Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

#rendszerváltás

Schmidt Mária Publicisztika

Schmidt Mária: A rendszerváltoztatás nem volt kudarc

Húsz évvel a rendszerváltoztatás után a társadalom jelentős része bizalmatlan az állammal, a jogszolgáltatással és a politikai elittel szemben. Általános az a vélekedés, hogy ez az uralmon lévő elit immorális, korrupt és mindennek a tetejében nem jól vezeti az országot. Mindezek ellenére a magyar rendszerváltoztatás nem tekinthető kudarcnak. A demokrácia politikai intézményei kiépültek. Az állami tulajdont felváltotta a magántulajdon. A politikai elit gyenge teljesítménye ellenére az ország húsz év alatt sokat gyarapodott.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1990: vizsgálat a BKV-nál, megugrik az SZDSZ népszerűsége

Mementó-sorozatunkban, amelyben sorsfordító évekre és azokhoz kapcsolódó kerek évfordulókra emlékszünk, ezúttal a rendszerváltás egy húsz évvel ezelőtti napját idézzük fel. 1990. február 7-én a szovjet kommunisták feladták az egypártrendszert, a nyugatnémet kormány a német egységről és az NDK-val tervezett valutaunióról tanácskozott. Magyarországon második helyre jött fel az SZDSZ a közvélemény-kutatásokban, Antall József Washingtonban tárgyalt, a BKV-t pedig átvilágították, mennyire működik gazdaságosan, és megvizsgálták, szüksége van-e a cégnek állami póttámogatásra.

hvg.hu Itthon

Hogyan képzelte a kampányt 1990-ben Szilvásy György?

Pártatlan politikai műsorok és újságírók, etikai kódex a pártoknak, és a médiumok vezetőinek nyilvánosság adta ereje - többek között ezekre alapozták az első választások kampányidőszakának előkészítését 1990-ben.

hvg.hu Vélemény

Alzheimeres kitüntetésosztás – fideszesek mellőzve

Vártam, hátha valaki szól. De csak szőrmentén bírálgatták, vagy konkrétumok nélkül nagy általánosságban anyázták a "húszévesaköztársaság" díjazottak listáját. Senki nem mondta ki: röhej, hogy nincs ott egyetlen egykori fideszes név sem.

hvg.hu Vélemény

Ragadós-e a lengyel példa? Lengyel László és Góralczyk eszmecseréje

A diplomata-publicista Bogdan Góralczyk szerint a magyarországi politikai változások hosszabb szünet után, ismét követhetik a lengyel mintát, azaz a varsói gyors újra zakatol Budapest felé. A lengyel baloldal a liberálisokkal együtt belebukott a gátlástalan nyerészkedésbe. A Kaczyński-fivérek áldatlan uralma után most a mérsékelt jobboldali Tusk-kormány vezeti az országot. Lengyel László reflexiójában számol azzal, hogy nálunk hasonló helyzet állhat elő, ám szerinte e forgatókönyvet a "magyar hisztéria" még bizonytalabbá teszi.

hvg.hu Kult

"Ez az Orbán Viktor? Hú. Hát ez kemény"

Huszonévesek. A rendszerváltás körül születtek. Nekik tettek fel kérdéseket és mutattak közismert fotókat az 1989 körüli évekből annak a projektnek a kitalálói és megvalósítói, amely a neten teszi közzé fiatalok válaszait, személyes emlékeit a rendszerváltás időszakáról. A www.huszonevesek.hu különös képet mutat. Nem emlékeznek? Nem érdeklődnek? Vagy senki nem mesélte el nekik?

MTI Gazdaság

Békesi László: nem tudtunk élni a lehetőségekkel az elmúlt 18 évben

Kivételesen kedvező nemzetközi körülmények között fejlődhetett volna Magyarország az utóbbi csaknem két évtizedben, a lehetőséggel azonban nem tudtunk élni – mondta a Napi Gazdaság hétfőn megjelent jubileumi, 5000. lapszámában megjelent interjújában Békesi László volt pénzügyminiszter.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: 89-es érdemrend? Majd a haláluk után

Magyarországon húsz év alatt nem alakult '89-es klub, kör. Se civil szervezet, se kormány nem hozott létre kitüntetést a Kádár-kori ellenzékiség, a '89-es rendszerváltásban való részvétel jutalmazására. Nem lepleznek le emléktáblát a monori kempingben, a '85-ös ellenzéki találkozó színhelyén, se a Szép Ilona vagy a Szerb vendéglő falán, ahol a második találkozó illegális előkészítése folyt. Nincs, és nem is lesz ’89-es érdemrend, majd csak harminc év múlva, amikor már senki se él közülük. Jobb is így.

