szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár sokszor az irodában sem feltétlenül dolgozunk úgy, hogy azzal megkíméljük a nyakunkat és a hátunkat, otthonról valószínűleg még kevesebben tudnak egészséges munkakörnyezetet kialakítani maguknak.

Ahhoz kétség sem férhet, hogy a koronavírus-járvány lassítása szempontjából rendkívül hasznos az otthoni munkavégzés. Ennek köszönhetően reggelente és délutánonként jóval kevesebb ember ül fel a tömegközlekedési eszközökre, és a munkahelyeken sem fertőzik egymást a kollégák. A dolognak azonban van egy hátulütője is.

Az otthoni munkaállomás – ami esetenként a konyhaasztal – szinte biztos, hogy nem nevezhető egészséges munkakörnyezetnek.

Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, az emberek többsége a konyhában, a kanapén vagy a földön ülve próbálja meg elvégezni a munkáját, nem pedig egy íróasztalnál. Ez viszont rendkívül rossz hatással lehet a testünkre.

Wikipédia / United States Marine Corps / Közkincs

A legrosszabbat az jelenti, ha laptopot használunk. A Wired által megkérdezett Bronwyn Clifford gyógytornász szerint, ha a hordozható számítógépet külső billentyűzet, vagy egér nélkül kezeljük, az a nyakat és a hátunk felső részét is megterheli.

Clifford azt mondja, néhány napos használattól még nem kell megijedni, de ha hónapokon át dolgozunk így, az már gondot jelenthet. Ez legfőképp azoknak az idősebb dolgozóknak lehet rossz hír, akiknek már egyébként is van valamilyen hát- és nyaktáji problémájuk. A legjobb megoldás az lenne, ha a munkáltatók engednék, hogy az irodai felszerelést – széket, billentyűzetet – hazavigyék a dolgozók.

[Mi kell a távmunkához? Öt dolog, amit feltétlenül gondoljon át, mielőtt belevág]

A munkavégzés szempontjából a legrosszabb hely a kanapé. Bár elsőre kényelmes lehet, épp emiatt nagyon hamar elernyed a testtartásunk: a vállak és a fej előre esik, ami még nagyobb terhelésnek teszi ki a testünket.

Fazekas István

A munkáltatónak a munkavállaló egészségére is ügyelnie kell, ezért nem elvárható, hogy a dolgozók hónapokon át egészségügyi szempontból ártalmas helyeken/helyzetekben dolgozzanak. Vagy ha mégis, akkor a munkáltatónak illene biztosítania a munkához szükséges feltételeket: asztalt, széket és egyéb, megfelelő felszerelést.

Shah Qureshi, a munkaügyekkel foglalkozó brit Irwin Mitchell ügyvédi iroda jogásza azt mondja, bár az természetes, hogy a cégeknek a világon sehol nem volt idejük néhány nap alatt felkészülni az új helyzetre, mielőbb lépniük kellene.

A legfontosabb, hogy legyen otthon:

  • íróasztal,
  • irodai szék,
  • billentyűzet,
  • egér,
  • monitor.

Robin Christopherson, az AbilityNet vezetője szerint amíg ezek nem állnak rendelkezésre, házi praktikákkal tehetjük egészségesebbé a munkavégzésünket. Monitornak használhatjuk például a televíziót, ha egy HDMI-kábellel összekötjük azt a számítógéppel, de végezhetjük a munkát állva is: a konyhai pultnál, vagy épp a vasalódeszkán.

SASRA

A szakember azt javasolja, ha van külső egér és billentyűzet otthon, készítsünk saját laptopállványt könyvekből, hogy a képernyő a szemünk magasságába kerüljön. Ha nincs, akkor amennyire lehet, legyen döntött a házibarkács állványunk. Ha asztalunk sincs, dolgozhatunk állva: a konyhai pultnál vagy a vasalódeszkánál, ha pedig a földön ülünk, a dohányzóasztalra is feltehetjük a laptopunkat.

Emellett érdemes időnként levegőzni egyet, sétálni, vagy épp lépcsőzni, ha erre van mód és lehetőség. Aki teheti, fél óránként mozogjon egy kicsit: nyújtózkodjon a karjaival oldalra és felfelé. Óránként egyszer érdemes a hátizmot is erősíteni: feküdjön a földre, a lábait pedig emelje meg úgy, hogy 90 fokos szöget zárjanak be a testével. Telefonálás közben pedig érdemes sétálgatni.

[Tényleg lassulni fog most az internet? Mit tehetek ellene saját otthonomban?]

Ne a kanapén ülve dolgozzunk, mert nemcsak rossz testtartást eredményez, de mozogni is kevesebbet fogunk. Ha már mindenképpen oda kell ülnünk, legalább egy időzítőt állítsunk be, ami emlékeztet, hogy bizonyos idő elteltével járjunk egyet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!