Gyönyörű videók jöttek: így nézett ki a teljes napfogyatkozás a világűrből
Több műhold is megörökítette, ahogy a Hold árnyékot vetett a Földre április 8-án.
Több műhold is megörökítette, ahogy a Hold árnyékot vetett a Földre április 8-án.
A NASA néhány tudósa egy repülőgép fedélzetéről nézte végig a 2024-es teljes napfogyatkozást az Egyesült Államokban, amely így nekik 6 perc 22 másodpercig tartott. Ez azonban eltörpül egy korábbi, concorde-os rekord mellett.
Sokan kerestek rá a Google-ben arra, hogy „fáj a szemem”, miután áthaladt a napfogyatkozás Amerikán – ebből arra lehet következtetni, hogy sokan próbálták megfelelő védőszemüveg nélkül megtekinteni a jelenséget.
Látványos égi jelenségre készülhet 32 millió amerikai, de megannyi élő közvetítésnek hála a világ bármely pontjáról élőben lehet majd nézni a teljes napfogyatkozást.
Az Európai Űrügynökség alaposabban tanulmányozná a napkoronát, ehhez viszont az kell, hogy valami blokkolja a napfényt az űrszonda előtt.
Amikor a Hold bekerül a Nap és a Föld közé, a napfogyatkozást érintő területek felett mintha eltűnnének a gomolyfelhők. Holland kutatók számítógépes szimuláció segítségével találtak egy lehetséges magyarázatot a jelenségre.
A NASA Perseverance nevű marsi járműve még február 8-án örökítette meg, ahogy a vörös bolygó egyik holdja, a Phobos elhalad a Nap és a planéta között. A munka eredménye egy látványos timelapse videó lett.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) két műholdja is rögzítette, ahogy a Hold árnyéka végigsuhan a Föld felszínén.
Nemrég a Mars nagyobbik holdja, a Phobos haladt el a Nap és a vörös bolygó között, így részleges napfogyatkozást idézett elő.
Az Európai Űrügynökség űrszondája, a Proba-2 több fotót is készített a legutóbbi részleges napfogyatkozásról, ezeket pedig egy videóba gyúrta össze.
Aki most lemaradt róla, öt évet kell várnia, hogy egy hasonló mértékű eseményt lásson Magyarországról.
Október 25-én a Nap bő harmadát kitakaró részleges napfogyatkozás figyelhető meg Magyarországról. A mintegy két órán át tartó jelenséget szabad szemmel és távcsővel is meg lehet majd figyelni a déli órákban – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán.
Június 29-én a Nap 67 százalékát takarta ki a Hold a Solar Dynamics Observatory nevű napszonda elől.
A 2022-es esztendő is tartogat néhány látványos csillagászati eseményt, az egyiket a világ több pontján már holnap láthatják.
A felvételen a vörös bolygó krumplira hasonlító holdja, a Phobos vonul át a Nap előtt.
A jelenséget teljes egészében csak az Antarktiszon lehet megfigyelni – ott viszont csaknem két percen át. Máshol csak részleges napfogyatkozás lesz.
Az égi jelenséget nagyjából másfél órán keresztül lehetett látni Budapestről.
A jelenség csak bizonyos területeken látványos, de szerencsére többen is közvetítik.
Az égi jelenség magyar idő szerint 12:04-kor kezdődik, és Budapestről nagyjából másfél órán keresztül látszik majd. Házi megoldásokkal nem szabad próbálkozni.
Hogyan kódolja az agyunk a matematika egyik legelvontabb definícióját?
Fatális hibák és a protokoll megszegése vezetett oda, hogy egy izraeli lombikklinikán a beültetés közben elcseréltek két embriót.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.