szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrákok nemzetközi összehasonlításban továbbra is a harmadik helyen állnak sörivásban a németek és a csehek mögött: fejenként évente 108-109 liter árpalét eresztenek le a torkukon.

A Sörfőzdék Szövetségének 2005-ös statisztikája szerint az egy főre eső sörfogyasztás Csehországban 156,5 liter volt, míg Németországban - a wiesbadeni Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai szerint - évente fejenként 112 liter sört isznak. Az ausztriai sörfogyasztás a 2005-ös 108,9-ről 2006-ra 108 literre mérséklődött, de Németországban is tíz év alatt 15,1 literrel csökkent a fejenkénti éves "söradag" (igaz, a statisztikák nem veszik figyelembe az alkoholmentes sört és a malátaitalt). 

Mint Jutta Kaufmann-Kerschbaum, az Osztrák Sörfőzdék Szövetségének üzletvezetője pénteken, a hétfőn esedékes "németországi sörnap" küszöbén elmondta, az osztrákok évente összesen 9 millió hektoliter sört eresztenek le a torkukon, az az alpesi országban ez a legkedveltebb szeszes ital. Az osztrák illetékes szerint Ausztriában mindennap "sörnap" van.

A népességszámhoz viszonyítva az Európai Unióban Ausztriában a legtöbb a sörfőzde: 56 860 lakosra jut egy. Összehasonlításképpen: Dániában ez a mutató 62 400, Németországban 77 ezer, a sörivásban közvetlenül az osztrákok után következő Írországban viszont csak 528 571, míg Olaszországban 3,64 millió. Ausztriában 146 hazai sörfőzde (köztük 91 vendéglői és házi sörfőzde) több mint 600 különféle sörfajtát állít elő.

Fontos szerepet játszanak a sörfőzdék az osztrák mezőgazdaság szempontjából is, évente 170-180 ezer tonna sörárpát és a teljes osztrák komlótermést felvásárolják a gyártáshoz. Az ausztriai komlótermelés főként a Wald- és Mühlviertelben, illetve a stájerországi Leutschachban zajlik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kartellezés miatt óriásbírság négy söripari cégnek

Az Európai Bizottság tetemes bírságot szabott ki több európai söripari cégre, mert Hollandiában összehangolt akcióval emelték az árakat, és felosztották maguk között a piacot. Neelie Kroes versenypolitikai EU-biztos figyelmeztetett: a jövőben a bizottság még szigorúbb lesz, a kartellezők nagyobb bírságokra számíthatnak.

Kovács Gábor Gasztro

Amszterdam, a sörparadicsom

Szinte elképzelhetetlen, de Hollandia – ma a világ egyik legnagyobb sörexportőre –valaha sört importált: a holland hajósok rendszeresen szállítottak sajtot, vajat, halat Hamburgba, s hogy kihasználják a tengerjárók kapacitását, jóféle német sörrel megrakodva fordultak vissza.

MTI Gazdaság

A bioüzemanyag miatt drágul a sör Németországban

A németeknek hamarosan többet kell fizetniük kedvenc italukért, mert megduplázódott a sörgyártáshoz nélkülözhetetlen komló ára, ugyanis egyre több termelő tér át erről a növényről a bioüzemanyagok előállításához szükséges, államilag is támogatott és jövedelmezőbb kultúrákra.

Kovács Gábor Gasztro

A jó sör nemcsak ízletes, hanem szép is

Mitől jó egy sör? Az igazi műkedvelők erre a kérdésre kapásból tudják a választ: ha jól esik inni, a habja tartós és finom állagú, íze harmonikus és tiszta.