szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár az összes hazai mobilszolgáltató részletesen beszámol saját...

Bár az összes hazai mobilszolgáltató részletesen beszámol saját weboldalán a roaming költségekről (vagyis a külföldi telefonhasználat árairól), mégis kevesen tudják, hogy 2009. július 1-től az Európai Unió új roaming rendeletet vezetett be, vagyis egységesen szabályozták a mobilárakat nemzetközi szinten. Ezekről részletesen az EUvonal - EU Tájékoztató Szolgálat számolt be internetes oldalán, néhány fontos információt innen érdemes tudni, hogy tisztában legyünk a jelenleg érvényben lévő költségekkel, így könnyebb lesz előre is számolni utazáskor.

Július elsejétől tehát percenként az eddigi 46 helyett legfeljebb nettó 43 eurócentet fizethetünk híváskezdeményezés, és legfeljebb 19 eurócentet hívásfogadás esetén az EU-n belül. Újdonság, hogy mostantól az SMS-küldés, és az egyéb adatátviteli barangolási szolgáltatások ára is maximált, egy SMS nem lehet drágább roaming-helyzetben sem nettó 11 eurócentnél, egy megabájtnyi adat letöltése pedig nem lehet drágább 1 eurónál, ennek ára tavaly nyáron megabájtonként 3 és 7 euró között változott.

A következő táblázatban pontosan látható, hogy az EU milyen árakban maximalizálta a telefonköltségeket, ám mielőtt elkezdjük számolgatni a várható telefonszámlát, nem árt tudni, hogy a rendelet által meghatározott összegek euróban meghatározott nettó árakat jelölnek, amelyekhez még hozzáadódik a tagállamokban aktuálisan használt áfa, és természetesen mindig az aktuális forint-euró árfolyam szerint kell gondolkodnunk, hiszen a számlát forintban számolja el a hazai mobilszolgáltató. 

EUVonal

Emellett újdonság az is, hogy a szolgáltatóknak mától perc helyett másodperc alapú számlázást kell alkalmazniuk a kezdeményezett barangolásos hívások 30. másodpercétől, valamint a fogadott hívások első másodperctől kezdve. A várakozások szerint mindezeknek az intézkedéseknek a hatására az uniós fogyasztók barangolási költségei további 60%-kal fognak csökkenni, a mobiltelefon-használat pedig tovább növekedik - számolt be az új rendeletről az EUvonal.

Természetesen így is fontos ügyelnünk arra, hogyan használjuk telefonunkat a határon túl, és fontos minden esetben előre tájékozódni az utazási célország helyi tarifáit illetően. Ha sokáig akarunk külföldön maradni, szerezzünk be egy ottani SIM-kártyát, vagy nemzetközi telefonkártyát, jelentősen spórolhatunk ezzel a költségeken. 

Flickr (Creative Commons)

Ha előre megbeszéljük a családdal és ismerősökkel, hogy ne hívjanak nyaralás közben, akkor elég sokat takaríthatunk meg, és mindenképpen kapcsoljuk ki a hangposta-szolgáltatást, hiszen az is hívásfogadás, így pénzbe kerül. Az SMS fogadása viszont ingyen van, és az új rendeletnek köszönhetően egy esetleges válasz ára sem olyan megterhelő.

Tartsuk szem előtt, hogy a nemzetközi zöld és kék számok csak vonalas telefonról ingyenesek, vagy olcsók, sajnos a mobilok esetében a roaming költség még hozzáadódik ehhez. Egyébként a legtöbb országban érdemes vonalas telefont keresni, ha fontos telefonálni, ugyanis néha megdöbbentően olcsók az árak még nemzetközi beszélgetésre is.

Ha mobiltelefonunk, vagy PDA-nk rendelkezik wi-fi kapcsolattal, akkor töltsük le rá a Skype, vagy Sipgate nevű ingyenes alkalmazást, amelynek segítségével ingyen beszélhetünk másokkal a neten keresztül. Az összes világvárosban számtalan helyen van ingyenes wi-fi állomás, gyorséttermekben, múzeumokban, egyetemek közelében, vagy szállodákban akár. A Skype fizetős szolgáltatást is nyújt, amivel neten keresztül hívhatunk telefonokat is, ezek ára is jóval olcsóbb, mint a mobilok roaming költsége.

Ha netközelbe kerülünk, akkor akár email-en, MSN-en, vagy bármilyen chatprogramon keresztül is felvehetjük a kapcsolatot a családdal, barátokkal, sok pénzt takaríthatunk meg ezzel. Még egy netkávézóban töltött óra is lényegesen olcsóbb lehet, mint a roaming, igaz, többet kell gépelnünk, de talán ennyit megér a több költőpénz nyaralás közben.

Szállodai szobánkban semmi esetben sem szabad használni a vonalas telefont, ha külföldre akarunk telefonálni, mert több száz forintos felárat is számolhatnak érte, de az elérhetőségünket továbbíthatjuk SMS-esben, vagy megoszthatjuk bárkivel blogunkban, vagy közösségi oldalakon, így bárki elérhet minket nyaralás közben, és a hívások fogadása egy fillérünkbe sem kerül a szállodákban sem.

Ha pedig egész egyszerűen csak vészhelyzet esetére akarjuk magunknál tartani a telefont, akkor kivehetjük belőle a SIM-kártyát, vagy kérhetünk szolgáltatónktól roaming esetén bejövő hívástiltást, ezzel elkerülhetjük azt a kellemetlen pillanatot, amikor megszokásból felkapjuk a megcsörrenő telefont, és köszönés helyett káromkodni kezdünk. Szerencsére az új EU-s rendeletnek köszönhetően már egyre kevésbé lesz okunk erre.

-NB-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

travelline.hu Plázs

Mobilozzon a felhők felett!

Eddig a repülőgép volt azon kevés helyek egyike, ahol szigorúan tilos volt a mobiltelefonok...