A Toyota 1997-ben dobta piacra az akkoriban igen különlegesnek számító hibrid hajtásláncot felvonultató első Priust, tehát öntöltő hibrid fronton több évtizedes tapasztalattal bír a japán gyártó.
És ez elképesztően jól jött a Toyotának akkor, amikor az Európai Unióban nemrégiben jelentősen megszigorították a károsanyag-kibocsátási előírásokat. A vállalat a riválisainál sokkal könnyebben vette a felbukkant akadályokat, és kis túlzással élve megtehetné, hogy a tökélyre fejlesztett normál hibrid hajtás birtokában egyszerűen csak ül a babérjain.
De nem teszi, és miután a közelmúltban a Priusból, úgy most a RAV4-ből is készített külsőleg tölthető hibridet. Az első zöld rendszámos RAV4-et egy fehér rendszámos és nagyon fekete normál hibrid testvérével vetettük össze.
Remek alapok
Szemre nem sok különbség fedezhető fel a normál hibrid és a plugin hibrid RAV4 között. Értelemszerűen a zöld rendszám árulja el leginkább az utóbbi kivitelt, no és persze az oldalt, illetve hátul található plugin logók, valamint a jobb hátul elhelyezett új töltőnyílás.
Minden más változatlan maradt, vagyis a PHEV kivitelű RAV4 egy 4,6 méter hosszú, illetve 2,69 méteres tengelytávolságú szabadidőautó. Ez azt jelenti, hogy jelen delikvensünk kicsit nagyobb egy Opel Grandland X-nél és VW Tiguannál, és kicsit kisebb, mint egy BMW X3 vagy egy Volvo XC60. És lényegében ugyanakkora, mint az új Ford Kuga.
Van új a Hold alatt
László Ferenc
A helykínálat több, mint rendben van, legyen szó az első vagy második üléssorról, vagy akár a csomagtartóról. Az utasok kiválóan elférnek, és a csomagjaiknak is bőven jut hely az 580 literes puttonyban, mely ugyanakkora maradt, mint a jelentősen kisebb akkumulátoros normál hibrid RAV4 csomagtartója. Ráadásul a padlólap alatt még a kétféle töltőkábel is jól megfér egymás mellett.
A multifunkciós fűthető bőrkormány mögött egy közepes méretű és nem különösebben jó minőségű kijelző, valamint néhány ódivatú analóg műszer található. A szélvédőre vetítő HUD mellett a műszerfalból meredeken kiálló 9 colos érintőkijelző is említést érdemel: a felhasználói felület erősen divatjamúlt, viszont a kezelhetőséget javítják az érintőfelület melletti nyomógombok. A belső visszapillantó digitális funkcióval is bír, ilyenkor a tolatókamera – egyébként nem túl jó minőségű – képe jelenik meg rajta.
Csúcsfelszereltség
László Ferenc
Komoly pozitívum, hogy a hangerő és a hőmérséklet méretes és érdesített felületű tekerőgombokkal állítható, a 9-hangszórós JBL hifi átlagos minőségű, a komfortra hangolt bőrülések nemcsak fűthetők, hanem hűthetők is. Hőszivattyút is kapunk, mely nemcsak az utasteret, hanem a lítium-ion akkumulátort is temperálja.
A minőség általánosan jónak mondható, de nincs teljesen párhuzamban a 21 millió forintos árcédulával. A magas ár hátterében ezúttal nem a luxus, hanem az egyedi hajtáslánc húzódik meg.
Kábelbarát
Míg a normál hibrid RAV4-ben csak egy a lassításkor visszanyert energia tárolását és rövidebb elektromos távolságok megtételét biztosító kis akkumulátor rejtőzik, addig a PHEV kivitelben egy igen masszív 18 kWh-s telep teljesít szolgálatot. Ez már külsőleg tölthető: normál 230 V-ról 8-9 óra, 6,6 kW-os töltővel pedig 2,5 óra alatt tudható le egy teljes procedúra.
Míg a 12-14 kWh-s riválisok leginkább 30-40 kilométeres gyakorlati e-hatótávval kecsegtetnek, addig ez a RAV4 tapasztalataink szerint még a hűvős késő téli körülmények mellett is simán tudja a 65 kilométeres emisszómentes gurulást. És ilyenkor sem lomha, köszönhetően a 182 lóerős és 270 Nm-es első-, illetve 54 lóerős és 121 Nm-es hátsó villanymotornak. Villanymódban 135 km/h a legnagyobb sebesség.
Ha lemerül az aksi, vagy padlógáz miatt szükség van minden erőre, akkor késlekedés nélkül, de nagyon finoman beindul a 185 lovas és 227 Nm nyomatékú 2,5 literes 4 hengeres benzinmotor. A 306 lóerős maximális teljesítmény rendesen meglódítja a RAV4-et, a 6 másodperces 0-100-as szintidő sokkal jobb a normál hibrid 8,1 másodperces adatánál. A végsebesség változatlanul 180 km/h-ra van korlátozva.
Induláskor mindig villanyautó módba kapcsol a technika, ezenkívül hibrid, illetve a benzinmotor energiájával az aksit töltő üzemmód is választható. A fokozatmentes CVT-váltó rendben teszi a dolgát, és továbbra sem annyira a bégetős motorhang, hanem sokkal inkább a hatékony működés miatt szeretjük.
