szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezúttal nem egy neves felhasználó, hanem a Facebook egyik (persze ugyancsak ismert) alkalmazottja hagyja ott a legnagyobb közösségi oldalt. A WhatsApp társalapítójáról van szó, aki állítólag megelégelte az adatgyűjtési gyakorlatot.

Jan Koum, a WhatsApp társalapítója igazán nem szegény ember: 2014-ben több mint 19 milliárd dollárért adta el üzenetküldőjét a Facebooknak. Most viszont távozik a legnagyobb közösségi oldaltól. Ugyan nem indokolta meg, miért döntött így, inkább arról beszélt, hogy a jövőben Porsche-gyűjteményének bővítésére koncentrál. Azonban a Washington Post szerint az igazi ok, hogy Koumot igencsak bosszantotta, ahogy a Facebook megsérti a WhatsApp-felhasználók privát szféráját.

A jövőben – írja a Business Insider – a felhasználók joggal aggódhatnak, hogy mennyi ideig maradhatnak biztonságban üzeneteik és kontaktjaik listája.

Egyébként már a WhatsApp felvásárlása is aggodalomra adott okot, és mint kiderült, nem véletlenül. Még jóval a Cambridge Analytica-botrány előtt hírbe hozták a Facebookot, hogy személyes adatokhoz jut a WhatsAppon keresztül. Kuom akkor megvédte volt és új cégét, mondván, ha a Facebookhoz való csatlakozás azt jelentette volna, hogy meg kell változtatniuk eddig vallott értékeiket, akkor nem tették volna meg ezt a lépést.

MTI / AP / Patrick Sison

Két évvel később azonban a WhatsApp mégis csak elkezdte átadni a felhasználók adatait a Facebooknak, egész pontosan a telefonszámokat. Mindez azonban óriási felháborodást szült, és például az Egyesült Királyságban igen gyorsan meg is szakította a két cég az adatmegosztást. Úgy tűnik azonban, hogy a mostani botrány már Kuomnak is sok volt, és nem adja a nevét ehhez a továbbiakban. A WhatsApp egykori tulajdonosa, Brian Acton ennél erősebb megnyilvánulásra szánta el magát, amikor a Twitteren egyenesen a Facebook elhagyására buzdított.

A Facebook-botrány tehát továbbra sem ült el, egyre többen távoznak (vagy így, vagy úgy), azonban mint kiderült, Mark Zuckerbergnek egyelőre nincsen mitől tartania, a Facebook forgalma és bevétele jelentősen emelkedett az első negyedévben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!