szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két napon át várt kétségbeesetten megmentőire egy kölyökkutya Újdelhiben, mire a mérnökként dolgozó Raj Milind rátalált.

Az ma már lassan hétköznapi dolognak számít, ha egy mentőakció során drónnal is dolgoznak a mentőcsapatok, az Újdelhiben élő mérnök, Milind Raj azonban egészen új szintre emelte a drónos mentés fogalmát. És ezt nyugodtan vehetjük szó szerint is.

Az NDTL beszámolója szerint Raj épp a reggeli sétáját tette, amikor a két út között húzódó mély árokból különös nyöszörgést hallott. Mint kiderült, egy kiskutya volt az, amelyik bajba került: beleesett az árokba, de kijutni már nem tudott onnan. Mint kiderült, a környékbeliek már két nappal korábban is hallották az állat sírását, de annyira nehezen hozzáférhető helyen volt a kutyus, hogy nem tudtak rajta segíteni.

Raj azonban – mérnökember lévén – azonnal nekiállt, hogy megoldja a problémát. A közeli Lucknow városában található laborjában egy hat rotorral ellátott drónt kezdett el átépíteni úgy, hogy azzal meg lehessen menteni a bajba jutott ebet. Saját bevallása szerint annak ellenére, hogy a mesterséges intelligenciában és a robotikában is jártas, nem volt egyszerű a feladata. A férfi egy olyan robotkart épített a drónra, amely nemcsak megfogni képes az állatot, de az érzékelői segítségével a szívritmusát és a légzését is figyelemmel lehetett kísérni. Erre pedig szükség is volt, hiszen ha a kar túl szorosan fogja meg az állatot, megfulladhat.

Néhány órával később már a drónnal tért vissza a helyszínre. A kutya annyira rémült volt, hogy szinte mozdulatlanul várta a segítséget, így nem volt nehéz megfogni őt. Raj így a drón segítéségével ki tudta emelni az árokból, a mentésről pedig természetesen videó is készült.

Raj végül magához vette az ebet, akinek igen stílusosan a Lifted (magyarul: kiemelve) nevet adta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A GPS után jegyezze meg az RPS-t: a Vodafone már javában teszteli a drónkövető hálózatot

A Vodafone bejelentette, hogy elkezdték tesztelni a világ első légifogalmi irányítási drónkövető és biztonsági megoldását. A repülőgépek védelmére tervezett megoldás 4G és IoT technológián alapszik. Segítségével a véletlenszerű, vagy szándékos berepülések lesznek megelőzhetők olyan kritikus helyszínek közelében, mint a repülőterek, büntetés-végrehajtási intézetek és kórházak.