szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Perseverance marsjáró által a marsi sziklából vett kőzetminta már át is esett egy gyors elemzésen, és ez alapján izgalmas dolgokra számíthatunk a jövőben.

Nemrég történelmet írt a NASA, a Perseverance marsjárónak ugyanis sikerült begyűjtenie egy kőzetmintát a vörös bolygó felszínéről. Azóta már egy újabb lyukat is fúrt a tudósok által kinézett sziklába, és a szakemberek szerint igen jó döntés volt a kutatás helyszínéül a Jezero-krátert választani.

A Perseverance fedélzetén van néhány műszer, amellyel kezdetleges vizsgálatot el lehet végezni a kőzetmintákon – a mélyebb elemzést a Földön hajtják majd végre a tudósok –, ám az eredmények alapján úgy tűnik, a térségben hosszú időn át volt jelen a víz. Mindez több tízezer, vagy akár egymillió évet is jelenthet, ez pedig azt is jelenti, hogy a bolygó felszínén kellően stabil volt a víz ahhoz, hogy egy mikroszkopikus élet meg tudjon telepedni benne.

NASA

A kutatók emellett olyan sókat is detektáltak a kőzetben, amelyek akkor képződhettek, amikor a víz átfolyt a sziklán, amelyből most mintát vett a Perseverance. A tudósok abban bíznak, hogy ezek a sók a korai élet nyomait is megőrizhették.

Fontos megjegyezni, hogy egyelőre egyetlen sziklából tudott mintát venni a marsjáró, így biztosat csak abban az esetben lehet majd mondani, ha ezt több, különböző helyen lévőből is tud majd mintát gyűjteni, illetve, ha ezek a minták visszatérnek a Földre. Ez utóbbira azonban még hosszú éveket kell majd várni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!