre szeretném felhívni a figyelmet, amely adalék magyarázat Gyurcsány Ferenc hosszú regnálására. Kisebbségben, válságban, továbbra is talpon. Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársának írását olvashatják.
Mára legendás baráti-művészi kapcsolat alakult ki a Parno Graszt és a Bohemian Betyarsz között, amit a Papp László Arénában közös koncerttel koronáznak meg. Interjú.