Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az amerikai hírszerzés oltalmába vette és felhasználta a náci politikai rendőrség, a Gestapo volt ügynökeit és tudott a "holokauszt adminisztrátora", Adolf Eichmann hollétéről a háború utáni években - állítja egy új történészi jelentés, amelyet csütörtökön juttattak el az amerikai kongresszushoz.
Tóth Eszter Zsófia Kádár leányai című könyvéből pontos képet kapunk arról, miként próbálták túlélni a diktatúra hétköznapjait a nők. A hvg.hu a szerzővel beszélgetett.
Hazaáruló, magyarellenes, nemzetvesztő - ilyen és ehhez hasonló kifejezésekkel illették Trefort Ágoston egykori kultuszminisztert egy olyan kijelentéséért, aminek hitelességét ma már sokan vitatják. A Történelem mindenkinek blog szerzője, aki hosszú ideje kutatja az idézet forrását, most újabb - negatív - bizonyítékokat tálal olvasóinak.
A középkori Angliában nagyobb jólétben élt a lakosság, mint eddig feltételezték: az egy főre jutó jövedelem majd' a duplája volt, mint napjainkban a legszegényebb országokban - állítja a Brit gazdasági növekedés - 1270-1870 című tanulmány.
Mementó sorozatunkban ezúttal a Mikulás 60 évvel ezelőtti, átmeneti eltűnésének eredtünk nyomába. Sejtettük, hogy a fordulat évében, 1948-ban, a Rákosi-korszak kezdetén még nem merték volna a Szent Miklós püspökre emlékeztető szokást eltörölni, és szovjet mintára Télapókat erőltetni az óvodásokra, kisiskolásokra. 1949-ben is még Mikulás-vásárról írt a Szabad Nép, de aztán jött 1950.
Az Egyesült Államok pénteken visszaadott Oroszországnak 21 eredeti történelmi dokumentumot, amelyeket orosz levéltárakból loptak el, és később az orosz kulturális örökség védelmével foglalkozó állami hivatal (Roszohrankulturi) talált meg az Egyesült Államokban.
Hatalmasat szólt a WikiLeaks legutóbbi durranása: Frattini olasz külügyminiszter a „diplomácia szeptember 11-éről” beszél, míg több amerikai politikus is a dokumentumokat kiszivárogtató oldal vezetőjének halálát tartaná előnyösnek. A XX. században azonban már korábban is történt jó néhány szenzációs leleplezés, lássuk, kik kövezték ki Julian Assange útját.
Szegeden az 1956-os forradalom után egyetlen embert végeztek ki az eseményekben való részvétele miatt: Kováts Józsefet. Életéről és haláláról csak nagyon keveset tudunk – olvasható abban a levélben, amelyet a napokban küldtek el Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek. A levél aláírói: Zombori István, a Móra Ferenc Múzeum megyei igazgatója, Blazovich Péter, a hódmezővásárhelyi Emlékpont intézményvezetője és Kunstár Csaba újságíró.
„1914-ben már eldőlt, hogy a történelmi Magyarország területe nem maradhat fenn.” 1917 végéig még – igaz, változó mértékben – lehetőség nyílott a trianoninál kedvezőbb állapot elérésére, de utána már nem – állítja Hajdu Tibor történész.
Az első világháború után képlékeny államok jöttek létre Kelet-Közép-Európában. Ausztria és Magyarország területe a töredékére csökkent, és a két ország a viszonylag kis területű Burgenland miatt presztízsvitákba keveredett, ami csak egy év múlva oldódott meg. Eközben Ausztria nyugati tartománya, Vorarlberg Svájchoz szeretett volna csatlakozni, de ezt Bern francia nyomásra elutasította.
Mi az igazság a 80-as évek közepén készült Falfúró című filmben ábrázolt, unatkozó gyeses anyukákról, akik állítólag kuplerájt üzemeltettek a lakótelepi presszóban? Az Urbanlegends.hu blog a készítőket és egy történészt kérdezett.
Bonaparte Napóleon 18 katonájának földi maradványait temették újra Litvániában hétfőn, csaknem kétszáz évvel azután, hogy elbukott a Moszkva bevételét célzó hadjárat, és a korzikai katonái a jeges télben visszaindultak nyugat felé.
Az Anonymus háromszáz évvel a honfoglalás után feljegyzett írásából eredő Pusztaszer-kultusz újabb fejezete nyílt meg a minap azt követően, hogy az MTI hírül adta, az új Alkotmány aláírása "az első magyar országgyűlés helyszínén, Ópusztaszeren történhet meg". Az Urbanlegends.hu ennek kapcsán felidézi Kovács Ákos Árpád-ünnep, Szent Istvánkor - Egy kultikus emlékhely genealógiája című tanulmányát.
Most, amikor a magánnyugdíjpénztárakról annyi szó esik, érdemes felidézni az 1920-as vitát a munkásbiztosítókról. Már a Horthy-rendszer kezdetén is felvetődött, hogy az állam ráteszi a kezét a korábbi törvények által kialakított, részben önigazgató társadalombiztosítási szervezetekre. Ennek 1920-ban politikai jelentősége volt, hiszen a munkásbiztosítókban szociáldemokrata befolyás is érvényesült.
Kora rézkori lakóhely maradványaira bukkantak régészek azon a területen, ahová az uraiújfalui leendő szennyvíztisztítóját építik. Egy sír és számos eszköz, edény is előkerült - írja csütörtöki számában a Vas Népe.
Egy eldugott kínai falu lakosai génállományának majd' kétharmada (56 százaléka) kaukázusi eredetű, ami alátámasztani látszik azt az elméletet, hogy a településen élők az elveszett római légiósok leszármazottai.