szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi bankoknak a rossz kölcsönök arányának növekedésével kell számolniuk a mélyülő recesszió közepette, de a szektor tőkehelyzete elég erős ahhoz, hogy elviselje ezeket a veszteségeket, írta pénteken a Reuters hírügynökség a Magyar Nemzeti Bank alelnökével, Király Júliával készített interjú alapján.

A jövő év első negyedében a rossz hitelek aránya 13-15 százalékra nőhet a múlt év végi, valamivel 4 százalék felettiről. A bankok ugyanakkor felkészültek erre, emelt kockázati és tőketartalékkal, írta a hírügynökség, Király Júlia előrejelzéséből idézve.

Király Júlia szerint a bankszektor átfogó tőkemegfelelési mutatója - a tőke és a kockázat aránya - 12 százalék fölé emelkedett az idei első félévben az egy évvel korábbi 10-11 százalékhoz képest, miután a külföldi anyacégek a nyereséget visszafektették és feltőkésítették leányvállalataikat. A bankszektor tőkemegfelelési mutatója a kockázatokkal súlyozott követelések és a jegyzett tőke és a profittartalék (Tier I. Capital) arányában 10 százalék fölött van, és még az OTP nélkül is 9 százalék körüli, idézte Király Júlia adatait a hírügynökség.

A nemzetközileg elfogadott minimum az átfogó tőkemegfelelési mutatóra 8 százalék, a Tier I. alapján 4 százalék.

A központi bank alelnöke azután nyilatkozott a Reutersnek, hogy csütörtökön a Standard & Poor's hitelminősítő értékelte a magyar bankok pénzügyi profilját, és úgy vélte, az várhatóan gyengülni fog rövid távon a folytatódó recesszió, "a gyenge és kilengésekre hajlamos nemzeti valuta", valamint a finanszírozási nyomások következtében.

A nemzetközi hitelminősítő a múlt hónap végén az addigi 6-os szintről 7-esre rontotta a magyar bankszektor országkockázati megítélésének osztályzatát (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA), egyebek mellett arra a véleményére hivatkozva, hogy a bankszektor állami támogatása a tulajdonosi finanszírozás gyengülése esetén költségvetési korlátokba ütközne.

Király Júlia úgy vélte, "normális, hogy recesszióban a bankok veszteségeket szenvednek", de felhívta a figyelmet, hogy a visszaesés nagyon csekély. A magyar bankok adó előtti eredménye 192 milliárd forintra csökkent az első félévben a tavalyi első félévi 208 milliárdhoz képest a növekvő kockázati tartalékolás miatt, de azt nem számítva a profitok meredeken nőttek, idézte adatait a hírügynökség.

"A finanszírozási költségek emelkedése miatt szűkült a haszonrés, de egyidejűleg a bankok erőteljesen csökkentették költségeiket. Így, kockázati tartalékolás előtt, a bankok nyereségessége meredeken nőtt" - mondta az alelnök a Reuters szerint.

A Reuters emlékeztetett, hogy az IMF és az EU tavaly októberben megnyitott készenléti hitelkeretéből a bankok támogatására 600 milliárd forint (3,2 milliárd dollár) használható, de ennek eddig csak töredékét költötték el - az FHB-ra -, és a pénz nagyrésze érintetlen. Ugyanakkor, mint az MNB alelnöke elmondta, egyes magyar bankok már szondázzák a szabadpiacot hosszú távú finanszírozás végett, és szintén bátorító az a tény, hogy ilyen finanszírozás elérhető a számukra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

MNB: elhúzódó recesszióra kell számítani

A 2009. júliusi árfolyam- és alapkamatszint mellett a jövő év második felében már a 3 százalékos célnál alacsonyabb infláció várható – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb negyedéves inflációs előrejelzésében. A jegybank szerint az idei 6,7 százalékos visszaesés után még jövőre sem várható fellendülés.

MTI Gazdaság

Bánfi Tamás: alacsonyabb kamat, gyengébb forint kellene a kilábaláshoz

Magyarországnak jóval alacsonyabb kamatra és gyengébb forintra van szüksége ahhoz, hogy az ország gyorsabban kilábaljon a mély recesszióból, írta a Reuters hírügynökség csütörtökön, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa egyik tagjával, Bánfi Tamással készített interjú alapján.

MTI Gazdaság

S&P: szerkezeti gondokkal küszködnek a magyar bankok

A magyar bankok pénzügyi profilja várhatóan gyengülni fog rövid távon, a folytatódó recesszió, "a gyenge és kilengésekre hajlamos nemzeti valuta", valamint a finanszírozási nyomások következtében, áll a Standard & Poor's csütörtökön ismertetett értékelésében.

MTI Gazdaság

MNB: zárolni kell a tartalékokat, különben nem lesz meg az idei hiánycél

Akkor tartható a 2009-re tervezett, GDP arányosan 3,9 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiány, ha a kormány zárolja a GDP 0,3 százalékát kitevő, 78 milliárd forint összegű stabilitási tartalék nagyobb részét, ha ez nem valósul meg, akkor a hiány 4,1 százalék lesz - hangzott el szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új inflációs jelentésének szakértői ismertetésén.