szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mark Rutte elmondta azt is, hogy a szankciók nem az orosz emberek, hanem a vezetés ellen irányulnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Nem lehetséges”, hogy az Európai Unió teljesen leállítsa az orosz olaj- és gázszállításokat – figyelmeztetett Mark Rutte (képünkön) holland miniszterelnök a CNN tudósítása szerint. „Meg kell vitatnunk az orosz olaj és gázkitettségünkből fakadó sebezhetőségünket. Nem fogom ma azt kérvényezni állítsuk le teljesen az Oroszországból érkező olaj- és gázszállítmányokat” – mondta Rutte szerdán Párizsban egy francia kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón. A közösségnek szüksége van az orosz szállítmányokra – hangsúlyozta Rutte, és ezt "a kellemetlen igazságnak” nevezte.

Kedden az EU bejelentette, hogy tervei szerint idén kétharmadával csökkenti az orosz gázimportot, és „jóval 2030 előtt” megszünteti az orosz olaj- és gázkitettségét. Rutte hozzátette, hogy az unió Oroszország elleni szankciói az orosz vezetés ellen irányulnak, nem pedig az emberek ellen. A cikk végén a CNN közöl egy táblázatot is, ahol az orosz gázszállítmányra leginkább rászoruló európai országokat mutatja be, a listát Magyarország vezeti, másodikként Szlovákia, harmadikként pedig Moldova követi.

Nem rég megírtuk, hogy nem Rutte az egyetlen uniós kormányfő, aki nem támogatja a szankciók kiterjesztését az orosz gázimportra, Orbán Viktornak is ez a véleménye. A magyar miniszterelnök korábban kifejtette, hogy a „háború miatt kivetett szankciók gazdasági következményei súlyosak, de ha a szankciókat kivetjük az olajra és a gázra, amelyet Oroszországból hoz Európa, akkor a következmények még súlyosabbak lesznek”. 

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Az USA visszautasíthatja a lengyel MiG-ajánlatot, romlik a helyzet Csernobilban - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Nem járható út az, hogy olyan vadászrepülőket küldjön az USA Ukrajna fölé, amelyeket a lengyel kormány átad nekik - mondta a Pentagon szóvivője. Hajnalban újra lőni kezdték Kijevet az oroszok, eközben a nyugati cégek sorra jelentik be, hogy elhagyják Oroszországot, az amerikaiak pedig azon dolgoznak, hogy nagyobb bajok nélkül ússzák meg az orosz energiaimport leállítását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!