szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán állami vasúttársaság szerint az állomást a polgári lakosság evakuálására használták, ezért a sok civil áldozat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Két orosz rakéta csapódott be pénteken a kelet-ukrajnai Kramatorszk vasútállomásába, a támadás legalább harminc halálos áldozatot követelt, mindannyiuk civil volt. 

Halottak a kramatorszki vasútállomáson az orosz rakétatámadás után
AFP

Az ukrán állami vasúttársaság szerint az állomást a polgári lakosság evakuálására használták, ezért a sok polgári áldozat. A város vasútállomásán tolongó civilekről szerdán is videófelvétel készült:

A halottak mellett száz sebesültje is van a támadásnak.

Az egyik orosz rakéta roncsai a kramatorszki vasútállomás közelében
AFP

A kramatorszki csapás a donyecki terület vasúthálózatát ért legfrissebb orosz támadás, korábban a támadók a Szlovjanszkból, Kramatorszkból és Limanból kivezető vasúti útvonalakon akadályozták a közlekedést, illetve légicsapást mértek a vasútra Barvinkove vasútállomás közelében.

(Reuters, Sky News)

Az első hírek szerint legalább 30 halálos áldozata volt a támadásnak, ez a szám a legfrissebb értesülések szerint már 39-re emelkedett. A város polgármestere szerint 4000 ember tartózkodott a vasútállomáson a rakéták becsapódásakor, többségükben öregek és gyerekek. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov és az orosz védelmi minisztérium is tagadta, hogy közük lenne a támadáshoz, utóbbi még azt is hozzátette, hogy a támadáshoz felhasznált rakétatípussal (Tocska-U) csak az ukrán haderő rendelkezik, nekik olyanjuk nincs is. Ez abból a szempontból tűnik problémás állításnak, hogy a Tocska rakétatípus a szovjet arzenál része volt, így a posztszovjet államok hadseregei rendelkeznek vele, ráadásul még ha meg is felelne a valóságnak ez az állítás, akkor is okkal lehetne feltételezni, hogy a szakadár „népköztársaságok” fegyveres erejében előfordulhat a Tocska-U. Bár ezt a „népköztársaságok” tagadják.

Reagált a támadásra Volodimir Zelenszkij is, aki elítélte a támadást és arról posztolt, hogy az ellenségnek se ereje, se bátorsága nincsen megütközni velük a csatamezőn és ezért inkább cinikus módon a polgári lakosságot pusztítja.

Szándékosságot gyanít a történtek mögött Dmitro Kuleba kóülügyminiszter is, aki szerint az oroszok készakarva mészárolták le a civileket, ugyanis tudniuk kellett, hogy vasútállomás tömve van emberekkel.

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij szerint Mariupolban minden utcában az van, mint Bucsában, Japán is szankciókat jelentett be - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szörnyű állapotokról számolt be Borodjankából, az EU után Japán is az Oroszországból származó szén importjának csökkentését jelentette be. Ausztrália elküldte az első három páncélozott járművet Ukrajnába, az Egyesült államok hajóépítő céget szankcionál. Kövesse velünk a háború eseményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

A nap képe az ágyúzott Kramatorszkban készült

Földbe állt tüzérségi lövedék egy közparkban - ez látható azon a felvételen, amelyet az oroszbarát szakadárok által ágyúzott kelet-ukrajnai városban, Kramatorszkban készítettek kedden. A rakétatámadásban nem csak a város repülőterét, hanem a környező lakónegyedet is több találat érte, tizenegyen meghaltak és több mint ötvenen megsebesültek. Mindez egy nappal azelőtt történt, hogy szerdán Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország vezetői Minszkben ülnek össze, hogy megpróbáljanak megoldást találni a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére.