szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 690 milliárd forintot szánnak gazdaságfejlesztési célokra, ebből első helyen áll a prioritások között a kutatásfejlesztés, amelyre a tervek szerint 268,5 milliárd forint áll majd rendelkezésre - mondta Márkus Eszter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség munkatársa kedden Budapesten egy szakmai konferencián.

A "Hogyan tovább Magyarország az Európai Unióban?" című előadássorozat részeként megtartott konferencián Márkus Eszter kiemelte: a kutatásfejlesztési programok elsősorban olyan ipari kutatásfejlesztések ösztönzését irányozzák elő, amelyek a vállalkozások, az egyetemek és kutatóintézetek közötti szoros innovációs együttműködésben valósulnak meg. A 2007-2013 közötti uniós költségvetési időszakban Magyarországon is egyre nagyobb szerepet kapnak a civil szervezetek a kutatásfejlesztési projektek előkészítésében és elbírálásában.
 
Az NFÜ munkatársa kiemelte: augusztustól, illetve szeptembertől tömegével jelennek meg az új pályázatok, amelyek részben a kis- és középvállalkozások munkahelyi képzését, különböző oktatásfejlesztési programokat, illetve a közoktatási intézmények fejlesztését irányozzák elő első körben.

Márkus Eszter kifejtette: a pályázatok első időszakában 90 milliárd forintos pályázati keret áll majd rendelkezésre a k+f típusú kutatások, illetve projektek segítésére, erre az összegre mintegy 500 pályázó jelentkezését várja az NFÜ. A pályázatokat egyfordulós nyílt rendszerben bírálják el.
 
Ismertette: a 2007-2008 közötti akcióterv a piacorientált kutatási fejlesztésre, illetve a technológiai együttműködésre helyezi a hangsúlyt, ebben a magántőkével való együttműködést is előtérbe állítja a kormányzat.
 
Márkus Eszter szerint emellett az úgynevezett "fejlesztési pólusok" létrehozatala is az innovációt a k+f tevékenységet erősíti Magyarországon. Ennek lényege, hogy a kutatásban Budapest vezető szerepét egyre inkább igyekeznek csökkenteni, és az ország más részein is fejlett, európai szinten is kimagasló eredményeket elérni képes fejlesztési központokat akarnak létrehozni.
 
Márkus Eszter kiemelte "a civil szféra szerepét erősíteni kell a pályázatok végrehajtásában is, ez segíti, hogy a pályázatot elbírálók között már részt vesznie, a munkában a civil szervezetek szakértői, a végrehajtásban pedig érvényesül a civil szervezetek kontrollja".
 
A NFÜ munkatársa arról is szólt, hogy a közeljövőben megújul az ügynökség honlapja, amivel azt szeretnék elérni, hogy a vállalkozók, a pályázatírók jobban eligazodjanak az ügynökség által kiírt pályázatok között, könnyebben jelentkezzenek az tervezett projektekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Az EU-ban a britekhez megy a legtöbb k+f-pénz külföldről

A kutatás és fejlesztés nemzetközi jellegének köszönhetően a kutatási alapok is átnyúlnak a földrajzi határokon. Európa e téren is nagyobb szelethez szeretne jutni, ám jelenleg az Egyesült Államok, Kína és India javára teret veszít.

Itthon

Miért nem használják ki a K+F adókedvezményeit a cégek?

Kedvezőnek mondható a kutatásfejlesztéshez kapcsolódó adójogi környezet Magyarországon, az ilyen tevékenységekkel összefüggő költségeket több adónemben is érvényesíthetik, leírhatják az érintett cégek, intézmények. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint azok egyelőre nem használják ki kellően e kedvezményeket.

MTI Vállalkozás

Megduplázzák a K+F-re fordított pénzeket

Magyarország a következő 5 évben meg akarja duplázni, 10 éven belül pedig megháromszorozni a kutatás-fejlesztésre költött pénzeket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok versenyképességi ügyekben illetékes minisztereinek tanácskozása után tartott sajtóértekezletén.

MTI Gazdaság

K+F és innováció: 500 milliárd 2013-ig

A kutatás-fejlesztési (K+F) és innovációs programok közfinanszírozására 2007-2013. között mintegy 500 milliárd forint forrás célirányos befektetésére lesz lehetőség - közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM), valamint a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) közleményben.

MTI Gazdaság

A k+f-ben nem elég aktívak a vállalkozások

Magyarországon a kutatás-fejlesztésben az üzleti vállalkozások nem elég aktívak, 2005-ben az erre a célra fordított mintegy 207 milliárd forintnak mindössze 39,4 százalékát adták - mondtak Balogh Tamás, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) főosztályvezetője hétfőn az Innováció és Siker című szemináriumon Budapesten.

MTI Tech

A következő 10 évben megháromszorozódnak K+F-ráfordításaink

Magyarország a következő 5 évben meg akarja duplázni, 10 éven belül pedig megháromszorozni a kutatás-fejlesztésre költött pénzeket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok versenyképességi ügyekben illetékes minisztereinek tanácskozása után tartott sajtóértekezletén.