szerző:
Tetszett a cikk?

A hazai sörözőkben sajnos divatjamúlttá vált a sörkorcsolya. Pedig komoly vendégmarasztaló lehet a szendvicsekből, falatkákból, olcsó, egyszerű zónaételekből összeállított kínálat.

© Kovács Gábor
Hogy mennyire így van, arra bizonyíték a bécsi Centiméter kocsmák sikere, ahol centiben mérik a hideg és meleg szendvicseket. Pár éve a Rathaus mögötti kis utcácskában nyílt elsőként „centiméteres” söröző, melyet újabb hat követett. Ahány ház, annyi dizájn – többnyire minimál –, leginkább az előzőleg itt működő kocsmák-éttermek hangulatát igyekeztek átmenteni a jelen Centimétereibe.

A franchaise lényege, hogy többféle típusból – Budweiser Budvar, Hirter Pils, Murauer Märzen, Stiegl Bier, Paulaner Hefeweizen, Andechs Dunkel, Ottakringer Zwickl, Ottakringer Radler – összeállított sörsor mellé ajánlanak olcsóbb sörkorcsolyákat. A különféle – szalonna, hagyma, fokhagyma, paprika, körözött, tojás, sajt – feltétekkel kínált bagettek hidegen 10, melegen 15 eurocentért kaphatók centiméterenként.

© Kovács Gábor
Persze az étlapról nem hiányoznak az olyan, villásreggelinek is beillő, isteni finomságok, mint a tojásos nokedli és a különféle kolbászok. A Bécsben szokásos „söralátéteken” kívül ehetünk chili con carne-ét, csípős csirkeszárnyakat és akár 1 méteres spagettit is. Ez utóbbit speciális, hosszú tálcán szervírozzák.

Az árak bécsi viszonylatban kifejezetten barátságosak, és a nyitva tartás – 10-től éjfélig – is kedvező.

Sörméter

Mennyi egy méter sör? A bécsi Hubertus vendéglő dekorációja alapján öt litert mondanánk, de szemmel látható, hogy valójában egy palack hiányzik a különleges, füles tálcáról. Így a helyes válasz: ennél harmadliterrel több. A sörmétert azonban még nem szabványosították. Nálunk például a budai Kisvigadó méteres tálcáján 12 korsó, azaz hat liter sör fér el, míg a Centimeter métere mindössze 8 pohár.

A sörméter egykoron a virtusivások fontos szereplője volt – a versenyzők abban mérték össze tudásukat, hogy ki tudja hamarabb leereszteni a torkán a töménytelen mennyiségű sört. A legjobbaknak ehhez alig több mint egy perc kellett.

 

 









HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló VI. - Gyöngyöző pohár

A pezsgő eleganciát és meghittséget kölcsönöz az ünnepeknek. Sorozatunk mostani részében Koczuba Róbert, a Törley Pezsgőpincészet pezsgőmestere útmutatásai alapján ismerkedünk meg a különböző pezsgőkészítési eljárásokkal, és a fogyasztás aranyszabályaival.

Vétek György Gasztro

A borok világa – a világ borai Londonban

Pohárral a kezünkben két óra alatt végigsétálhatunk a világ nagy szőlő- és bortermelő vidékein. Bolyonghatunk azonban bármeddig, Magyarországra nem lelünk a Vinopolisban.

Gőgh Csilla Gasztro

Újra Nyitott Pince Napok

A tavalyi „Nagy Ízutazás 2006” kampányév egyik legjelentősebb eseménye a Nyitott Pincék Napja volt, amelyet idén – a nagy sikerre való tekintettel – ismét megrendez a Magyar Turizmus Zrt., a Nyitott Pincék Szövetsége és a Bacchus Arts Stúdió. A hazai borturizmus élénkítése érdekében szervezett akció ezúttal három napon át tart. A pünkösdi hosszú hétvégén országszerte több mint 100 pincében várják a vendégeket ingyenes, illetve kedvezményes borkóstolóval.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Józsi bácsi, a spanyolok kedvenc aperitifje

Tío Pepe, azaz magyarul Józsi bácsi fogalom a spanyol borívók körében. Ez egy nagyon száraz, könnyű és nemes fehérbor, amit jól behűtve aperitifként szoktak fogyasztani. Kedveltségét egy véletlennek köszönheti. A 19. század közepén egy borkereskedő, Manuel González nagy sikerrel exportálta Angliába sűrű, sötét, édes, enyhén dióízű borát.

Gőgh Csilla Gasztro

Szekszárd szőlővesszei

Ezúttal nem a festmények kapták a főszerepet a Kogart-házban. A minap tizenhat szekszárdi pincészet borait kóstolhatták ott a gasztronómiai szakemberek. A bemutatott borok között szép számmal voltak olyanok, amelyek országosan egyelőre még nem ismertek, de a helyi borversenyeken nagyon szépen szerepeltek.

Kovács Gábor Gasztro

Eltérített márkák a sörpiacon

A marketingszótárban a márkaeltérítés azt jelenti, hogy a különféle termékekkel azonosuló fogyasztók átveszik a hatalmat fölötte, és maguk határozzák meg a termék további arculatát, néha negatív irányban változtatva rajta. A hazai sörpiacon ennek ellenkezője zajlik: néha maguk a gyártók "rontanak le" egy jónevű márkát.

Kovács Gábor Gasztro

A legegészségesebb sör

1516-ban IV. Vilmos bajor herceg elérkezettnek látta az időt, hogy a „sörkotyvasztásnak” országszerte véget vessen. A Sörtisztasági Törvény értelmében ettől kezdve a sör főzéséhez malátán, komlón és vízen kívül más anyag nem volt használható.

hvg.hu Itthon

Szőke kóla, barna kóla: hidegháború az üdítőfronton

Az amerikai kólaital a szocializmusban évtizedekig az imperializmus rettegett, ám vágyott szimbólumának számított, ami ellen a baráti országok saját kóláikkal vették fel a harcot. Cikkünkben megkíséreljük feleleveníteni, idehaza mi mindennel itatták a kólára szomjúhozó lakosságot a háború után megjelent legendás csatos Bambi és a késői szocializmus Traubisodájának időszaka között. Hidegháború az üdítőfronton.

Gasztro

Sörözés Horvátországban: mit igyunk?

A Horvátországba utazó magyar turistáknak biztos nem kell betárazniuk egy láda sört a kocsiba. Mindenhol az itthon megszokott minőséget kapják, a hazaihoz hasonló áron. A tengerparti nyaralás pedig kivált alkalmas a helybeli sörök beható tanulmányozására. Eláruljuk: szerintünk a Staro Cesko a király.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Mediterráneum az Alpokban

Dél-Tirol, Itália északi szeglete kevéssé ismert a magyar turisták körében. Az I. világháború végéig, 1919-ig Tirolhoz, azaz Ausztriához tartozott, azóta Olaszország része. Így nem csoda, ha a vidék ma legalább annyira osztrák, mint amennyire olasz.