Erőfitogtatás: bekapcsoltuk az új Xbox Series X játékgépet, és nem csalódtunk
Sebesség és képminőség. A Microsoft 2020-as új konzolja lényegében semmi másról nem szól, csak erről a kettőről. Leteszteltük a két új Xbox közül az erősebbet.
Tizenkilenc éve történt, hogy a Microsoft november 15-én Észak-Amerikában piacra dobta az első Xboxot. Ez volt a redmondi mamutcég első játékgépe, melynek akkoriban a Sony PlayStation 2-vel, illetve a Sega Dreamcasttel kellett felvennie a harcot. 2005-ben aztán kijött az Xbox 360, amit 2013-ban követett az Xbox One, 2020 vége pedig már a negyedik generációtól, az Xbox Series X-től és annak gyengébb-olcsóbb testvérétől, az Xbox Series S-től hangos.
Hozzánk az előbbi modellből érkezett egy példány – megnéztük, milyen gyakorlatban a valaha készített legerősebb Xbox.
Egyedi formaterv
Ceruzatartó, sajtreszelő, hűtőszekrény – szinte csak úgy repkednek az Xbox Series X külsejével kapcsolatos vicces meglátások. Tény, ami tény, a Microsoft tervezői nem szokványos dizájnnal áldották meg az új konzolt, ami egyébként élőben sokkal jobban mutat, mint fotókon.
A 15x15 centiméter alapterületű és 30 centiméter magas téglatest 4,5 kilogrammot nyom a mérlegen. Vagyis nem könnyű, de ez nem biztos, hogy baj, viszonylag ritkán fogjuk magunkkal vinni. A függőlegesen és vízszintesen egyaránt használható készülék egyik végébe egy hatalmas ventilátort szereltek, mely maximális gépterhelés mellett is relatíve lassan és halkan teszi a dolgát. És tapasztalataink szerint a neten terjedő állításokkal ellentétben nem képes arra, hogy lebegtessen egy pingpong labdát.
A Series X olyan halk, hogy lényegében nem is hallani a működését, főleg akkor nem, ha például becsúsztatjuk a tévé mögé. A leghangosabb alkatrész nem is a ventilátor, hanem az optikai meghajtó, ezt viszont a már főleg digitálisan terjesztett játékok korában szinte alig használjuk. (A Series S-ben már nincs is ilyen egység.)
USB-C portot nem kapunk, viszont a régebbi USB-A-ból hármat is, ráadásul a leggyorsabb fajtából valót, elöl és hátul egyaránt. A hátsó szekcióban tudjuk csatlakoztatni a tárhelybővítőt, valamint a HDMI- és az Ethernet-kábelt. A töltő és fülhallgató nélküli új iPhone-ok korában pozitívum, hogy a gyári alapcsomagnak nemcsak a kontroller két ceruzaeleme, hanem még egy HDMI 2.1 kábel is a részét képezi.
Mit rejt belül?
A Microsoftnál valamikor 2016-ban kezdődött el az új generáció fejlesztése, vagyis körülbelül akkor, amikor kijött az előző széria ráncfelvarrott verziójának számító Xbox One X. A fejlesztők célkitűzése egy annál is érezhetően gyorsabb masina kifejlesztése volt, és ezt sikerült is tartani: míg az előd 6 Teraflopsot, addig az új csúcsmodell 12 Teraflopsot tud (Series S: 4 Teraflops).
A jó hűtési teljesítmény érdekében egyedi módon felosztott gépházban egy nyolcmagos AMD Zen 2 processzor és egy ötvenkét feldolgozó egységes AMD RDNA 2 grafikusgyorsító található, melyek 16 GB GDDR6 RAM, illetve egy 1 TB-os SSD társaságát élvezik.
És az új Xbox nemcsak papíron gyors, hanem a valóságban is. Már-már letaglózó módon.
A kontrolleren lévő bekapcsológomb lenyomását követően alig 6-8 másodperc telik el, míg feláll az instant-on rendszer, a legújabb Assassin's Creed: Valhalla játékot pedig 4 másodperc után ott folytathatjuk, ahol legutóbb abbahagytuk. A gyors betöltés és gyors folytatás elsősorban az SSD érdeme.
Az 1 TB kapacitás viszont csak elsőre tűnik soknak, aztán egyrészt kiderül, hogy csak 800 GB szabad belőle, másrészt pedig ráeszmélünk, hogy egy-egy új csúcskategóriás játék akár 80-100 GB helyet is megkövetelhet magának. Persze ott a bővítési lehetőség, de a gyakorlatban 920 GB szabad helyet biztosító 1 TB-os Seagate kártyáért közel 100 ezer forintot kérnek el.
Milyen a használata?
A csempés felhasználói felület nem sokat változott, a Microsoft továbbra is kitart emellett az egyesek által kedvelt, mások által enyhén átláthatatlannak ítélt megoldás mellett. Szerintünk remekül használható a magyar nyelvű felület, mindent gyorsan meg lehet találni benne.
