Az EU már tárgyal Bulgáriával az orosz gáztranzitdíj bevezetéséről
Az intézkedés a magyar és a szerb kormányt is feldühítette.
Az intézkedés a magyar és a szerb kormányt is feldühítette.
Új helyzet állt elő azzal, hogy Bulgária különadót vetett ki a Török Áramlaton keresztül érkező orosz földgázra.
A G7 számításai szerint uniós országok közül az elmúlt hónapokban is Magyarországra érkezett a legdrágábban az orosz gáz. Így hiába lett olcsóbb, ez még kevés a rezsicsökkentéshez.
A brüsszeli Politico megszerzett egy példányt a januárban aláírt egyezményből, és erről kérdezte az uniós szakértőket, akik gyanakodva vizsgálják a bolgár-török földgázegyezményt, mert attól tartanak, hogy ily módon több orosz földgáz érkezhet az Európai Unióba. Brüsszel szeretné mérsékelni az orosz gázfüggést, amely meghatározó volt az ukrajnai háború előtt az Európai Unióban, de azóta jelentős mértékben csökkent.
Szakértői várakozások a holnapi Ukrajna-központú vilniusi NATO-csúcs előtt. A Trump-korszak nem ért véget. Az osztrák energiacég, az OMV a következő télen is Oroszországból fedezi energiaszükséglete javát. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az állam adóbevételeinek mintegy felét az olaj- és gázszektor adja Oroszországban.
A külgazdasági és külügyminiszter nem tervezi az orosz olaj és gáz ellátás csökkentését, sőt partnerként megegyezés született még Törökországgal és Azerbajdzsánnal is.
2021 közepi szintre süllyedt az európai tőzsdéken a földgáz ára, amikor Oroszország elkezdte visszafogni az európai gázszállításait – tudósít a Bloomberg.
A Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman szerint egyértelműen az ellenzéki republikánusok a felelősek a költségvetési válságért. Kína kivár a vezetéképítéssel, az orosz gáz jó része Putyin nyakán maradhat. Moldovának szerencséje van, hogy még egyáltalán létezik. A szíriai elnök rehabilitálását meg kell akadályozni. Sötét időket idéz az osztrák szélsőjobboldali pártvezér nyelvezete. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Felülvizsgálják, hogyan lehet fokozatosan feloldani a tavaly október végén bevezetett korlátozást, amivel felfüggesztették a háztartási napelemek hálózati betáplálási lehetőségét. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt egy interjúban, amiből az is kiderül, mik a tervek Paks II-vel, honnan lesz energia az akkumulátorgyáraknak, piaci áron vesszük-e az orosz gázt, és miből áll a „konzervatív energiapolitika”.
A korábbi első számú importpartner – Oroszország – helyére Norvégia lépett.
A nemzetközi hitelminősítő adatai szerint az európai gáztározók telítettsége 82 százalékos volt 2022 végén; ez 2015 óta a legnagyobb telítettségi arány.
Hatalmasat esett az orosz befolyási övezeten kívüli államokba irányuló gázexport, elsősorban az Ukrajna ellen indított háborúra válaszul adott büntetőintézkedések nyomán.
A drága importtal szemben az egyetlen fenntartható megoldás a megújuló energiaforrások használata – vélekedett az Európai Parlament elnöke. Deutsch Tamás a szankciók eltörlésére szólított fel.
Németországban átadták az ország első LNG-terminálját, megtéve az első fontos lépést a függőség felszámolásáért a sokáig olcsónak hitt orosz gáztól, amelyről most azt tartják a német politikusok, hogy "nincs olcsó orosz gáz, Európa a szabadságával fizetett az orosz energiahordozókért".
Az olcsó orosz gáz csak egy újabb fideszes mítosz – írja a főpolgármester.
Dinamikus ársapkát vezetnének be a TTF, tehát a holland gáztőzsde alapján értékelt gáz árára, ez az orosz gázt is érinti – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, sajtótájékoztatóján. 2023 tavaszától pedig új indexállást dolgoznának ki a cseppfolyós LNG gázra, az általában tankerekkel Európába importált cseppfolyós gáz árára, ami egyre meghatározóbb az európai piacon.
A külgazdasági és külügyminiszter az orosz energiapiaci cégek felsővezetésével ült egy színpadra Moszkvában, ahol ugyan háborúnak nevezte a háborút, de nem tett szemrehányást az oroszoknak, csak azt hangsúlyozta, hogy a magyaroknak a legfontosabb saját maguk.
A hosszú távú elkötelezettséget erősítették a Gazprom vezérével folytatott megbeszélésen. Az eddig nyugat felől, kerülővel Magyarországra érkező orosz gázt a Török Áramlatba irányítják át az oroszok. Szijjártó Péter alá fogja írni a halasztott fizetésről szóló szerződést is.
Kibertámadással, további gázvezetékek elleni szabotázsakciókkal is okozhat kellemetlenséget Európának Moszkva, de erőszak nélkül is vannak olyan eszközei, amellyel az orosz vezetés nyomást tud gyakorolni az EU-ra. Az élelmiszerárakra komoly hatással van például a műtrágyagyártás, amire Európának nem nagyon van alternatívája és könnyen lehet, hogy emiatt belemegy valamiféle kompromisszumba.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.