szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bolygó több mint hetven százalékát borító tengerek és óceánok minden egyes pontján kimutatható az ember hatása.

Amerikai kutatók 17 különböző tevékenység - például a halászat vagy a hajózás - környezeti hatását mérték fel, majd az eredmények alapján térképvázlatokat készítettek arról, hogy hol és mennyire befolyásolja a tengerek és óceánok vizét, élővilágát és geográfiáját az adott tevékenység. Végül megszerkesztették az ember nyomát jelző tengeri világatlaszt.
 
A munka végére nem maradt fehér folt a térképen. "Mindenhol kimutatható legalább egy tevékenység hatása. Erre egyáltalán nem számítottunk, és arra sem, hogy az egész terület 40 százalékán több tevékenység együttes hatása érzékelhető" - mondta Ben Halpern, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem munkatársa.
 
Az egyetem ökológiai analízis és szintézis intézetében végzett felmérés szerint a leginkább érintett területek az Északi-tenger és a Földközi-tenger, a Dél-, illetve a Kelet-kínai-tenger, a Vörös-tenger, a Perzsa-öböl, a Karib-tenger, valamint Észak-Amerika keleti partvidéke, a Bering-tenger és egyes régiók a Csendes-óceán nyugati részén.
 
Az "emberi tevékenység hatása" megszépítő kifejezés, valójában állapotromlást jelent; fajok kipusztulását és az élővilág változatosságának csökkenését, a halállomány ritkulását és a korallzátonyokat, homokpadokat, sziklaszirteket és más képződményeket fenyegető problémák szaporodását.
 
"Akadnak azért szinte érintetlen területek is. Nem nagyok és védelemre szorulnak, de ezek az apró, elszórt foltok a térképen jelzik, hogy nincs minden veszve, és mintául szolgálhatnak ahhoz, hogy milyen az az állapot, amelyet közös munkával a többi területen vissza kellene állítani" - mondta Ben Halpern.
 
A térkép a Science című amerikai tudományos magazin új számában jelent meg. A vizsgálatban 19 tudós vett részt, egyebek mellett az olajfúrótornyok, a kereskedelmi hajózás, a halászat különböző vállfajai, illetve a klímaváltozás és a vízszennyezés következtében beindult folyamatok hatását elemezték.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Eltűnhet a román tengerpart

A Fekete-tenger romániai tengerpartján olyan erős a strandok homokjának eróziója, hogy jó néhány év múlva a homokos partokat kedvelő turistának nem lesz érdemes odautaznia.

hvg.hu Tech

A tengerfenék alá pumpálnák a szén-dioxidot

Amerikai kutatók véleménye szerint jelentős lépést lehetne tenni a globális felmelegedés ellen, ha a tengerfenék alatt tárolnák az emberi működés által kibocsátott szén-dioxidot.

MTI Tech

Veszélyben vannak Európa tengerei

Egy friss felmérés szerint Európa tengerei egyre rosszabb biológiai állapotba kerülnek a parti építkezések, a fertőtlenítőszerek túlzott használata, a vegyi szennyezés és a túlzott halászat miatt - olvasható a New Scientist nemzetközi tudományos magazin internetes kiadásában.

MTI Tech

Újabb extrém lényekre bukkantak a tenger alatt

Japán és német biológusok mikrobák milliárdjait találták egy tenger alatti folyékony széndioxid tavat fedő üledékben, s a kutatók az élet ilyen extrém körülmények közötti fennmaradásából arra következtetnek, hogy más bolygókon is érdemes keresni, mert „csak ennyire mostoha” körülmények például a Marson is előfordulhatnak.

MTI Tech

Fotometrikus módszer a tengeri roncsok azonosításában

Radikális változást jelenthet a hajóroncsok feltérképezésében az a fotometrikus módszer, amelyet a görög vizeken próbáltak ki először. A merülő robotokkal készített sorozatfelvételek kiértékelése alapján vége az iszapban turkálásnak.

hvg.hu Tech

Óceánok és tengerek: a Bizottság Zöld Könyvet adott ki

Az Európai Bizottság közreadta „Az Európai Unió jövőbeni tengerpolitikája felé: európai elképzelések az óceánok és a tengerek jövőjéről” című zöld könyvet, amelyben kikéri a polgárok véleményét, hogy miként kellene bánni az óceánokkal és a tengerekkel. A Zöld Könyvvel az Európai Unió történetének egyik legnagyobb szabású nyilvános konzultációja veszi kezdetét.

MTI Tech

Meg lehet állítani a tengeri élet pusztulását

Sokkal változatosabb az élet az óceánok mélyén, mint azt eddig feltételezték, ugyanakkor a lehalászás egyes fajok létezését fenyegeti. Ezek a legfőbb következtetései az öt évvel ezelőtt elkezdett vizsgálatoknak, amelyeknek célja a tengerekben létező élet tudományos feltérképezése.

MTI/hvg.hu Tech

Tízezer féle baktériumot nyelünk le egy korty tengervízzel

Amerikai tengerbiológusok mérései szerint egy liter tengervízben húszezernél több féle baktérium él, tízszer annyi féle, mint azt eddig feltételezték: ennek a felismerésnek azért van jelentősége, mert a földi bioszféra hajtó motorját, a tengeri biomasszát túlnyomó részben mikroorganizmusok alkotják, és az adatból kiderül, hogy ezeknek várakozáson felüli genetikai tartalékai vannak.