szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen hatással lehet a depressziós betegekre a kreatin, ha az egy meglévő terápiát egészít ki. Úgy tűnik, érdemes lehet alkalmazni a kezeléseknél.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte körülbelül 280 millió ember szenved depresszióban. Az állapotot gyakran pszichoterápiával, gyógyszeres terápiával vagy a kettő kombinációjával kezelik. Bár ezek igen hatékonyak lehetnek, nem mindenkinél érik el ugyanazt a hatást. Skót és brit kutatók most arra jutottak, hogy egy közismert anyag, a kreatin is segíthet a betegeknek a probléma leküzdésében.

„A betegek nagyjából 25-33 százaléka nem reagál semmilyen antidepresszánsra, vagy felhagy a kezeléssel annak hatástalansága, vagy a nemkívánatos mellékhatások miatt” – idézi a kutatókat az IFLScience. Emiatt úgy látják, létfontosságú, hogy más lehetséges kezelési lehetőségeket is rendelkezésre álljanak, így ugyanis a korábbinál több beteg kaphat megoldást a problémájára.

Itt jött képbe a kreatin, amit a legtöbben a testépítők által használt készítményként ismernek. Az agyban és a májban termelődik, és segíti a sejtek energiával való ellátását.

5 millió embert vizsgáltak meg, itt az eredmény: találtak 293 új tényezőt, ami mind depressziót okozhat

Az eddigi legnagyobb genetikai depressziókutatás eredménye hozzájárulhat ahhoz, hogy a depressziós betegek egyénre szabott gyógykezelést kapjanak.

Korábbi kutatások utaltak a depresszió kezelésével kapcsolatos lehetséges előnyeire: az állatmodelleknél ígéretesnek bizonyult, és számos humán kísérletből származó előzetes eredmények is arra utaltak, hogy fokozhatja az antidepresszáns gyógyszerek hatását. A kutatók ezekből az eredményekből kiindulva nézték azt meg, milyen hatással lehet a kreatin akkor, ha a kognitív viselkedésterápiát egészíti ki. Az eredményről a European Neuropsychopharmacology című tudományos lapban számoltak be.

A vizsgálatba kutatók 100 olyan enyhe vagy súlyos depresszióban szenvedő embert vontak be Indiában, akik legalább nyolc hete nem szedtek antidepresszánst. A kutatás elején kitöltöttek egy kérdőívet, amely alapján mindegyikük állapota egy pontszámot kapott nullától (nincs depresszió) 27-ig (súlyos depresszió). A csoport átlagos pontszáma ekkor 17,6 volt (közepesen súlyos depresszió).

A résztvevőket ezután két csoportra bontották. Az egyik tagjai napi 5 gramm, szájon át bevehető kreatin-monohidrátot kaptak, míg a másik csoport ugyanilyen dózisú placebót. Mindkét esetben kognitív viselkedésterápiával egészült ki a kezelés.

Nyolc hét elteltével, amikor mindkét csoportban alacsonyabbak voltak a pontszámok, de a kreatint szedőknél lényegesen jobb volt a helyzet. A kreatinos csoport átlagos depressziós pontszáma 5,8 (enyhe depresszió) volt, míg a placebo csoport 11,9-es (közepes depresszió) pontszámot ért el.

A kutatók szerint az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy komoly mértékben volt jótékony hatással volt a depresszióra a kreatin. Ha az eredményt a jövőbeni nagyobb vizsgálatok is megerősítik, a fehérje bekerülhet a hivatalos kezelési tervbe is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!