szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai három műhold által gyűjtött adatokat alakítottak át, hogy hallható legyen a Föld mágneses tere.

Az Európai Űrügynökségnek (ESA) és a NASA-nak köszönhetően az elmúlt években több űrbéli hangot is hallhattunk már. A Voyager űrszonda például felvette, milyen hangok vannak a Naprendszeren kívül, de a Jupiter egyik holdjának, sőt, egy fekete lyuknak a hangjait is hallhattuk már. Ezúttal ismét az ESA adott ki egy anyagot, ezúttal azonban arról, hogyan hangzik a napvihar, ami telibe kapja a Földet.

A hangban egész pontosan azt hallani, hogy a Föld mágneses tere miként védi meg a bolygót a napvihar részecskéitől. A több mint 5 perces felvételből kiderül, a mágneses mező folyamatosan dübörög, miközben a részecskék folyamatosan bombázzák (kopogtatják) azt. Kicsit olyan az egész, mint ahogyan a filmeken ábrázolják, milyen hangokat hallat a repülőgép, ha baj van. Vagy épp egy gleccserre emlékeztet, vagy egy földrengésre – attól függően, hogy kinek mi jut róla eszébe.

Az anyagot a Dán Műszaki Egyetem mérnökeinek köszönhetjük, akik három Swan műhold segítségével gyűjtöttek adatokat, amiket aztán hanggá konvertáltak.

Az adatok egyébként egy 2011. november 3-i napkitörést reprezentálnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!