szerző:
Gőgh Csilla
Tetszett a cikk?

Ezúttal nem a festmények kapták a főszerepet a Kogart-házban. A minap tizenhat szekszárdi pincészet borait kóstolhatták ott a gasztronómiai szakemberek. A bemutatott borok között szép számmal voltak olyanok, amelyek országosan egyelőre még nem ismertek, de a helyi borversenyeken nagyon szépen szerepeltek.

A Dél-Dunántúl, a Balaton, a Duna és a Dráva által határolt terület éghajlata és talaja a szőlőtermesztésrhez különösen kedvező. A táj hegyei és dombjai szinte falként védik a szőlőbirtokok nagy részét a hűvös északnyugati szelektől. Magyarország egyik legnagyobb múltú vörösbortermő vidékén az utóbbi években egyre figyelemreméltóbbak a fiatal borászok s a kevésbé ismert, kisebb pincészetek borai. 
                    
Aranyfürt – Kékfrankos 2003
Az Aranyfürt Mg. Szövetkezet 30 hektáron gazdálkodik Baranyavölgyben. A chardonnay és rozé borokat reduktív módon (acéltartályokban), a vörösborokat hagyományosan, nagyméretű tölgyfahordókban, valamint barrique hordókban érlelik. A rozét sok éves tapasztalat alapján merlot, kékfrankos és cabernet sauvignon fajták házasításával készítik. A merlot és kékfrankos fajtákat együtt erjesztik, a cabernet sauvignont önállóan készítik és később házasítják össze a többivel.

Dániel Pince - Merlot 2004
2003-ban alakult a pincészet. Jelenleg 2,4 hektár, a Porkoláb-völgyben és a Görögszóban fekvő saját ültetvényen gazdálkodnak. Kézműves borászat, kizárólag vörösborral, célja a felső kategóriás borok előállítása. Az erjesztés a tradicionális eljárást követi, a tölgyfahordós érlelés legalább 18 hónapig tart. A Dániel Pince filozófiája a természetességet helyezi előtérbe. Fontos az évjáratok közti különbség megőrzése.

Dúzsi Tamás - Kékfrankos Rose 2006
Dúzsi Tamás, az őszinteségéről és szókimondásáról ismert termelő 8,7 hektáros birtoka Sióagárd határában, a Leányvár dűlőben található. Elismertségét leginkább a minden évben azonos, kiemelkedő minőségben készülő Kékfrankosnak és a könnyed, légies rosénak köszönheti. Vörösboraira inkább az elegáns rusztikusság jellemző, érdemes őket palackban is érlelni.

Fekete Borpince - Patikárius cuvée 2003
Az 1960-as évek elején kezdtek borkészítéssel és szőlőtermesztéssel foglalkozni, gyors ütemben fejlődött a családi birtok, ma már 6 hektárról szüretelnek. Boraik a jellegzetes szekszárdi stílust mutatják.

Fritz Borház és Panzió - Decsi Szagos 2006
Évszázados családi hagyományokra épül a Fritz Pincészet, 11 hektár szőlőterülettel, kiváló borokkal. A tradíciókat követve a sajátos mikroklímájú Aranydomb dűlő területén, hagyományos és modern technológiával, főként fahordós érleléssel készülnek boraik.

© sxc.hu
Merfelsz Pince - Kadarka selection hordóminta 2006, Cabernet Sauvignon - Cabernet Franc hordóminta 2006, Rosé 2006
A Merfelsz Pince Kft.-t 1999-ben alapította Merfelsz Gábor és  Arató Krisztina. Egy 1832-ben épített présház-pince  felújításával készült el a feldolgozó és pince. Kizárólag  saját termelésű, 95 százalékban saját telepítésű szőlőt dolgoznak fel a közel 12  hektárról. A fajtaválaszték vörös szőlőkből - világfajtákból, helyi fajtákból, részben pedig új,  vagy a borkészítésben új fajtákból - áll. A különböző mikroklímák és a fajták sokszínűsége jó alapot teremt a házasításra.
 
