szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Borneo szigetén élő több mint 8000 orángután kipusztulását eredményezheti, hogy az indonéz vállalkozók elutasítják a Greenpeace környezetvédő szervezet által az olajpálma-ültetvények kiterjesztésére kezdeményezett moratóriumot – figyelmeztetett az emberszabású majomfaj védelmére létrehozott központ (COP) illetékese.

Egy orangutan a letarolt őserdőben kajtat menedék és táplálék után.
Halálra ítélve
© Center of Orangutan Protection
Novi Hardianto, az orángutánóvó központ munkatársa kifejtette: a Greenpeace kezdeményezésének elutasítása azt jelenti, hogy nem marad hatékony eszköz a borneói esőerdőben élő több ezer emberszabású majom védelmére. A COP megfigyelői nemrég konstatálták, hogy két nagy pálmaolaj-termelő cég tovább folytatta az erdőirtást, hogy még jobban kiterjesszék már ma is óriási területű birtokaikat. Az ültetvényesek azzal érveltek a moratórium ellen, hogy az felesleges, mivel ők már kötelezték magukat arra, hogy a fenntartható fejlődés szellemében terjesztik ki az olajpálma-kultúrákat.

Novi Hardianto azonban az AFP-nek nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy amennyiben az erdőirtás a jelenlegi ütemben folytatódik, három év alatt kivesznek Borneo szigetéről a veszélyeztetett főemlősök.

A COP becslése szerint Közép-Kalimantan tartományban jelenleg 20 ezer orángután él – és közülük évente háromezer pusztul el.

A szervezet által vádolt egyik csoport, az Agro Group tagadta a COP vádjait, kifejtve: jelenleg még csak tanulmányozza, hogy hol legyenek a védett övezetek az e térségben általa újonnan elnyert koncessziókon.

Indonézia az utóbbi években a margarin, a samponok és a bioüzemanyagok előállításában nagy szerepet játszó pálmaolaj legfőbb termelőjévé vált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Prizma

Bioüzemanyag-kétségek

Az EU-nak nem kellene feltétlenül támogatnia az áttérést a bioüzemanyagra - terjed Európa-szerte ez a szakmai vélemény...

MTI/hvg.hu Gazdaság

A bioüzemanyag-termelés végleg tönkreteheti a Földet

A természetes ökorendszereknek a bioüzemanyagok előállítása érdekében való felszámolása súlyosbítani fogja a globális felmelegedést, mivel ennek következtében évtizedeken vagy akár évszázadokon át több szén-dioxid keletkezik, márpedig ez a gáz a fő felelőse az éghajlat felmelegedését okozó üvegházhatásnak – figyelmeztetnek amerikai szakértők.

MTI Gazdaság

Nem minden alternatív üzemanyag bioüzemanyag

Nem minden alternatív üzemanyag bioüzemanyag, bár jelenleg még igen - világított rá az uniós energiaügyi miniszterek találkozóján a franciák képviselője. Csak az előbbibe tartozó üzemanyagok arányát kell meghatározott arányban növelni.