szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg nálunk országos felháborodás kíséri egy-egy fokozottan védett farkas megölését, a szomszédos Ausztria Tirol tartományának kormányzata rendszeresen engedélyezi a farkasok kilövését, mivel a juhok megölését nekik tulajdonítják. Mostanra azonban már az Európai Bíróság is kimondja: ezt nem tehetik meg, a védettség alól nincs kivétel. A döntés minden tagállamra érvényes.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A farkasvadászat ausztriai tilalma érvényes, és ettől csak abban az esetben lehet eltérni, ha a farkaspopuláció kedvező védettségi helyzetben van, ami Ausztriában nem áll fenn

– állapította meg csütörtökön közzétett ítéletében az Európai Bíróság (EUB). A testülethez a tiroli regionális közigazgatási bíróság fordult az ügyben, miután ausztriai természetvédelmi szervezetek beperelték a tiroli tartományi kormányt, amiért 2022 júliusában három hónapra ideiglenesen engedélyezte egy farkas kilövését, amely a gyanú szerint korábban 20 juhot pusztított el a legelőkön.

A pert tárgyaló tiroli bíróság azért adott be előzetes döntéshozatal iránti kérelmet az EUB-hoz, mert kétségei voltak a Berni Egyezményben fokozottan védett fajok közé sorolt farkasok vadászatának tilalmával kapcsolatban, és a kérdés tisztázását, illetve azt kérték, hogy az uniós bíróság pontosítsa, mikor lehet eltérni a tilalomtól.

Az EUB az ítéletében kimondta:

a vizsgálat nem tárt fel egyetlen olyan tényezőt sem, amely érinthetné a farkasok Ausztriában fennálló szigorú védelmének érvényességét.

Vagyis a tiroli kormányzat az uniós jog értelmében nem tehet kivételt, és nem engedélyezheti egyetlen farkas kilövését sem, amíg a faj nincs kedvező védettségi helyzetben.

Mivel ez előzetes döntéshozatali kérelem volt, az ügyben a végső döntést a tiroli bíróságnak kell meghoznia, azonban az uniós bíróság mostani döntése minden tagállamra érvényes. 

A politikusoknak fel kell hagyniuk azzal, hogy populista álmegoldásokat kínáljanak, ehelyett átfogó támogatást kell nyújtaniuk a helyi gazdálkodóknak, hogy meg tudják védeni állatállományukat – kommentálta a döntést az ügy egyik felperese, a WWF Österreich.

Tirolban rendszeresen engedélyezi a helyi kormányzat a fokozottan védett farkasok egy-egy egyedének kilövését, szinte majdnem minden alkalommal, amikor farkasoknak tulajdonított juhpusztítást észlelnek. Májusban hat juh megölése és további kilenc megsebesítése után hoztak ilyen döntést, ami után egy farkast le is lőttek a helyi lapok beszámolói szerint, és amivel ötre emelkedett a tiroli kormányzati jóváhagyással leölt védett farkasok száma.

Ez a szám azonban lehet, hogy a napokban még tovább nő: június végén ugyanis hat umhauseni birka elpusztítása miatt indítottak hajtóvadászatot a farkas után. A tiroliak a helyszín 10 kilométeres körzetében nyolchetes időszakra adtak ki kilövési engedélyt, amit

az umhauseni polgármesteri hivatal 15 ezer eurós vérdíjjal tolt meg. 

Ezt azonban nem készpénzben adnák oda, hanem a farkast lelövő vadász ekkora engedményt is kaphat a vadászengedélye megújításakor fizetendő díjból.

Bár az EUB most kimondta, hogy ideiglenesen sem lehet engedélyezni a farkasok kilövését, ez korántsem biztos, hogy a jövőben is így marad. A faj védettségének enyhítése ugyanis pont napirenden van az EU-ban: 

Benyújtotta a farkasok kilövését könnyítő javaslatát Von der Leyen, akinek korábban a póniját tépték szét a vadak

Benyújtotta az uniós tagállamok elé a farkasok kilövését megkönnyítő javaslatát Ursula von der Leyen, aki személyesen is érintett az ügyben. A természetvédők szerint elhibázott a lépés, a megelőzés lenne a megoldás a jelenleg még szigorúan védett faj okozta problémák enyhítésére.

Magyarországon tavaly keltett nagy felháborodást a Svájcból Borsodig vándorolt farkas kilövése, tavasszal pedig öt farkas lelövése miatt akciózott az NNI Putnok környékén. A Sajó-völgyi farkasöléseket és a faj által okozott konfliktusokat videóriportban is feldolgoztuk:

„És akkor farkasüvöltést hallottam, háromszor egymás után”

Január végén farkasok elpusztítása miatt vettek őrizetbe három borsodi vadászt. A nagyragadozók visszatérése az erdő-mező ökológiai sokszínűsége szempontjából üdvös, de jelenlétük érdekeket sért. A természetvédők örülnek, a gazdálkodók és a vadászok ellentmondásosabban viszonyulnak hozzájuk. Jelenlétüknek azonban talán nagyobb a füstje, mint a lángja. De mit gondol róluk a természetvédő, a gazdálkodó és a vadász?

Borítóképünk illusztráció, rajta egy németországi erdőben lefotózott farkas.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!