szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig csak szemüvegeknél lehetett alkalmazni a technológiát, hogy a lencsét ért bizonyos fénymennyiség után az besötétedjen, de egy új áttörésnek hála mindez most már a kontaktlencséknél is működik. Az első ilyen darabok rövidesen piacra is kerülhetnek.

Az emberek nagyjából két táborra oszthatók, ha a látásukról van szó: akadnak, akik szívesen hordanak szemüveget, mert azt mondják, az is öltöztet, mások viszont ódzkodnak tőle, mondván, hogy az is csak egy újabb, nem ritkán bosszantó kiegészítő, melyre szintúgy ügyelni kell, nehogy valamilyen sérülés érje. Így ők inkább a kontaktlencse mellett teszik le a voksukat.

Ám míg az ilyen lencsék valóban sok előnnyel bírhatnak, a szemüveg egy fontos jellemzője miatt gyakorlatilag legyőzhetetlen ebben a versenyben, hiszen a technológiának köszönhetően tűző napsütésben is használhatók: olyan lencsét is kérhetünk hozzájuk, amelyek a fénymennyiség hatására besötétednek – mindez a kontaktlencsék esetében elérhetetlennek bizonyult, eddig legalábbis.

A Johnson & Johnson, illetve a technológiáért felelős Transitions Optical ugyanis megtalálta a módját, hogy a kontaktlencséknél is alkalmazni tudják e jellemzőt. Ami így, kis túlzással, lényegében elhagyhatóvá és csaknem feleslegessé teszi a napszemüveget is, hiszen a kontaktlencse, a már említett tulajdonsága miatt, ezt a funkciót is betölti.

Johnson and Johnson

A lencsét különleges, úgynevezett fotokróm molekulákkal vonták be, amelyek ultraibolya fény hatására képesek megváltoztatni szerkezetüket, ennek eredményeképp pedig besötétednek. A lencse így nemcsak több fényt nyel el, de közben viselője szemét is védi. A Johnson & Johnson szerint 10 éves kutatómunka eredménye valósult meg.

A jobbféle napszemüvegekhez hasonlóan polarizált kontaktlencse a tervek szerint jövő év első felében kerül majd piacra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egy sima szemüvegnek tűnik, de ha felveszi, csak ámul majd

Egy időben napi rendszerességgel lehetett hallani róluk, de azóta szinte teljesen eltűntek a szemüvegként viselhető okoseszközök. Most feltámadni látszanak, miután – több más gyártó után – az Intel is kísérletezni kezdett saját megoldásával. A Vaunt nevű eszköz ráadásul épp azért lehet használható, mert alig különbözik egy rendes szemüvegtől.

hvg.hu Tech

Ez lesz a következő nagy dobása az iPhone után? Valósághű képeken az Apple-féle csodaszemüveg

Apple Glass – a hírek szerint így nevezik a titkon fejlesztett AR-szemüveget, amelyen hosszú ideje dolgoznak már az almás vállalat főhadiszállásán. A különféle értesülések alapján koncepcióképeket készítő grafikus, Martin Hajek – csakúgy, mint a korábbi iPhone-modelleket – az állítólagos szemüveget is formába öntötte. Vajon tényleg így fest majd a következő Apple-termék?