MTI Itthon

Németh Miklós: tudtam, hogy eljön az igazság pillanata

Húsz évig tűrtem, hallgattam, mert tudtam, hogy előbb-utóbb eljön az igazság pillanata, amikor a mozaikkockák mind a helyükre kerülnek, és méltó módon elismerik az érintettek rendszerváltozásban betöltött szerepét - mondta Németh Miklós volt kormányfő újságíróknak a parlamentben, miután átvette Sólyom László köztársasági elnöktől a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.

Schmidt Mária Vélemény

Schmidt Mária: Gyurcsány lenullázta a baloldalt, új korszak előtt állunk

Gyurcsány Ferenc hatalomra kerülése és bukása, 2004 és 2009 között a szociálliberális kormányzó erők többször is kísérletet tettek a pártállami diktatúra és a demokrácia közötti cezúra elmaszatolására. Úgy vélték, hogy a „mindent a népért, semmit a nép által” gyakorlata összeegyeztethető a demokratikus működéssel. Asszisztáltak ahhoz, hogy Gyurcsány egy meg nem értett alanyi költő elhivatottságával jelentsen be újabb és újabb programokat, reformokat, ötleteket és azután kezét széttárva sajnálkozzon: a „nép” nem képes felzárkózni az ő szintjéhez.

Vélemény

Kurucz János vallomása, avagy a besúgónak nevezett súg magáról

Kurucz János szerkesztőségünknek írt levelében kifejti: csak formális kapcsolata volt az állambiztonsági szervekkel. Nyugodt a lelkiismerete, nem volt besúgó. Nem igaz - állítja - , hogy titkos megbízottként közreműködött volna Nagy Imre újratemetése és az SZDSZ megfigyelése körüli állambiztonsági akciókban. Kémelhárító karrierje egy nagy nulla, a belső elhárításhoz való átkerülése pedig nagyon kusza ügy. Az alábbiakban levelét teljes terjedelmében közöljük.

Vélemény

Politikai elitcsere. Jön a korrekció?

Az 1989-90-es vértelen rendszerváltás, a „létező szocializmus” felszámolása, a fejlett világhoz való csatlakozás jó darabig sikersztorinak számított Közép-Kelet Európában, így nálunk is. Azóta már árnyaltabban fogalmaznak a tudósok is. Tomka Bélának, a Szegedi Tudományegyetem oktatójának Európa társadalomtörténete a 20. században című könyve az 1990 óta bekövetkezett folyamatokat is szélesebb perspektívába helyezi.

Sorkövető

Orbán és Gyurcsány „közös múltja”. Közös múltja?

Az 1989-es emlékezések dömpingjét hozza az esztendő. A húsz évvel ezelőtt történtek felidézése nem csak a rendszerváltáshoz, hanem a harmadik köztársasághoz fűződő viszonyunkról is tanúskodik. Két kép, címlap és hátoldal Gyurcsányról és Orbánról.

1
11 12 13 14 15 16 17
Balhé az olasz bajnokságban: csapattársak estek egymásnak, hogy ki rúgja a tizenegyest

Balhé az olasz bajnokságban: csapattársak estek egymásnak, hogy ki rúgja a tizenegyest

Elon Musk után Steve Bannon tett náci karlendítéshez hasonló mozdulatot

Elon Musk után Steve Bannon tett náci karlendítéshez hasonló mozdulatot

Hogy kaphatok még mindig lángost, ha tilos a sütés az aluljáróban? – minden, amit az új fővárosi intézkedésről eddig tudni lehet

Hogy kaphatok még mindig lángost, ha tilos a sütés az aluljáróban? – minden, amit az új fővárosi intézkedésről eddig tudni lehet

Orbán Viktor: A Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével

Orbán Viktor: A Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével

Elmentem a német szocialisták kampányzárójára, hogy megnézzem, mekkora luxus demokráciában élni

Elmentem a német szocialisták kampányzárójára, hogy megnézzem, mekkora luxus demokráciában élni

Veszélyes lehet az egészségére, ha zárt helyen szárítja a ruháit

Veszélyes lehet az egészségére, ha zárt helyen szárítja a ruháit

Újabb túszok térhettek vissza szombaton Izraelbe

Újabb túszok térhettek vissza szombaton Izraelbe

Megmutatta a NAV, hogyan trükköznek a kamionosok a menetíróval – videó

Megmutatta a NAV, hogyan trükköznek a kamionosok a menetíróval – videó

Neue Zürcher Zeitung: Európának tényleg nem Trump a legnagyobb problémája

Neue Zürcher Zeitung: Európának tényleg nem Trump a legnagyobb problémája

A címlapról ajánljuk