Eco, Normal és Sport mód választható
László Ferenc
Töltés nélkül
Lemerült akkumulátor esetén a zöld rendszámos RAV4 hajtáslánca ugyanúgy viselkedik, mint egy normál hibrid RAV 4-é. Nagyon vegyes használat és az átlagnál dinamikusabb haladás mellett nálunk ilyenkor 7 liter benzint kért a belsőégésű motor 100 kilométerenként.
Ha azt feltételezzük, hogy az első 100 kilométerből 65-öt tisztán villannyal teszünk meg, a maradék 35-öt pedig benzinnel, akkor 38 forintos otthoni áram és 420 forintos literár mellett körülbelül 4,1 liternyi üzemanyag árából tudjuk megtenni ezt a szakaszt. Napelem vagy egyéb ingyen töltés esetén 2,5 liternyi benzin ára alá is bekúszhatunk, ha viszont csak drága publikus helyen tudunk áramot vételezni, akkor az első 100 kilométer csak 6,7 liter benzin árából tehető meg.
Turbó nélküli benzines egység
László Ferenc
A Black Edition kivitelű, sötét hangulatú másik tesztautóban 222 lóerős összkerekes normál hibrid hajtás található, és ezzel a kocsival hasonló körülmények mellett 6,4 literes átlagfogyasztást jegyeztünk fel. Mindkét RAV4 üzemanyagtartálya 55 literes.
A fenti használati feltételek mentén haladva "ingyen áram" esetén 350 ezer kilométer, normál otthoni töltés esetén pedig 590 ezer kilométer után termeli ki a felárát a PHEV verzió. Igaz ebbe még nincs beleszámítva az az összeg, amit a zöld rendszámmal lehet megspórolni.
Színes egyéniség
László Ferenc
Nehéz ügy
Bár a vezetési élményt nem pont egy ilyen autóban hajszoljuk leginkább, e tekintetben a normál hibrid RAV4 kicsit jobban teljesít, még akkor is, ha 84 lóerővel gyengébben nem tud annyira fürge lenni. Ennek oka, hogy míg a hibrid 1685 kilogrammot, addig a PHEV nem kevesebb, mint 1910 kilogrammot nyom a mérlegen (riválisok: 1,8-2,1 tonna).
Ezt vezetés közben is érezni, és hiába található picit alacsonyabban a PHEV tömegközéppontja, a kanyarodásra és a fékezésre is rányomja a bélyegét a 225 extra kilogramm. A megerősített fékrendszernek nem az erejével, hanem az adagolhatóságával van bajunk: kis fékezésre alig lassul az autó, melynek hatására jobban rátaposunk a pedálra, ami ekkor viszont már olyan lassulást eredményez, hogy erősen biccen a fejünk. Ezt más gyártóknak sikerült jobban megoldaniuk.
A felfüggesztés valahol félúton helyezkedik el a Citroën C5 Aircross varázsszőnyeg viselkedése, illetve a BMW X3 sportos hangvétele között. Az elsőszériás plugin RAV4-eseknek meggyűlt a baja a jávorszarvas teszttel, az itt felmerült problémákat viszont azóta szoftveresen orvosolták, mi nem találtuk vészesen imbolygósnak a tesztautó viselkedését.
Konklúzió, árak, riválisok
+ : elöl és hátul is tágas utastér, méretes csomagtartó, nagy teljesítmény, jó gyorsulás, nagy e-hatótáv. –: jelentős tömeg, rosszul adagolható fék, elavult infotainment rendszer, magas ár. |
A zöld rendszámos Toyota RAV4 azok számára lehet jó választás, akik egy átlagnál nagyobb villanyhatótávú plugin hibrid szabadidőautóra vágynak. Nekik viszont minimum 18,3 millió forintot kell a kasszában hagyniuk, miközben egy ugyanilyen felszereltségű összkerekes normál hibrid RAV4 már 12,5 millió forint ellenében hazavezethető.
Tesztautóink közül a Black Edition kivitelű RAV4 14,7 millió forinttól indul, a Selection VIP csúcsfelszereltségű plugin változat listaára pedig 21,3 millió forint. Utóbbi testvérmodellje a csak márkajelzésben eltérő Suzuki Across, mely egyetlen 19,3 millió forintos verzióban kapható.
A riválisok közül józan választásnak tűnik a 225 lóerős Ford Kuga PHEV a maga 13,8 millió forintos árával, illetve a VW Tiguan zöld rendszámos 245 lóerős változata is korrekt vétel lehet 14,4 millióért. A 225, illetve 300 lóerős Opel Granland X pluginek 14,3-15,3 millió forinttól indulnak.
A prémium kategóriában 18 millió forinton nyit a 292 lóerős BMW X3 30e, a 340 lóerős Volvo XC60 T6 Recharge pedig 18,4 millió forinton nyit, de ezek a modellek felextrázva ennél jelentősen többe is kerülhetnek. 19,5 millióból egyébként akár már egy 390 lóerős XC60 T8 Recharge is kijön.
Házon belül maradva jó vétel lehet a RAV4-nél jelentősen nagyobb méretű, 248 lóerős normál hibrid Highlander 16,7 millió forintért, és bár nagyon más kávézó, a 16,9 millió forintért 204 lóerős dízel terepjárós élvezeteket biztosító Land Cruiser mellett sem mehetünk el szó nélkül. 175 lóerős normál benzines RAV4-esünk pedig akár már 9,4 millió forint ellenében is lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.