szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bogárméretű robotokat fejlesztettek ki az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei, amelyek képesek világítani és repülni is. Emberéleteket menthet majd a jövőben.

A szentjánosbogarak gépesített változatától azt remélik, egy nap segítenek majd a mentős szakembereknek azzal, hogy megmutatják, pontosan hová kell érkeznie a segítségnek. Egy ilyen robot nagyjából olyan nehéz, mint egy gemkapocs. A szárnyait egyedileg, gumiszerű anyagból és elektródákból tervezték meg, amelyek akkor csapódnak le, ha a szárnyat feszültség éri.

Kevin Chen, az MIT kutatója szerint egy ilyen miniatűr robot esetében komoly gondot jelent a kommunikáció. Míg a nagy gépek esetében többféle megoldás közül is lehet választani, addig ezeknél újfajta kommunikációs módokat kell találni.

Miután elkészültek a géppel, a mérnökök különböző színű és mintájú lámpákkal kezdtek kísérletezni. A tesztrepülés során egy iPhone kamerájával, valamint egy speciális algoritmus segítségével követték nyomon a robotokat. Erre azért is van szükség, mert a kis mérete miatt semmilyen érzékelőt nem tudtak szerelni rá, így egyedül a fény az, amire támaszkodni tudnak a szakemberek.

A kutatók azt remélik, hogy a jövőben robotokat és a mozgáskövető rendszert is tovább tudják majd fejleszteni, így hatékonyabb lehet a valós idejű megfigyelés. Emellett megpróbálják majd integrálni a szentjánosbogarak azon képességét, hogy repülés közben a fény villogásával kommunikáljanak egymással a robotok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!