Nagyon átjön, hogy a fejlesztők el szeretnék mosni a különböző Xbox generációk közötti határmezsgyéket. Ennek jegyében a legújabb gépen nemcsak a Xbox One, hanem az Xbox 360, sőt, még az eredeti Xbox játékok is jó eséllyel játszhatók. Kivételek persze akadnak, így például a Xbox 360-as GTA V lemezünkkkel nem tudott mit kezdeni a rendszer.
Egyelőre nagyon kevés az olyan játék, melyet már optimalizáltak az új generációra. Ezek a Store-ban X/S jelzést viselő játékok viszont elképesztően szépek, legyen szó a már említett AC Valhalláról, vagy a felturbózott Forza Horizon 4-ről. A textúrák, a fények és az árnyékok még soha nem voltak ilyen gyönyörűek, a 4K felbontás melletti másodpercenkénti 60 képkockás sebesség pedig minden körülmények mellett adott.
A gép elvileg a 8K-t is tudja 60 fps mellett, ennél azonban komolyabb pozitívum, hogy kicsit több mint tucatnyi játék, így például az új Call of Duty és az új Dirt 4K/120 fps támogatással debütál a platformon. Ehhez viszont olyan tévé szükséges, amely már támogatja a HDMI 2.1 szabványt: mi egy ilyen tudású, LG OLED65GX készülékkel nyúztuk az új Xboxot.
A HDR+ és Dolby Vision támogatásnak köszönhetően szupermélyek a feketék és vakítóan világosak a fehérek, a képminőségbe egyszerűen nem lehet belekötni. Jó hír, hogy az új hardver a régebbi szoftvereket is szebben jeleníteni meg, és ha egy régi címtől nem várunk elképesztő 4K minőséget, akkor mindenképpen pozitív meglepetésben lesz részünk.
A kontroller csak minimálisan változott, ami nem is baj, mert már eddig is nagyon szerethető volt. A fekete, fehér és kék színben készülő vezérlő felületei kicsit érdesebbek lettek és megjelent egy új gomb, amivel szupergyorsan készíthetünk képernyőfelvételeket. Alapáron egy kontroller jár, ha pedig ketten szeretnénk fifázni, akkor 22 ezer forintot kell rászánnunk a projektre, illetve megjegyzendő, hogy az Xbox One kiegészítői kompatibilisek az új szériával.
Játékfelhozatal
A legújabb felsőkategóriás játékok mintegy 25 ezer forintba kerülnek, vagyis olcsónak semmiképp sem nevezhetők. Remek alternatíva a Game Pass rendszer, ami tulajdonképpen a játékok netflixe: előfizetéses rendszerben, adott havi díj ellenében rengeteg szoftverhez férhetünk hozzá.
Az alap GP havonta 3000 forintba kerül, a GP Ultimate havi díja 4200 forint. Utóbbinak az online funkciókat és havi 3-4 örökre ingyen megkapott játékot felvonultató Live Gold szolgáltatás is a részét képezi, sőt november 10-től már az EA Play tartalmakat is ingyen elérhetik a GP Ultimate előfizetők. Ilyen például a Battlefield 1 és V, vagy a Fifa 20, de a Fifa 21-et már külön kell megvásárolnunk.
Az új konzolgeneráció november 10-én történt piaci startját követően a komoly terhelés miatt jelentősen lelassult a játékletöltés, de ez vélhetően hamarosan stabilizálódni fog. Illetve egyes GP Ultimate előfizetők késéssel férhettek csak hozzá az EA Play játékokhoz, de ez a probléma azóta már meg is oldódott.
Az Androidon és iOS-en elérhető GP alkalmazással nem egyszerűen csak a távolból telepíthetünk új játékokat az Xboxunkra, hanem egyes játékoknak akár a mobilunkon is nekieshetünk. Ilyenkor a vizuális világot nem a telefonunk állítja elő, hanem az streamelt formában érkezik meg a készülékre, amihez persze nem árt a gyors és stabil net. A mobilunkhoz Bluetoothon keresztül csatlakoztatható az Xbox kontrollere.
Konklúzió, árak
+ : szupergyors és halk működés, kiváló képminőség, visszafelé történő kompatibilitás, előfizetéses játékrendszer. –: az SSD kapacitását gyorsan fel lehet élni, nem olcsó a Series X és az új játékoknak is alaposan megkérik az árát. |
Az Xbox Series X letaglozó teljesítményt és kiváló képminőséget biztosít, néhány napos tapasztalataink alapján azt mondhatjuk, hogy maximális stabilitás mellett. Ennek persze alaposan megkérik az árát, az új csúcs-Xbox 185 ezer forintba kerül, csakúgy mint a riválisa, a PlayStation 5. (A Sony új konzoljának tesztjével vasárnap este jelentkezünk.)
Az Xbox Series S ennél jelentősen olcsóbb, már 114 ezer forint ellenében hazavihető. Ebből a gépből azonban nem egyszerűen csak az optikai meghajtó maradt ki, hanem szerényebb teljesítményű a hardver és az SSD csak 512 GB-os. Ez az eddigi legkisebb méretű Xbox, ami ár/érték arányban most korrektnek tűnik, viszont időtállóság fronton nem biztos, hogy jól járunk vele.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.