szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Euclid nevű űrszonda júliusban indulhat útnak, hogy 1,5 millió kilométer megtétele után végül a James Webb űrteleszkóp szomszédságában kezdje el felderíteni a világegyetemet.

Újabb nagyszabású projekt van készülőben az Európai Űrügynökségnél (ESA). Azután, hogy a szervezet útnak indította az űrszondáját, ami a Jupiter jeges holdjainál kutat majd az élet után, hamarosan elindulhat az Euclid nevű szerkezet is.

A The Next Web azt írja, a tervek szerint nyáron, júliusban startolhat el az újabb űreszköz, amit a SpaceX Falcon-9-es rakétája visz majd ki a világűrbe. Az Euclid az indulás után körülbelül 1,5 millió kilométert fog utazni a Földtől az L2 Lagrange-pontig. Ez az a pozíció, ahol a James Webb űrteleszkóp is van.

European Space Agency

A szerkezetet azért is telepítik ilyen messzire a Földtől, mert az univerzum 95 százalékát kitevő sötét energiát és sötét anyagot szeretnék tanulmányozni, ezt pedig erről a pontról lehet a legjobban megtenni.

Hogy közelebb kerülhessünk ezek megértéséhez, az Euclid a tervek szerint elkészíti a világegyetem valaha volt legnagyobb, legpontosabb 3D-s térképét. A műhold galaxisok milliárdjait fogja megfigyelni akár 10 milliárd fényévnyi távolságban, és lefedi az égbolt több mint egyharmadát.

A térkép segítségével pontosabb adatokat kaphatunk az univerzum tágulásáról, valamint szerkezetének fejlődéséről. Emellett pontosabb képet kaphatunk arról, hogy milyen szerepe van a gravitációnak, illetve, hogy milyen természete van a sötét anyagnak és a sötét energiának.

Az Euclid már az Egyesült Államokban várja az indítás pillanatát, és már a legszükségesebb teszteket is elvégezték rajta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!