Mészáros Pál Pincészete - Kékfrankos 2003
A szőlőtermesztés és borkészítés hagyománya évszázadok óta apáról fiúra száll a Mészáros családban, amely az utóbbi években Szekszárd egyik vezető családi pincészetévé nőtte ki magát, 30 hektár területen gazdálkodik. A borkészítés zárt rendszerű technológiával, acéltartályokban, folyamatos laboratóriumi kontroll mellett folyik, az érlelés ászokhordókban történik. A löszbe vájt pincékben optimális hőmérsékleten és körülmények között érlelt borok kerülnek a palackokba.

Módos Borászat - Stáció cuvée 2003
30 év borászati tapasztalata társul a legmodernebb technológiával a Módos Borászat üzemében. A korszerű laboratóriumban bevizsgált borokat igény szerint szakszerűen kezelik, tárolják, palackozó üzemükben akár egyedi, különleges üvegekbe töltik, és egyedi címkével látják el.

Neiner Pince - Láng Siller 2006 (Kadarka), Merlot 2004, Kadarka 2004
A Neiner Pince kis családi borászat, két és fél hektár szőlővel, két kiváló dűlőben: Őcsényi-hegyen és Porkoláb-völgyben. A három testvér manufakturális módszerekkel, az évszázadok során átadott, hagyományos módon dolgozik (pl. tölgyfakádakban erjesztik és érlelik a bort), miközben a mai kor vívmányaiból is használják a feltétlenül szükségeseket. Céljuk olyan Kadarkával megjelenni a piacon, ami tisztán tükrözi a fajta kvalitásait. Terveik szerint 2008-ban hozzáfognak a bikavér házasításához is.

Ribling Pince - Bikavér 2004
Szekszárd egyetlenegy megmaradt pincesora az Istifángödre, itt található a Ribling-pince. A család régi pincészetében 150 éves múltra visszatekintő hagyományos bortermelés folyik. A két világháború között innen szállították Bécsbe a szekszárdi kadarkát. A mai ember fülének is szépen csengő szavak: Gyűszű-völgy, Malomoldal, Faluhely, Baranyavölgy, ahol ma is a legjobb minőségű szőlőt termelik a helyi gazdák.

Sárosdi Pince - Merlot 2003
Lányvár, Erdőhegy, Tót-völgy, Virág-hegy: e tájon gazdálkodik 20 hektáron a Sárosdi Pince Kft. Alapvető célja a megfelelő minőségű bor előállítása, a borfogyasztás népszerűsítése, a szekszárdi borvidék hírnevének öregbítése.

ásodik oldal (Oldaltörés)

Szeg-zárd Vin - Aranyérmes Cuvée 2003 (Kékfrankos-Zweigelt-Kékoportó-Merlot)
Családi vállalkozásként működik a cég, melynek gyökerei az 1900-as évek elejéig nyúlnak vissza; mára közel 4 hektáros területen gazdálkodnak. Első palackos boraikat 2000-ben töltötték, majd különböző versenyeken is megmérették. A kitartó munka és a borászati technológia folyamatos fejlesztése meghozta az eredményt. Mottójuk: „Kicsiben is lehet nagyot alkotni.”

Szent Gaál - Bikavér-válogatás 2004
2003 óta a pincészet nagy utat tett meg. Kiváló minőségű boraik számos elismerést arattak. Egyedi arculatú borokat készítenek, távol tartják magukat a közhelyektől, igyekszenek a szőlő és a dűlő világát megőrizni a borban. Filozófiájuk: a legtöbbet megőrizni és a legjobbat kihozni a gyümölcsből, hogy ne a hordó vagy a technológia „vigye” a bort, hanem az alapanyagban rejlő értékek.

Tóth Lajos - Merlot barrique 2004
Régi szekszárdi család, amely 4,5 hektáros birtokon gazdálkodik. Faddi-völgyben, Lőtértetőn és a Palanki völgyben vannak területei, főleg kékfrankos és merlot fajtákkal foglalkozik, de most telepít kadarkát is.

Tringa Borpince - Kékfrankos-Cabernet cuvée 2003
Családi vállalkozás 7 hektár szőlővel, a szekszárdi dombtetőn, a Kerekhegyen, a történelmi borvidék egyik legszebb részén. A napsütéses órák magas számának és a lösztalajnak köszönhetően megfelel a kiváló minőségű orkészítés feltételeinek. Boraikat kiváló minőségű, saját termesztésű szőlőből készítik minőségorientált termelési technológiával, modern, irányított erjesztéssel.

