szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Montana államban megszületett a döntés: a jövő évtől elérhetetlenné tennék a Google és az Apple alkalmazásboltjaiban a TikTokot. Ezt azonban nem hagyhatták annyiban azok, akik a TikTokra szánt kis videók gyártásából élnek.

Mi is beszámoltunk arról, hogy Montana lett az első amerikai állam, amely komolyan fellépett a TikTok ellen: a törvényhozásuk 54-43 arányban szavazta meg azt a törvénytervezetet, amely előírja, hogy 2024-től az alkalmazásboltoknak blokkolniuk kell a videómegosztó elérhetőségét az államban.

Fel is hördültek a helyi tiktokerek, és kevesebb mint 24 órával azután, hogy a republikánus kormányzó aláírta a törvényjavaslatot, pert indítottak az állam főügyésze ellen, hogy vonja vissza a tilalmat. A perhez egyre többen csatlakoznak, olyan emberek, akiknek a megélhetését jelenti a TikTok.

Flickr/Nordskov Media

Az egyik tartalomkészítő a Gizmodónak adott interjújában elmondta, hogy az alkalmazásból szerzett bevétel segített neki ételt tenni az asztalra, és otthon maradni kétéves fiával. A nőnek körülbelül 95 ezer követője van, és azt mondja, hogy a TikTok lehetővé tette számára, hogy megháromszorozza családja bevételét. A mostani tilalom viszont az egész életvitelét fenyegeti, és arra kényszerítheti családját, hogy újra napról napra éljen, szemben a pénzügyi stabilitás újonnan felfedezett érzésével. Azt is mondja, hogy ha a tilalom életbe lép, akkor lehet, hogy inkább elköltöznek Montanából.

TikTok/Carly Goddard
Egy katonai veterán egy másik, hamarosan induló csoportos perben vesz részt a tilalom hatályon kívül helyezéséért. Elmondta a Gizmodónak, hogy becslése szerint bevételének körülbelül 60 százalékát a TikToktól kapja. A tiltás „pánik módba” kapcsolta, de azt mondta, hogy harci eszközként használja a pert.

Ha 2024. január 1-jén valóban életbe lép, akkor Montana TikTok tilalma előírja az olyan alkalmazásboltoknak, mint az Apple és a Google, hogy tegyék elérhetetlenné a terméket. A törvényt megsértő alkalmazásboltokat napi 10 ezer dolláros pénzbírsággal sújthatja az állam igazságügyi minisztériuma. A TikTok-felhasználókat nem bírságolják meg, és a jelenlegi felhasználók elméletileg továbbra is használhatják az alkalmazást, bár nem tudnának letölteni semmilyen új frissítést. A felhasználók esetleg más oldalról is letölthetik az alkalmazást, vagy virtuális magánhálózatot (VPN) használhatnak a földrajzi helyük elfedésére, de ez az extra technikai erőfeszítés valószínűleg kizárná néhányukat – magyarázza a Gizmodo.

A törvényjavaslat támogatói azzal érvelnek, hogy a tiltás szükséges, mert a pekingi székhelyű ByteDance tulajdonában lévő TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet. A nemrégiben benyújtott kereset azonban azt állítja, hogy Montana államnak nincs valódi felhatalmazása az Egyesült Államok külpolitikai céljainak előmozdítására irányuló törvények elfogadására. A per azt is kimondja, hogy a tiltás kiemeli a TikTokot azon alkalmazások tengere közül, amelyek potenciálisan káros tartalmakat tárolnak. Amikor az online beszéd szabályozásáról van szó, a per szerint a törvényhozóknak úgy kell viselkedniük, olyan óvatosaknak kell lenniük, mint egy sebésznek a szikével, ez a törvény azonban inkább kalapácsnak tűnik.

A felperesek szerint a montanai tiltás „helyrehozhatatlan károkat” okozna azoknak a felhasználóknak, akik nagyszámú követőre tettek szert az alkalmazáson belül. Míg egyes alkotók már közzéteszik a tartalmaikat az Instagramon, és elméletileg meg tudnák győzni közönségük egy részét, hogy kövessék őket más alkalmazásokban, sokan valószínűleg kicsúsznának, és eltűnnének a káosz közepette.

Az alkotók pénzügyi stabilitásának felborulása mellett a per arra is figyelmeztet, hogy a tilalom elpusztíthatja a platformon felnövő közösségeket, amelyekre a felhasználók támaszkodnak, hogy kifejezzék magukat, és olyan súlyos kérdéseket vitassanak meg, mint a mentális egészség és az öngyilkosság-megelőzés.

A Gizmodóval beszélgető jogi szakértők szerint nem valószínű, hogy Montana törvénye túléli a következő bírósági ügyeket. „Ez nem alkotmányos kérdés, hanem alkotmányos tény, az államok ezt nem tehetik meg” – idézi a forrás az egyik főtanácsost. Ez azonban nem akadályozza meg az állami törvényhozókat abban, hogy harcra készüljenek. A lapnak küldött nyilatkozatában Austin Knudsen, Montana főügyésze egyenesen a Kínai Kommunista Párt kémeszközének nevezte a TikTokot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!