szerző:
Tetszett a cikk?

Az egyik legolcsóbb és legbombasztikusabb vitaminforrásunk az előkelő hangzású Beta Maritima, a cékla ősanyja, egy szerény, mediterrán tengerparti növény. Élettani értékei mellett számos ízletes, finom étel készíthető belőle.

A cékla az egyik legrégibb európai zöldség. Már az asszírok is kedvtelve rágcsálták húsos leveleit, gyökerét. A görögök sok mindent sejthettek áldásos hatásairól, mert Delphoiban egyenesen Apollónnak áldoztak vele. A rómaiak tudatosan vajákoltak gyógyerejével, egyebek mellett lázcsillapításra használták. Az eredetileg dél-európai növény igen hamar meghonosodott a kontinensen (elsősorban éppen a római hódításoknak köszönhetően), sőt, világpolgár lett. Nagy Károly egyenesen törvénybe iktatta, hogy márpedig birodalmában céklát kell termelni. A középkori Angliában főleg a betegek, idősek mindennapi betevője lett. Évszázadokon át a népi gyógyászat aduásza volt.

Annak ellenére, hogy télen-nyáron termeszthető, leginkább téli zöldségnek számít. Ez az évszak, amikor a leginkább szükségünk van igen magas vitamin- és ásványianyag-tartalmára. Főleg gyökeréért termelik, de akár táplálkozásra, akár gyógyítás céljából felhasználható az egész növény is – például a levél nagyon finom salátában vagy gyógyteaként leforrázva. Gyökere húsos, leveses, bíborvörös-sötétlila színű. Szinte mindegyik B-vitamin megtalálható benne, tartalmaz C-vitamint, betamint, kaliumot, kálciumot, magnéziumot és számos más ásványi anyagot. Antioxidáns hatásánál fogva a daganatos megbetegedések elleni harcba jó eredménnyel vethető be, vértisztító és fájdalomcsillapító, méregtelenítő. Az oroszok a vér hemoglobinszintjének emelésére évszázadok óta házi gyógyszert készítenek belőle. Az egyforma mennyiségű céklából, sárgarépából és fekete retekből készített kivonatot sötét üvegbe töltik, szorosan lezárják, és szobahőmérsékleten tartják. Ebből a keverékből napi három evőkanálnyit javall a népi gyógyászat. Használták a régiek nátha ellen is: kis dugót kanyarítottak a céklából, és az orrlyukukba tették néhány percre. Krónikus nátha ellen jól megpárolt, gyengén erjesztett céklafőzetet javasoltak. A magyar népi gyógyászatban a friss céklaszörp és a főtt cékla hashajtóként szerepel.

Bíborvörös leves. A népi gyógyászat aduásza
Aréna 2000 kiadó

Élettani értékei mellett számos ízletes, finom étel készíthető belőle. A magyar konyha sajnos nem használja ki a cékla sokoldalúságát, többnyire csak ecetes, tormás salátát készít belőle. Bár kétségtelen, hogy a cékla legegészségesebb nyersen, vagy gyengéden marinálva, és amúgy a torma ideális társa akár frissen reszelve, akár tormakrémként, ezzel még csak az alapokról beszéltünk. A nemzetközi konyhákon sütve, főzve, párolva, grillezve – mindenféle fogásban szerephez jut.

Készíthetünk belőle finom előételt: a szeletekre vágott céklát olajon, vörösborral, feketeborssal és sóval megpároljuk. A görögök kivájják a meghámozott céklák közepét, olaj, paradicsompüré, hagyma és fehér bor keverékében párolják, majd ha megpuhult, kevés reszelt tormával ízesített reszelt almával megtöltik. Töltelékként szerepelhet benne akár rizs, vagy darált hús is. Ha lereszeljük, salátaként tálalva, egy kis mézzel is ízesíthetjük, mazsolát is keverhetünk közé, alma- vagy sárgarépaszeletekkel gazdagíthatjuk. Ledarálva, vajjal elkeverve, ízlés szerint fűszerezve, pirítósra kenve remek, egészséges reggeli, vacsora. Ideális befőzésre is, és nagyon finom chutney-t lehet belőle készíteni, amely remekül passzol például füstölt halak mellé. Különleges finomság a nyárson, serpenyőben, vagy csőben sütött cékla – ennek sok változata ismert. A céklából készült ételek közül a leghíresebb talán a borscs. Gyakran emlegetik orosz céklalevesként vagy orosz céklás húslevesként, annak ellenére, hogy igazából egytálételről van szó, melynek számos variációja, készítési módja ismert, vidékektől és családi hagyományoktól függően. Más keleti szláv népek, így az ukránok és a beloruszok is hagyományos ételüknek tekintik. Talán az alábbi receptekkel azoknak is kedvet csinálunk a céklához, akik eddig csak savanyúságként találkoztak vele.

