szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Világbank a korábban jósolt idei évi 4,6 százalékos kínai infláció helyett 7,0 százalékost vár az idén Kínában. A drágulási tempó jelentős gyorsulása azt jelenti, hogy az idén az infláció Kínában 1996 óta a leggyorsabb ütemű lesz.

Ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi szervezet csütörtökön közzétett negyedéves előrejelzésében 2009-re enyhülést vár, az infláció 5,3 százalékra való mérséklődésére számít.

A Világbank a pénzügyi megszigorítások folytatására szólította fel Kínát, hangsúlyozva, hogy nem kell tartani a gazdasági növekedés emiatt bekövetkező lefékeződésétől, mivel a gazdaság ennek ellenére gyors ütemben fog bővülni.

A bruttó hazai termék 2008-ban 9,8 százalékkal növekszik – szemben a korábbi prognózisban megadott 9,6 százalékkal –, főként a szolgáltatási szektor erőteljes bővülésének hatására. A növekedési ütem felfelé történt módosítása ellenére az idei évre jósolt tempó a leglassúbb 2002 óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Negyedével nőtt Kína olajimportja

Negyedével nőtt májusban a megelőző hónaphoz képest Kína olajimport számlájának összege, a mennyiségi növekedés nyersolajból 10 százalékos volt. Az üzemanyagok importja is fellendült, nem utolsósorban azért, mert az országban nem drágult ezek ára, az év eleje óta változatlan.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kína a kommunista párt határozatának megfelelően a világ gyára lett

A kínai ipar termelése májusban 16,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, jelentették a kínai statisztikai hivatalban hétfőn. Az elemzők 15,7 százalékos éves többletre számítottak. Áprilisban éppen 15,7 százalékkal volt több a kínai ipari termelés, mint egy évvel azelőtt.

hvg.hu Gazdaság

Visszatér az 1970-es évek stagflációja?

A jelenlegi nyersanyagárak által generált globális inflációs nyomás bizonyos tekintetben hasonlít az 1970-es években kialakult problémához. A fejlett országok akkori hibás döntései végül stagflációs időszakhoz vezettek. Ma viszont kísérteties hasonlóság mutatkozik a feltörekvő gazdaságok vislekedésében. Megismétlődik-e a történelem?

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kína a nagy központi bankokat okolja a nemzetközi inflációért

Kína a mértékadó központi bankokat okolja a nemzetközi inflációért. Az amerikai központi bank, a Fed agresszív kamatcsökkentései és a nemzetközi likviditás ezt követő növekedése inflációs problémát okozott és okoz a felzárkózó piacokon, mondta a kínai jegybank elnöke pénteken egy pekingi konferencián.

MTI Gazdaság

Kicsit lassult a kínai növekedés

Kína hazai összterméke az első negyedévben 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – jelentették előzetes becslésként a kínai statisztikai hivatalban. A tavalyi utolsó negyedben a GDP 11,2 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.

MTI Tech

Amerikai mérés szerint Kína a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó

Kína már 2006-ban feltehetően megelőzte a szén-dioxid-kibocsátás mennyiségét illetően az Egyesült Államokat, és így ma már az éghajlat felmelegedését okozó üvegházhatású gázok legnagyobb termelője - erre a megállapításra jutott egy kaliforniai tudóscsoport, amelynek szerzői kedden tették közzé megállapításaikat.

MTI Gazdaság

A német kereskedelmi kamara aggódik a kínai bojkott miatt

A kínai emberi jogi és Tibet körüli politika megvitatása maradjon a tényeknél, mert a politikai eszkaláció árthat Európa és Kína gazdasági kapcsolatainak, figyelmeztetett a német ipari és kereskedelmi kamara (DIHK) ügyvezetője, Martin Wansleben a Neue Osnabrücker Zeitung pénteki számában megjelent nyilatkozatában.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kína a legvonzóbb, de ide mégis több befektetési pénz jön

A nemzetközi befektetők Kínát tartják a világ legvonzóbb régiójának és az elmúlt évben jelentősen növekedett Oroszország vonzereje is, de a tények ugyanakkor azt tükrözik: még mindig Európába érkezik a legtöbb külföldi befektetés – állapította meg az Ernst & Young nemzetközi üzleti tanácsadó szervezet éves jelentésében, amelyet csütörtökön a franciaországi La Baule-ban megrendezett VI. Befektetési Világkonferencián (WIT) ismertettek.

MTI Gazdaság

Ismét gyorsabban nő a kínai export, mint az import

Kína külkereskedelmi többlete márciusban 13,4 milliárd dollárra nőtt a februári 8,56 milliárdról, és majdnem kétszer nagyobb volt a tavaly márciusi 6,9 milliárd dollárnál is, jelentették a kínai vámhivatalban pénteken. A kivitel – 108,96 milliárd dollár – márciusban 30,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import 24,6 százalékkal 95,56 milliárd dollárra emelkedett.