szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Augusztus elején szivárgott ki, hogy a Google egy különleges, cenzúrázott keresőt fejleszt Kínának. A témát elsőként megíró lap most újabb részletekkel állt elő, melyek még sötétebb képet festenek a helyzetől. Ha igazak az értesüléseik, a kínai kormányzat konkrét személyekhez kötve is megnézheti majd, ki mire keres rá a neten.

Miközben az Európai Parlament képviselői nemrég önszántukból szavazták meg azt a szerzői jogi irányelvet, amely alaposan megváltoztathatja az internetet, Kínában még a jelenleginél is sokkal komolyabb netes cenzúrát vezethetnek be.

Még augusztus elején derült ki, hogy – a hivatalosan azóta sem kommentált értesülés szerint – a Google vissza akar térni Kínába. A Dragonfly néven futó projektben egy olyan keresőt fejlesztenek, amely teljesíti a kínai kormány legfőbb elvárásait: cenzúrázza azokat a tartalmakat, amely számára nem túl előnyös, legyen szó emberi jogokról, vallásról vagy épp politikai mozgalmakról. A hír kipattanása után a Google alkalmazottainak egy része fellázadt, de ha a most kiszivárgott információk igaznak bizonyulnak, akkor borítékolható, hogy sokan lesznek, akik erkölcsi okokra hivatkozva távoznak a vállalattól.

The Intercept beszámolója szerint az androidos eszközök számára készített Dragonfly összekapcsolná a kereséseket a felhasználó telefonszámával, azaz konkrétan, személyekre lebontva rögzítené a rendszer, hogy ki mire keresett.

Emberi jogi aktivisták szerint így még könnyebbé válhat a kommunista rezsim számára, hogy nyomon kövessék egyes állampolgárok online tevékenységét, érdeklődési körét és a kormánypárt iránti szimpátiájukat. A félelmek szerint a Kínában tárolt felhasználói adatokhoz a kínai hatóságok bármikor hozzáférhetnek, így az ellenzéki hangokat megpendítő aktivisták vagy a hatalomgyakorlást ellenőrizni próbáló újságírók kormányzati megfigyelése még erősebbé válhat. Ha pedig valaki nem a "megfelelő" dolgokra keres rá, azt szinte azonnal le tudnák tartóztatni.

Ha mindez igaz – vagyis a felhasználók kereséseit valóban összekapcsolnák a telefonszámukkal – az tökéletesen illeszkedne abba a tervbe, amit a kínai kormány még 2014-ben indított útnak, és ami 2020-tól élesedne a távol-keleti országban. A tesztüzemmel már most is működő rendszer lényege, hogy az állampolgárokhoz egy “közösségi kreditpontot” rendelne a kínai állam (minimum 350-et, maximum 950-et), amit az állampolgárok "viselkedése" befolyásolhatna. Ha valaki túlságosan kíváncsi az ország ügyeit érintő dolgokra, az lefelé húzza a pontszámot, ha viszont "nem érdeklik" az ilyen témák, az felfelé lökheti a pontjait. A pontszámtól mérten pedig szankcionálna vagy jutalmazna a rendszer. Ha a felhasználó kereséseit a telefonszámhoz kötik, az azonnal lehetségessé tenné az állampolgárok pontozását.

A Google projektjét ismerő névtelen forrás szerint a legfőbb probléma, hogy a Google kínai partnerséggel készíti a Dragonflyt, amibe a kínaiak bármikor belenyúlhatnak úgy, hogy további keresési szavakat cenzúráznak – amibe a Google amerikai munkatársainak valószínűleg semmilyen beleszólásuk sem lehetne. Sőt, a rendszert állítólag úgy alakították ki, hogy abban például a pekingi időjárási és légszennyezettségi adatokat is kozmetikázni tudják.

Vannak ugyanakkor olyanok, akik szerint a Google keresője valójában jó szolgálatot tehet a kínai rezsim "felpuhításában". Thomas Jungbauer, a Cornell Egyetem üzleti iskolájának oktatója szerint mivel az állampolgárok a keresések során a kényes tartalmakra vezető linkek helyén egy figyelmeztető szöveget olvashatnak, ez folyamatosan emlékeztetné őket arra, hogy egy cenzúrázott, elnyomott világban élnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!