 

[[ Oldaltörés (Receptek) ]]

 

Sült cékla

1 kg cékla
Opcionálisan: olívaolaj, balzsamecet, fokhagyma, oregano, méz, só, bors

A céklát nem feltétlen kell meghámozni, csak erősen lesúrolni (jól jön a gumikesztyű), majd egyforma nagyságúra – félbe negyedbe, karikába – vágva, az előzőleg kiolajozott tepsire helyezni. Ezután ízlés szerint fűszerezzük – fokhagymával, sóval, borssal, oreganóval, rozmaringgal, balzsamecettel, mézzel. Egy kevés fehérbort is önthetünk alá. Ezután alufóliával lefedjük a tepsit és a 180 fokos sütőben addig pároljuk, amíg megpuhul a cékla. Ezután még fólia nélkül 10-15 percig sütjük.

Ukrán borscs

50 dkg hús
40 dkg káposzta
40 dkg burgonya
25 dkg cékla
1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér
1 dl tejföl
10 dkg paradicsompüré
5 dkg vaj
2-3 dkg szalonna
étolaj, almaecet
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál liszt
1 babérlevél
1 erős zöldpaprika
Feketebors, fehérbors, petrezselyem, só

A húst megfőzzük, majd leszűrjük és félretesszük. Felszeleteljük a megtisztított zöldségeket. A céklát 20-30 percig pároljuk, hozzáadjuk az étolajat, paradicsompürét, kevés almaecetet, kevés húslét. A gyökérzöldségeket és a hagymát külön kissé megpirítjuk, liszttel lehintjük, pár percig keverjük, felöntjük a szükséges mennyiségű (kevés) levessel, forrpontig hevítjük. A szűrt húslébe tesszük a nagy kockákra vágott burgonyát, durván vágott káposztát, a párolt céklát, megsózzuk, 10-15 percig főzzük, aztán hozzáadjuk a párolt, pirított zöldségeket, babérlevelet, borsot, és készre főzzük. A tűzön hagyjuk, hozzáadjuk a szalonnával összezúzott fokhagymát, a cikkekre vágott paradicsomot. Gyorsan forrpontig hevítjük, levesszük a tűzről, és fedő alatt 20-30 percig állni hagyjuk. Tálaláskor beletesszük a tejfölt, megszórjuk apróra vágott zöldpetrezselyemmel.

Céklaleves

bors, citromlé
folyékony édesítőszer, só
fél dl kefir
l db nyers cékla 5 ml olaj
10 g hagyma

A céklát meghámozzuk és lereszeljük. Az olajon megpároljuk az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a reszelt céklát. Pár percig pirítjuk, utána felöntjük vízzel, sóval és borssal ízesítjük. Ha a cékla megpuhult, botmixerrel összeturmixoljuk, majd hozzáadjuk a kefirt. Végül citromlével és folyékony édesítőszerrel ízesítjük.

Sajtos-tojásos céklasaláta

Színes saláta. Nem csak savanyúság
Aréna 2000 kiadó

bors, mustár, citromlé
1 lilahagyma
1 db alma
1 tojás
1 dl 12 százalékos tejföl
30 g zsírszegény sajt
200 g cékla

Az almát és a céklát durva reszelőn lereszeljük, sóval, citromlével ízesítjük. Hozzáadjuk a reszelt sajtot, a főtt, lereszelt tojásfehérjét, valamint a felaprított hagymát, és állni hagyjuk. A keményre főtt tojás sárgáját összetörjük, tejföllel, borssal, mustárral simára keverjük, és a salátára öntjük.

Céklás párolt alma

almaecet,
őrölt kömény, só, vaj, torma,
10 dkg alma
15 dkg cékla

A céklát megtisztítjuk, vékony csíkokra vágjuk, majd egy edényben átfuttatjuk a felmelegített vajon. Reszelt tormával, őrölt köménnyel ízesítjük, majd kevés vízzel, fedő alatt pároljuk. Mielőtt teljesen megpuhul, ecettel ízesítjük, hozzáadjuk a szintén vékony csíkokra vágott almát, majd az egészet készre pároljuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Jelentősen csökkenti a vérnyomást a cékla

Napi fél liter céklalé jelentősen csökkentheti a vérnyomást. A cékla hasznos összetevői a nitrátok lehetnek, amelyek a leveles zöldségekben is megtalálhatók - vélik az American Heart Association online lapjában (Hypertension) publikáló kutatók.

MTI Plázs

A céklalé javítja az állóképességet

A céklalé fogyasztása javítja az állóképességet, akár 16 százalékkal tovább képes sportolni, aki rendszeresen ezt issza - idézi az Exeteri Egyetem kutatóinak megállapítását a BBC hírportálja.

Szikora Katalin Gasztro

Cékla, borscs, saláta

A magyar konyhában érdemtelenül csekély szerepet kap a cékla, amelynek friss termése mostanság már kapható a piacokon. Bár igénytelen növény - és emiatt nagyon olcsó is -, tápanyagait és felhasználhatóságát tekintve vetekszik a divatos salátafélékkel. Erről az értékes gasztronómiai alapanyagról „mesélt” Szása, azaz Nyíri Sándor, a budapesti Arany Kaviár étterem séfje és társtulajdonosa.