szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy demokrata és egy republikánus képviselő közösen készített törvényjavaslatot, ami kitiltaná a DeepSeek mesterséges intelligenciáját a kormányzati számítógépekről. A TikTok általános betiltása pontosan egy ilyen törvénnyel kezdődött.

Néhány nappal azután, hogy a kínai DeepSeek kiadta a technológiai szektort alapjaiban megrengető mesterséges intelligenciáját, az R1-et, az amerikai védelmi minisztérium úgy döntött, betiltja annak használatát, a Pentagon dolgozói ugyanis a munkahelyi számítógépen használták azt. Nemzetbiztonsági kockázatot azonban nemcsak a Pentagon lát a fejlesztésben: a tiltás mellett voksolt Olaszország, Tajvan és nemrég Ausztrália is. Míg Olaszország teljes tiltást rendelt el, Tajvan és Ausztrália a kormányzati eszközökről száműzi a technológiát.

A tiltással kapcsolatban most ismét az Egyesült Államok került előtérbe. Az Engadget azt írja, a Kongresszus két tagja egy olyan kétpárti javaslatot készít elő, aminek célja, hogy minden kormányzati eszközről száműzzék a kínai mesterséges intelligenciát. A törvényjavaslat bejelentésére azután került sor, hogy a Feroot Security biztonsági szakértői szerint a DeepSeek nemcsak az amerikai mesterségesintelligencia-piacra jelent veszélyt, hanem nemzetbiztonsági kockázata is van a használatának.

Putyin kiadta az ukázt a Sberbanknak, hogy működjön együtt Kínával a mesterséges intelligencia területén

Az orosz pénzintézet úttörőnek számít Oroszországban, Gigachat néven még chatbotot is kiadtak 2023-ban.

A törvényt előkészítő demokrata Josh Gottheimer és a republikánus Darin LaHood a két párt legmagasabb rangú tagja a képviselőház titkosszolgálati bizottságának. A No DeepSeek on Government Devices Act lényegében ugyanolyan törvényjavaslat, mint amit 2022-ben hoztak meg a döntnökök a TikTokkal kapcsolatban. Az volt az első lépése annak az általános, az egész Egyesült Államokat érintő betiltásnak, amiről korábban az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntött.

A Feroot Security azt állítja, a DeepSeek kódja közvetlenül küldi a felhasználói adatokat a kínai kormány tulajdonában lévő China Mobile-nak. Ivan Tsarynny, a cég elemzője a Wall Street Journalnak arról beszélt, hogy a rendszer minden amerikai felhasználó adatát Kínába küldi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!