szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokáig tervezték a Csandrajáan-2 missziót, amivel India lehet az első, aki a Hold déli pólusához megy.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Eredetileg a múlt hétre tervezte, végül azonban mostanra halasztotta el az indiai űrkutatási hivatal (ISRO) a Csandrajáan-2 misszió útnak indítását. Végül hétfőn, magyar idő szerint nem sokkal 12 óra előtt sikerrel elstartolt a rakéta, ami a Hold déli pólusát vette célba.

A Satish Dhawan űrközpontból útnak indított küldetés 150 millió dollárba, vagyis átszámítva mintegy 43,4 milliárd forintba került, és ha sikerrel jár, akkor az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után India lehet a negyedik ország, amelynek sikerül űreszközt küldenie a Holdra – és az első, amely a déli póluson teszi meg mindezt – írja a BBC.

A tervek szerint szeptemberre érkezhet meg a Holdhoz az ember nélküli űrhajó, aminek leszállóegysége a tervek szerint irányított leszállást hajt majd végre a felszínen. A küldetés során többek között vizet és ásványi anyagokat keresnek majd a szenzorok, ami megalapozása lehet egy későbbi küldetésnek.

A Csandrajáan-1, India első Hold-missziója 2008-ban indult útnak. A 79 millió dolláros projekt során az indiai űrszonda segítségével erősítették meg, hogy létezik víz a Holdon. A Csandrajáan-2-t eredetileg az orosz Roszkoszmosszal közös együttműködésben tervezték megvalósítani, 2013-ban azonban India technikai különbözőségek miatt megszakította az együttműködést.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!