szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ismert orosz Kreml-közeli csoportok tevékenységét azonosítottak be a szakértők a közösségi oldalakon a német választási kampányban.

Az orosz dezinformációs gépezet posztjaival és AI-által készített kamuvideókkal tolják az Alternatíva Németországért (AfD) kampányát a német választás előtt – írja a SkyNews.

A közösségi médiát figyelő szakértők szerint olyan orosz csoportokhoz köthető a kampány, amelyek már a tavalyi amerikai elnökválasztáson is aktívak voltak. A posztokkal a német szélsőjobboldali AfD-t hozzák helyzetbe, illetve a többi pártot, illetve azok jelöltjeit próbálják lejáratni.

A cikk szerint az egyik gyakori módszer, hogy egy mesterséges intelligencia segítségével készített videóban egy nem létező ember hamis vádakkal illet egy politikust, egy kamusztorit ad elő róluk. Ilyen volt például, amikor Marcus Faber FDP-s politikust azzal vádolták egy kollégájára hivatkozva, hogy orosz kém. Mindez olyan szempontból is pikáns, hogy Faber többször is nyíltan kiállt Ukrajna mellett.

Egy másik videóban egy 18 éves nő gyermekbántalmazással vádolt meg egy minisztert. A történet kitalált volt, a videó mesterséges intelligenciával készült. A Center for Monitoring, Analysis and Strategy (CeMAS) nevű szervezet szerint mindkét videó az orosz Storm-1516 nevű propaganda terjesztésével foglalkozó csoporthoz köthető.

Oroszországhoz köthető weboldalakkal próbálnak beavatkozni a német választásokba egy tanulmány szerint

A mesterséges intelligencia segítségével gyártottak álhírekkel teli tartalmakat egy csütörtökön megjelent elemzés szerint.

A kampányban a Doppelgänger-módszerrel is operálnak, ami a Social Design Agency nevű csoporthoz köthető, akikről tudott, hogy kapcsolatban állnak a Kremllel. Ők tulajdonképpen lemásolják ismert híroldalak dizájnját, azon jelennek meg álhírek, amelyeket aztán botok segítségével terjesztenek az X-en, Facebookon, illetve más közösségi oldalakon. Az egyik ilyen álhírhez egy a Spiegelre hasonlító oldalt készítettek.

Tavaly december közepétől 2025. január közepéig a CeMAS összesen 630 német nyelvű bejegyzést talált tipikus Doppelgänger-mintákkal csak az X-en. Ferdinand Gehringer kiberbiztonsági politikai szakértő azt mondta a SkyNewsnak, hogy nem lepte meg az orosz beavatkozás, mivel Moszkvának egyértelmű céljai vannak a német választásokkal kapcsolatban. „Oroszország az AfD-ben látja a legjobb lehetőségeket a jövőbeli együttműködésre” – mondta.

A német szélsőjobboldali csoportok is aktivizálódtak az online térben. Létrehozták az AI segítségével Larissa Wagnert, „aki” a tavaly létrehozot X- és Instagramon-oldalán tesz közzé olyan posztokat, amivel az AfD melletti kiállásra buzdít, vagy a bevándorlókat bűnözőként mutatja be, illetve a hagyományos német életmódot dicsőíti.

A szakértők szerint a német választásokon induló pártok közül egyértelműen az AfD használja ki leginkább az AI lehetőségeit. Amikor a SkyNews megkérdezte a Larissa Wagner profilját üzemeltetőktől, hogy kik is ők, azt a választ kapták, „szerintem teljesen mindegy, hogy ki irányít engem. Az olyan befolyásolók, mint én vagyunk a jövő”.

Deepfake és dezinformáció: így avatkozik be Moszkva az uniós választásokba

Az európai parlamenti választások előtt az orosz politikai és gazdasági érdekekhez köthető álhírek sora árasztotta el Európát, ezek terjesztését a generatív mesterséges intelligencia nagyon megkönnyítette. Bár az Európai Unió – és számos tagország külön is – hatványozott erővel küzd a kamuhírek és a zavarkeltés ellen, ennél sokkal többre lenne szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!