szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A németországi Fraunhofer Intézet kutatói egy olyan, a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszert dolgoztak ki, amiben emberek helyett robotok szerelik szét a veszélyes elektronikai hulladékokat. Mindezt nagy pontossággal.

Az elektronikai hulladék kezelése már most komoly problémát jelent az emberiség számára, néhány éven belül pedig még rosszabb lesz a helyzet, a mennyisége ugyanis drámaian megnőhet. A probléma ezzel az, hogy az eszközöket nem lehet csak úgy szétszerelni: rengeteg veszélyes, mérgező anyagot tartalmaznak, aminek eltávolítása nehéz és költséges feladat – főleg, ha a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe veszi az ember.

A Németországban található magdeburgi Fraunhofer Intézet kutatói most egy új megoldással álltak elő, hogy segítsék az e-hulladék újrahasznosítását. A szakemberek egy iDEAR nevű rendszer fejlesztésén dolgoznak, melynek lényege a robotika és a mesterséges intelligencia ötvözése. Ha ez ijesztően hangzik – az esetleges öntudatra ébredő robotokra gondolva –, az érthető, aggódni ugyanakkor nem kell, ebben az esetben ugyanis nem olyan robotokra kell gondolni, ami árthatna az embernek.

A szakemberek egy olyan intelligens rendszert építenének ki, ami segíti, hogy roncsolásmentesen – vagyis törés–zúzás nélkül – lehessen automatizált módon szétszerelni az elhasználódott elektronikai berendezéseket. Ezzel lényegében egy zárt hurkú újrahasznosítási rendszert alkotnának meg. Ez rendkívül fontos lépés lehet, a számítások szerint ugyanis 2030-ra a világ évente 74 millió tonna e-hulladékot termelhet ki – írja a Interesting Engineering.

A mesterséges intelligencia váratlan hatása: néhány éven belül ezerszeresére nőhet az e-hulladék mennyisége

Óriásit nőhet 2030-ra az elektronikai hulladék mennyisége a mesterséges intelligencia térnyerése révén – a kutatók most ki is számolták, mennyire.

A folyamat az e-hulladék kiszállításával, majd állapotának ellenőrzésével és a válogatással kezdődik. A termék típusát, állapotát és esetleges hibáit ezután optikai érzékelők és mesterséges intelligencia által működtetett 3D-kamerák értékelik.

A következő lépésben a tudósok meghatározzák a szétszerelés sorrendjét, ami segít a szoftvernek eldönteni, hogy teljes szétszerelést hajtson végre, vagy csak az értékes alkatrészek kinyerésére összpontosítson. A robot csak ezután lát neki a feladat elvégzésének. Az elsődleges teszteken már átment a rendszer, ahol egy alaplapot távolított el egy számítógépből a robot. Ez egyébként egy rendkívül összetett folyamat, ha az alkatrészt sérülésmentesen akarja kinyerni.

A kutatók már elkészítettek egy másik folyamatot is, ami felismeri az adott gép típusát, a jövőben pedig azon dolgoznak majd, hogy ezt a kettőt összekössék.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!