szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az uniós biztos pedig azt kéri, Magyarország is vegye ki a részét a gázspórolási tervből. Hírfolyamunk folyamatosan frissül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Egekbe szökött az ungvári albérletek ára

Eddig félmillió menekült érkezett az Ukrajna (jelenleg) legbiztonságosabb részének számító Kárpátaljára, ami nagy mértékben megemelte az albérletárakat. Ide kattintva nemzetközi lapszemlénkben bővebben is olvashat arról, hogyan érinti a régiót Oroszország ukrajnai inváziója.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Ukrajna felosztásáról szóló képpel hergel Medvegyev

Oroszország korábbi elnöke és miniszterelnöke két térképről osztott meg képet a Telegramon. „A pszichotróp anyagoktól sérült agyú ukrán elnök szerint így fest országa jövője” – írta Dimitrij Medvegyev a felső képről. Az alsó, teljesen feldarabolt Ukrajnát ábrázoló térkép pedig a politikus szerint nyugati elemzők elképzelését tükrözi.

Közel 10 millióan menekültek el eddig Ukrajnából

7,3 millió ukrán állampolgár érkezett az Ukrajnával határos négy uniós tagállam – Lengyelország, Szlovákia, Magyarország és Románia – egyikébe. Közülük 3,9 millióan regisztráltak ideiglenes védelemre, amellyel az egészségügyi ellátáshoz, munkaerőpiachoz és állami oktatáshoz is hozzáférnek. A háború február 24-i kezdete óta 9,6 millió menekült keresett menedéket külföldön, további 6,3 millió ukrán pedig hazáján belül keresett biztonságosabb lakóhelyet – számolt be az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségének adatairól az MTI.

Von der Leyen: Az Európai Unió szankciói keményen és mélyen belehasítanak az orosz gazdaságba

Az Európai Bizottság elnöke szerint Oroszország fegyverként használja az energiát, ezért fontos, hogy az EU leállítsa a szállítmányokat – mondta a Portfoliónak adott interjúban. A magyar energiavészhelyzetről azt gondolja, az egyoldalú intézkedések inkább súlyosbítják, mint sem enyhítik a krízist. Bízik benne, hogy a tagállamok megőrzik az „európai szellemet” a válságban, valamint arról is beszélt, hogy a szén és olaj felé fordulás nem veti vissza tartósan az Uniót klímacéljaik elérésében. A teljes cikket ide kattingva olvashatja.

Lebombáztak egy iskolát Mikolajivben

Hajnalban újabb rakétatámadás érte Mikolajivet, oktatási intézmények és lakóépületek sérültek meg – számolt be az Ukrinform lapnak Olekszandr Szenkevics, a város polgármestere. Az ukrán katasztrófavédelem képet is közölt egy teljesen lerombolt iskoláról, a támadásban egy ember sérült meg. A polgármester szerint az „orosz terroristák” tudatosan civil célpontokat lőnek. Beszámolt a támadásról Vitalij Kim, Mikolajiv kormányzója is, a két politikus nyilatkozatai alapján két magasabb épület, a városban lévő egyetem, egy raktárhelyiség és egy templom sérült meg a támadásokban.

(The Guardian)

Bloomberg: A Kreml már felhúzta a gázfegyver kakasát

Európa csak színleli a szolidaritást és ezt Putyin pontosan tudja, ezért nem is ideges – hangsúlyozza Andreas Kluth, az amerikai hírügynökség elemzője. A gáztakarékosság ügyében született kompromisszum szerinte azt mutatja, hogy az EU még nem tudja megvédeni magát az ellenségekkel szemben. További részletek itt.

Oroszország taktikát vált?

Az orosz erők „tömeges átcsoportosításra” készülnek Ukrajna három déli régiójába, ami Moszkva taktikaváltásának tűnik – közölte szerdán Volodimir Zelenszkij elnök egyik vezető tanácsadója.

A The Guardian beszámolója szerint Olekszij Arestovics elmondta, hogy Oroszország csapatokat küld a Melitopol és Zaporizzsja régiókba, valamint Herszonba Ebből arra lehet következtetni, hogy támadásról stratégiai védelemre váltottak.

Az ukrán televíziónak adott szerdai interjújában azt mondta:

(Ez) olyan helyzetbe hozna minket, hogy nem vagyunk képesek felszabadítani az egész területünket és tárgyalásokat kérni.”

„Putyin azért küldött hadsereget Ukrajnába, hogy újjáteremtse a Szovjetuniót” – tette hozzá Arestovics.

Fehéroroszországból lövik Ukrajnát

Több mint 20 rakétát lőttek ki Fehéroroszországból az ukrán hadsereg szerint – írja a The Guardian. Csernyihiv régiót érte a rakétatámadás csütörtökön.

Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés – tette hozzá a haderő.

Áramot fog szállítani az EU-ba Ukrajna

Ukrajna kész növelni villamosenergia-exportját az EU-ba, hogy ezzel is enyhítse az orosz gázszállítások csökkenésével keletkezett hiányt – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda éjjel. „Arra készülünk, hogy növeljük a villamos energia exportját az Európai Unió fogyasztói felé” – fogalmazott a lakossághoz intézett beszédében az ukrán államfő. Hozzátette: „Exportunkkal nemcsak devizát kereshetünk, hanem partnereinket is segíthetjük abban, hogy ellenálljanak az orosz energetikai nyomásnak”. Ukrajnát fokozatosan az európai energiabiztonságot garantáló tényezők egyikévé lehet tenni Zelenszkij szerint. (MTI)

Uniós biztos a CNN-nek: Magyarországnak is ki kell vennie a részét a gázspórolási tervből

Kadri Simson szerint hazánk nem marad egyedül, számíthat az uniós szomszédok segítségére.

Uniós biztos a CNN-nek: Magyarországnak is ki kell vennie a részét a gázspórolási tervből

Kadri Simson szerint hazánk nem marad egyedül, számíthat az uniós szomszédok segítségére.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!