szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nukleáris hulladékkal működő robotok ugrálhatnának a vörös bolygón, az atmoszférából kivont szén-dioxid gáz segítségével. Brit mérnökök szerint ezzel a módszerrel jóval nagyobb területeket ismerhetünk meg a Mars felszínéből.

A BBC értesülései szerint a Proceedings of the Royal Society című tudományos folyóiratban megjelent koncepció szerint a jármű a légkörből kivont szén-dioxidot folyadékká sűrítené, majd egy hagyományos rakétához hasonló meghajtással lenne képes nagyobb távolságok megtételére.

Az ötletgazdák szerint ezzel a stratégiával alaposabban fel lehetne térképezni a Marsot, mint a napenergiával hajtott Spirit és Opportunity nevű robotok tették. Bár mindkét szerkezet jóval több adatot szolgáltatott a vörös bolygóról, mint eredetileg tervezték, alapvetően kis területet tudtak bejárni a felszínen.

A kutatók számos módszert felvázoltak, amelyekkel a jövőbeni Mars-robotok nagyobb területet bejárhatnak: szóba került szárnyas felszíni egységek, illetve a meteorológiai ballonokhoz hasonló járművek alkalmazása, sőt, még egyfajta „felfújható ördögszekér” koncepciója is megszületett, amelyet a marsi szél fújhatna ide-oda a terepen.

A napelemes Mars-robotok mozgástere limitált
ESA

Hugo Williams, a University of Leicester kutatója kollégáival együtt azonban úgy gondolta, hogy a legjobb egy olyan felderítő robot lenne, amely képes gondoskodni saját hajtóanyagáról.

A rendszer lelkét egy radioaktív izotópokon alapuló generátor adja, amelyben egy pár kilogrammos radioaktív anyagból készült mag működteti a Mars-járót. A nukleáris telepek egyébként nem új fejlesztésűek: a hosszútávú űrmisszióknál már régóta alkalmazzák a módszert, többek között a hetvenes években fellőtt Pioneer űrszonda is hasonló technológiát használ.

Az ugráló robot a radioaktív bomlás során keletkező hő működtetné a kompresszort, amely a légkörből kinyert szén-dioxidot összesűríti. A hő egy része egyfajta radiátorba kerül. Amikor a robot ugrani akar, a folyékony szén-dioxidot tartalmazó tartály és a radiátor összekapcsolódik, a CO2 felhevül, hirtelen visszaalakul gázzá. Ezt átvezetik egy hagyományos rakétáknál alkalmazott fúvókán, s így a nagy nyomású gáz kellő emelőerőt szolgáltat, hogy a robot képes legyen megtenni az ugrást.

„A sugárzó izotópos energiaforrás előnye, hogy hosszú távon is használható és nem függ a Nap fényétől” – magyarázta dr. Williams. „Sokkal hosszabb ideig használhatnánk egy ilyen robotot és a Mars olyan régióiba is eljuthatnánk vele, ahová viszonylag kevés napfény jut. Mivel a hajtóanyagot a bolygó atmoszférájából gyűjtené a gépezet, nem kellene a Földről feljuttatni, foglalva ezzel az értékes helyet.

A tervek szerint a robotnak egy hétig kellene gyűjtögetnie a hajtóanyagot, hogy végrehajthasson egy egy kilométeres ugrást, azonban a kutatás során ez az idő várhatóan amúgy is adott lesz, mivel az egyes helyeken végzett adatgyűjtés is időt igényel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Videón nézhetjük majd a következő marsraszállást

Videokamerával is felszerelik a következő marsjárót. A nagyfelbontású felvételek rögzítésére alkalmas eszköz a tervek szerint két perccel a bolygóra érkezés előtt kapcsolna be és felvenné az egész leszállási műveletet.

hvg.hu Tech

Mars-kőzetek, amelyek az élet emlékét őrizhetik

Űrkutatók azonosítottak néhány kőzetet és helyszínt a Marson, amelyek szerintük a vörös bolygón egykor jelen volt élőlények megkövesedett maradványait tartalmazhatják - írja a BBC. A tudósok egy 2008-as felfedezést fejlesztettek tovább.

hvg.hu Napi merítés

A Marsot támadó űrszondák

A Hold után a Marshoz indult a legtöbb űrszonda, és igen sok nem teljesítette a küldetését, néhányan mégis vethettek egy pillantást a vörös bolygóra. A Cydonia blog összegyűjtötte a Mars-szondák történetét.

MTI Tech

Húsz év múlva küldene embert a Marsra az Egyesült Államok

A nemzetközi együttműködésre, a Föld-megfigyelési alkalmazásokra és az emberes küldetésekre helyezi a hangsúlyt az új amerikai űrpolitika, amely szerint az Egyesült Államok a 2030-as évek elején juttatna asztronautát a Marsra. Horvai Ferenc, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) tanácsosa nagyon érdekesnek nevezte az új amerikai űrstratégiát, hiszen Barack Obama hatalomra kerülése után azonnal bejelentette elődje, George Bush elnök Constellation elnevezésű programjának a felülvizsgálatát, amelynek fő eleme épp az lett volna, hogy a Holdra és a Marsra küldenek embert.

hvg.hu Tech

Gleccserek a Marson és szex a jövőben – jön a novemberi Science Meetup

A Marson a hetvenes években felfedezett felszíni képződményekről, házasságtörő robotokról, illetve a trópusi esőerdők élővilágáról tartanak előadást november 17-én a Tűzraktérben a Budapest Science Meetup előadássorozat meghívott vendégei . A rendezvényre elsősorban a tudomány iránt érdeklődő laikusokat várják a szervezők.