szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a Covid–19-et légúti fertőzésként definiálták, az új koronavírus szétszóródhat a szervezetben, olyan szerveken megjelenve, amelyekre nem is gondolnánk.

Lehangoló eredményre jutottak az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetének (NIH) kutatói: a koronavírus a lezajlott fertőzést követően még hónapokig megmaradhat a szervezetben, számos szervet érintve. 2020-ban már jó pár boncolási eredmény felvetette ezt a lehetőséget, annak alapján, hogy hogy sok szövetben és szervben megtalálták a vírus genetikai maradványait, később pedig vérrögképződést is észleltek a Covid–19 fertőzöttek szinte minden létfontosságú szervén.

A NIH új kutatása pedig minden eddiginél részletesebben megismétli és megerősíti ezeket az eredményeket. A vizsgálat során 44, 2020 áprilisában és 2021 márciusában végzett boncolást tekintettek át. A Covid–19-ben elhunyt idősebb, beoltatlan egyéneknél összesen 79 helyen és testnedvekben észlelték és számszerűsítették a SARS-CoV-2-ből származó mRNS (hírvivő RNS) szintjét. Ez a genetikai információ jelzi, hogy hol szaporodhatott a vírus az ember élete során. Néhány változás már a tünetek első megjelenése után két héttel nyilvánvalóvá vált.

Érdekes módon, míg a tüdőben tapasztaltál a legtöbb gyulladást és sérülést, addig az agyban és más szervekben a nagy vírusterhelés ellenére sem volt gyakori a szöveti elváltozás. Viszont a gyógyulás későbbi szakaszaiban a tüdő már kevésbé volt fertőzött, mint az elején, míg más helyeken közel sem mutatkozott ekkora javulás. A szerzők nem tudják, miért van ez így. Egy lehetséges magyarázat, hogy az emberi immunrendszer jobban képes megcélozni a tüdőt, mint más helyeket – jegyzi meg a Science Alert.

Önnél súlyos lesz a Covid-fertőzés? Elárulja a vére

Egy átfogó kutatás keretében olyan, vérben lévő fehérjéket találtak a szakemberek, amelyek növelhetik a súlyos Covid-fertőzés kockázatát.

A vírus terjedésének a módja egy másik rejtély, ami még tisztázásra vár. A jelenlegi kutatásban szereplő boncolásoknál csak ritkán lehetett kimutatni vírusmaradványokat a vérplazmában, ami arra utal, hogy a kórokozó más úton terjedhet. „Ha megértjük, hogy hogyan terjed a SARS-CoV-2, és hogyan marad fenn az emberi szervezetben, akkor sok minden kiderülhet arról, miért szenvednek egyes betegek olyan sokáig a Covidtól” – írják a kutatók a Nature folyóiratban.

Bár a NIH-vizsgálat nem kifejezetten a hosszú távú Covidban szenvedőkre fókuszált, az eredmények felhasználhatók lehetnek a rájuk vonatkozó kezelési terveik kidolgozásában is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!