Tüske Pince - Kékfrankos 2005
Tulajdonosa Halmai Csaba, a pincét felesége nagyapjától örökölték, az ő beceneve volt Tüske. A kezdetben használt ültetvényeket az elmúlt tíz év folyamán fokozatosan cserélte le kisebb térállású, fajtailag tömbösített ültetvényekre. Filozófiája szerint a magukat jól érző, nem túlterhelt, makro- és mikroelemekkel jól ellátott, bőséges, de karbantartott lombfelületű növények adják a jó minőségű szőlőt – és a jó bort. A feldolgozópince az istifángödri tanyasoron van, a vörösborok érlelését a löszpartba vájt, részben kitéglázatlan „lukpincékben”, fahordókban végzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gasztro

Ha Belgium, akkor "Hirtelen halál"

Ahol hatalmas, aranyló árpatáblák festik a tájat, ott a sörök országa: Belgium. Talán a szomszédos francia szőlőültetvények, a jó borok közelségének, tán a burgundiak néhány száz évvel ezelőtti uralmának köszönhetően a belgák ösztönösen értik és élvezik mindkét nedűt. A sörnek nem csupán a megbecsülést, hanem a más népeknél csak a bornak kijáró szertartásokat is megadják.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenki lehet borkóstoló V. - Miről ismerszik meg a jó pezsgő?

A pezsgőt a legnemesebb italként szokták emlegetni. Ha jól belegondolunk, csak különleges alkalmakkor isszuk, s szinte biztos, hogy a legtöbbünknél vár egy üveg a megfelelő alkalomra. Azt azonban kevesen tudják, hogy mitől Champagne, pezsgő, habzóbor, vagy gyöngyöző bor egy nedű.

Gőgh Csilla Gasztro

Dolce Vita Tokajon

A magyar borok vitathatatlan sikert értek el a 3. VinAgora Botrytis & Sweet Selection nemzetközi borversenyen, hiszen a TOP 10-es listára öt hazai bor került fel.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló III.

Hogy ki, melyik fajtájú és színű bort részesíti előnyben, ízléstől és a mellé felszolgált ételtől függ. Egyes vélekedések szerint bonyolultabb a fehér borból nagyot alkotni, mert míg a vörös szőlő íze, illatjegyei meghatározóvá teszik a karakterét, a fehér szőlőhöz nagyon kell érteni, hogy előcsaljuk a megfelelő ízt.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkostoló IV. - Technikák és praktikák

Már azt is nagy misztérium övezi, hogy mikor kell leszedni a szőlőszemeket, hogy a legjobb minőségű bort készítsék el belőle. A szőlőszüret után még az eljárás és az érlelés mikéntjéről is dönteni kell. A borászoknak, azaz a borkészítő mestereknek megérzéseik, szaktudásuk és tapasztalataik alapján kell cselekedniük. Hogy milyen eredménnyel, az csak később derül ki, amikor a bor elkészült.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló VI. - Gyöngyöző pohár

A pezsgő eleganciát és meghittséget kölcsönöz az ünnepeknek. Sorozatunk mostani részében Koczuba Róbert, a Törley Pezsgőpincészet pezsgőmestere útmutatásai alapján ismerkedünk meg a különböző pezsgőkészítési eljárásokkal, és a fogyasztás aranyszabályaival.

Gőgh Csilla Gasztro

Újra Nyitott Pince Napok

A tavalyi „Nagy Ízutazás 2006” kampányév egyik legjelentősebb eseménye a Nyitott Pincék Napja volt, amelyet idén – a nagy sikerre való tekintettel – ismét megrendez a Magyar Turizmus Zrt., a Nyitott Pincék Szövetsége és a Bacchus Arts Stúdió. A hazai borturizmus élénkítése érdekében szervezett akció ezúttal három napon át tart. A pünkösdi hosszú hétvégén országszerte több mint 100 pincében várják a vendégeket ingyenes, illetve kedvezményes borkóstolóval.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló II.

Szín, íz, illat, és ezek tökéletes kombinációja - egy borkostolónak a minőség számos ismérve alapján kell osztályoznia a vizsgált nedűt. Előny, ha valakinek jók az érzékszervei és ha van már mögötte némi tapasztalat.