szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán a tavak holdja – tudatosul egyre inkább az űrkutatókban a planéta körül lassan egy éve keringő Cassini amerikai űrszonda adatai alapján.

A Titán, ahogy a Huygens látta. Hideg légkör
© NASA
A Titánon a Földi viszonyokhoz képest borzasztó hideg van, mínusz 180 fok azt átlaghőmérséklet, tehát kizárt, hogy víz töltse meg a folyók, tavak és tengerek medencéjét. Víz helyett a metán hömpölyög a Titán felszínén, és a Cassini által a földi irányító központba küldött legfrissebb felvételeken a szakemberek az égitest déli sarkvidéke környékén egy igen nagy kiterjedésű tó körvonalait vélik kivenni. A Titán-tó 234 kilométer hosszú és 73 kilométer széles, tehát nagyjából akkora, mint az Egyesült Államok és Kanada határán lévő Ontario-tó.

Elizabeth Turtle, a Cassini képalkotó berendezéseit kezelő csoport tagja felhívta arra is a figyelmet, hogy a Titán-tó partvidéke erősen hasonlít a földi tavak és tengerek fövenyeihez, amelyeket erózió és üledék lerakodása alakított ki.

Tony DelGenio, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Goddard Intézetének a munkatársa a Cassini-fotók tanulmányozásából azt is leszűrte, hogy erős felhősödés is tapasztalható a nagy Titán-tó fölött, tehát a metán, amely a Szaturnusz-hold hőmérsékleti viszonyai közepett cseppfolyós halmazállapotú, a földihez hasonló eső formájában bőségesen öntözi a vidéket.

A Szaturnusz és a Titán egy éve került a világ sajtójának a középpontjába. Tavaly július 1-jén a Cassini bolygó körüli pályára állt, majd karácsonykor levált róla útitársa, a Huygens európai gyártmányú leszállóegység, amely január 14-én rendben leereszkedett a Titán felszínére, és még egy fél óráig adatokat és fényképeket küldött a Cassinin keresztül a Földre. Ezt követően fűtőelemei már nem bírták tovább a farkasordító hideget. A majd másfél milliárd kilométerre tőlünk lezajlott manővert az űrutazások korának egyik legnagyobb sikereként könyvelték el a szakemberek.

A Cassini még mintegy három évig folytatja küldetését, és ezen közben a Titánon kívül más Szaturnusz-holdak közelébe is kerül, de a kiemelt célpontja a Szaturnusz legnagyobb holdja, amely a Naprendszer egyik legtalányosabb tagja, hiszen az egyetlen hold, amely légkörrel, sőt még földiénél is másfélszer sűrűbb atmoszférával veszi körül magát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Leszállt a Huygens európai űrszonda a Titánra

A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán fagyos légkörén keresztülhatolva leszállt a felszínre a Huyghens európai űrszonda, – közölte péntek délután a Darmstadtban lévő irányítóközpontban a vállalkozás igazgatója, a francia Jean-Pierre Lebreton. Sőt megjöttek az első képek is.

Panoráma Tech

Mélytengeri élőlényeket sejtenek a Titánon, bár a felszínen nincs élet

Nem kizárt, hogy a Szaturnusz holdja, a Titán mélyén jóval melegebb van, mint a felszínén, és ebben a közegben már lehet, hogy vannak bizonyos szerves-, az élet kialakulására utaló vegyületek. Erre a következtésre jutottak a hold felszínére leereszkedett Huygens űrszonda adatait elemző tudósok.

MTI Tech

Újabb meglepő felfedezés a Titán légköréről

A pasadenai irányítóközpont hét eleji bejelentése szerint a Cassini űrszonda április 16-án ismét megközelítette - ezúttal 1027 kilométerre - az óriásholdat, hogy vizsgálja annak légköri összetevőit.

MTI Tech

Víz helyett cseppfolyós gáz a Titánon

Nyolc nappal a Huygens európai űrszonda látványos leszállása után a Szaturnusz fagyos holdjára a Titán bámulatba ejtő világáról számoltak be a programot irányító szakemberek pénteken Párizsban.