szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Holdon talált víz arra utal, hogy a Föld és kísérő égiteste egykoron egységet alkotott - legalábbis erre következtetnek amerikai kutatók a holdkőzetek víztartalmának vizsgálata alapján.

A Holdat sokáig teljesen száraznak, vízmentesnek hitték, de kiderült, hogy ez nem igaz. Ennek egyik újabb bizonyítéka, hogy az Apollo 11, 15 és 17 fedélzetén az amerikai űrhajósok 1969 és 1971 között mintákat hoztak a holdkőzetből a Földre, s kiderült, hogy az vízmolekulákat tartalmaz. Ezek pontos azonosítására az amerikai Brown egyetem kutatócsoportja Alberto Saal vezetésével tömegspektrométeres vizsgálatokat végzett, s ezek nyomán bebizonyították: a bazaltkőzetekben talált víz egykoron a Hold mélyében volt, s a vulkánkitörések során került a felszínre - írta a Science et Vie című francia tudományos havilap szeptemberi száma.

A kutatócsoport szerint a Hold-magmában a víz koncentrációja 745 ppm (parts per million - ezred ezrelék) volt, ami nagyon közel állt a földi magma víztartalmához. Mindez tehát - mint a lap írja - "nem mond ellent" annak a feltételezésnek, hogy a Hold a Földből alakult ki 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor egy Mars nagyságú bolygó a Földnek ütközött, s jelentős anyagtömeget szakított ki belőle. Más tudósok viszont kételkednek, azt állítva: egy ilyen ütközés nyomán minden víznek el kellett volna párolognia. Így további kutatásokra lesz szükség a kérdés eldöntésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A NASA vezetője borúlátó a Hold-programot illetően

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA vezetője borúlátó az amerikai Hold-program jövőjét illetőn; attól tart, hogy a jelenlegi űrsiklók működtetése elvonja a pénzt az új űreszközök fejlesztésétől.

MTI Tech

A Föld és a Hold 50 millió kilométerről

Egy amerikai űrszonda a Földtől 50 millió kilométernyi távolságból küldött haza páratlan videófelvételt bolygónkról, és az előtte elhaladó orbitális pályán keringő Holdról - úgy, ahogy egy földön kívüli civilizáció láthat minket.

Bari Máriusz Tech

A Holdon nincs bázisunk, a gyerekeinket elhülyítik

A nyugati társadalom egyre jobban öregszik, így könnyebben fogadjuk el a test- és agybeültetéseket. Gyermekeink robothörcsögökkel játszanak majd, amik éjszaka helyettük raknak rendet a lakásban. A lányok és asszonyok kaméleonsminket hordanak majd. Amibe eddig érdemes volt befektetni, az elveszíti az értelmét. Brit futurológusok beszélnek az elkövetkező tíz évről.

hvg.hu Tech

Készül a Holdon használható GPS

A NASA több mint egymillió dollárt költ egy olyan navigációs rendszer kifejlesztésére, amelynek segítségével a 2020-as Hold-misszió során tájékozódhatnak majd az űrhajósok a Föld kísérőjének felszínén.

hvg.hu Tech

Mégis volt víz a Holdon

Vízmolekulákat találtak a Brown University kutatói a NASA Apollo-küldetései során beszerzett kőmintákból, derül ki a Nature aktuális számában publikált tanulmányból. A konklúziók szerint víz már mélyen az objektum felszíne alatt is volt, ami teljesen megváltoztathatja az elképzeléseket arról, miképpen alakult ki a Hold.

hvg.hu Tech

Létezik földönkívüli élet - erősködik a Holdat megjárt űrhajós

Hiába próbáltak meg velünk kommunikálni idegen civilizációk képviselői, egyik alkalomra sem derült fény egyes kormányok közbelépésének köszönhetően. A sci-fibe illő nyilatkozatot egy angol rockzenei rádióban tette Dr. Edgar Mitchell, a hatodik űrhajós, aki a Holdra lépett.