szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Napnál több százmilliárdszor fényesebb robbanás történt egy galaxisban, a fényessége azonban gyorsabban elhalványult, mint amire számítani lehetett.

Szokatlan robbanást fedeztek fel az észak-ír Queen's University tudósai. A csillagászok szerint az AT2022aedm néven katalógusba vett esemény kivételesen fényes volt, olyannyira, hogy felülmúlja az ismert szupernóvák többségét – derül ki a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelentetett tanulmányból.

A szupernóva nem más, mint egy csillag utolsó, végső robbanása. Ez az egyik legnagyobb energiájú esemény az univerzumban: a csillag fényessége rövid időre felülmúlja egy egész galaxis fényességét, és pillanatok alatt annyi energiát tud kibocsátani, amennyit a Napunk a teljes élettartama során.

A most felfedezett robbanás olyan erős, ami több százmilliárd Napnak megfelelő fényességű volt. A kutatók szerint ez a kozmikus események egy teljesen új osztályát jelentheti.

W. M. Keck Observatory / Adam Makarenko

A kutatók a Hawaiin, Chilében és Dél-Afrikában lévő teleszkóprendszerrel észlelték először a jelenséget. Nem sokkal később más teleszkópokkal is megfigyelték az eseményt, ezek pedig megerősítették, hogy egészen egyedülálló a többi szupernóvához képest. A robbanás ugyanakkor a vártnál gyorsabban halványult el.

A tanulmány elkészítésében részt vevő Matt Nicholl szerint egy átlagos szupernóva egy hónap leforgása alatt a fényességének nagyjából felére esik vissza, ám ebben az esetben a robbanás a fényességének kevesebb mint 1 százalékára halványult – vagyis lényegében eltűnt.

A kutatók szerint emellett a robbanás olyan helyen történt, ahol nem számítottak rá: egy kétmilliárd fényévre lévő galaxisban ment végbe, amelyben több milliárd olyan csillag van, mint a mi Napunk, de nagyon kevés olyan nagy, ami szupernóvává válhat.

Az egy dolog, hogy tízszer forróbb, mint a Nap, de ráadásul a Földénél 86 000-szer erősebb mágneses tere van egy neutroncsillagnak

A Földtől mintegy 3000 fényévre található HD 45166 kódjelű héliumcsillagnak 43 ezer Gauss erősségű mágnese tere van.

Nicholl szerint az adathalmaz alapján nem biztos, hogy valóban szupernóvával volt dolguk, elképzelhető, hogy egy csillag és egy fekete lyuk ütközött össze. Ezt a típusú eseményt Luminous Fast Coolers-nek nevezték el a szakemberek, ami arra utal, hogy a fényessége nagyon gyorsan halványul el.

A szakemberek eddig csak két hasonló kozmikus eseményt találtak: az egyiket 2009-ben, a másikat 2020-ban detektálták. A mostani megfigyelés azonban lehetővé teheti, hogy a jövőben még több ilyet észleljenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!