szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az USA-ban tervezett atomreaktorok biztonságosabbak, mint azok a negyvenéves japán konstrukciók, ahol robbanások és szivárgások történtek az elmúlt napokban - írja az amerikai tudományos hírportál, a Discovery News, amerikai szakértőkre hivatkozva.

Az amerikai reaktorok nemcsak biztonságosabbak, hanem elvileg erősebbek, és energiafelhasználás szempontjából hatékonyabbak lesznek az eddigi technológiáknál, különösen a négy évtizedes fukusimai telepnél – írja a Discovery. A most kifejlesztett reaktoroknak ugyanis passzív hűtési rendszerük van, ami nem függ az áramellátástól. A passzív hűtés lényege, hogy a reaktor melegét nem pumpákkal szívják el, és a pumpákat meghajtó dízelmotorok sem szükségeltetnek majd ehhez. Az aktív rendszerek ugyanis nem bírták a cunami nyomását, a dízelmotorokat elsöpörték a tízméteres hullámok – ezt bizonyította a japán katasztrófa.  

Ugyanakkor az atomerőművek gyártói arra számítanak, hogy rendkívüli módon lelassul az új erőművek engedélyezése az USA-ban, mivel a biztonsági szempontokra minden eddiginél jobban ügyelnek majd a hatóságok. Így az egész ágazat teljesítménye várhatóan visszaesik.

A fukusimai atomerőmű
MTI/AP

A harmadikgenerációs atomerőművek továbbfejlesztett változatait, vagyis a „III-plus” erőműveket közösen fejleszti a Westinghouse, a szintén amerikai General Electric, a japán Mitsubishi és a francia Areva. Ezek a korábbi amerikai (Three Mile Island-i) és a szovjet csernobili balesetek tanulságait levonva épülnének meg. 

Három napig áram nélkül

Az AP1000 típusú reaktor a Westinghouse új tervezése, és akár három napra is áram nélkül lehet hagyni. Pumpák, szelepek és az emberi kezelőszemélyzet helyett a légáramlást, a nyomásváltozást és a gravitációt használják a létesítmény hűtésére.

A Westinghouse jelenleg négy AP1000-est épít Kínában, az első 2013-ban állhat üzembe. Az USA két államában, Georgiában és Dél-Carolinában szintén akarnak ilyeneket rendelni az ottani áramellátásért felelős cégek, de ezeknek a létesítményeknek az ellenőrzése valószínűleg elhúzódik majd a japán katasztrófa miatt. Az amerikai hatóságok az AP1000-eseket elvileg már 2006-ban jóváhagyták, de aztán módosítottak a szabályokon, mivel a szeptember 11-ei támadások után úgy gondolták, hogy egy ilyen erőműnek ki kell bírnia egy repülőgépről intézett közvetlen támadást. Most az iparág képviselői úgy vélik, hamarosan felmerül a hatalmas hullámoktól való védelem igénye is.

Franciaországban is dolgoznak az új típusú erőműveken

A párizsi Areva szintén a harmadik generációs atomerőművek továbbfejlesztett változatán dolgozik. Ez az EPR-verzió az úgynevezett „evolutionary power reactor” rövidítése. Az EPR, az eddigi nyomottvizes reaktorok továbbfejlesztett változata, és a világ legnagyobb ilyen létesítményeiként működhetnek majd. Az Areva máris épít egy 1650 megawattos EPR-t Finnországban, de Franciaországban egy további épül és Kínában is éppen most készül kettő. Az EPR-nek kettős védőburka van és négyszintű biztonsági rendszere. A létesítmény a reaktor magjának „elkapására” is felkészült, ha a kettős biztonsági falat is átolvasztaná a leolvadt mag. Ez egy hatalmas betonmedence, amelybe lesüllyedne a veszélyessé váló energiaforrás – amennyiben erre szükség lenne. 

A paksi atomerőmű
Túry Gergely

A New York Times nemrégiben egyébként foglalkozott a fukusimai erőművel, és megállapította, hogy a szakértők és kritikusok már korábban is rámutattak arra, hogy a Japánban használt rendszer fizikailag kevésbé ellenálló, robusztus, mint ahogy azt korábban gondolták. Amerikában ilyen reaktorból 23 működik, összesen 16 erőműtelepen. A GE szakértői szerint ezzel a fajta reaktorral, a Mark 1-gyel, amely Japánban kudarcot vallott, az elmúlt negyven évben semmilyen probléma nem merült fel. Az ilyen erőműnek nagy mennyiségű vízre van szüksége ahhoz, hogy hűteni lehessen. Ezt Japánban a közeli tengerből nyerik ki, míg az újabb típusú erőművek reciklálják, újrahasznosítják a vizet, vagyis kevesebbre van szükség ebből a hűtőfolyadékból.

Egyes szakértők most azt hangsúlyozzák, hogy kisebb reaktorokat kellene építeni, amelyek a jelenlegiek kapacitásának ötödére, tizedére lennének csak képesek, viszont modulárisak, könnyebben kezelhetőek lennének. Kevesebb hűtésre lenne szükség ezekben az atomerőművekben és kisebb lenne a radioaktivitásuk is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Magyarország aláveti a paksi atomerőművet a katasztrófatesztnek

A paksi atomerőműben a múlt század kilencvenes éveitől jelentős biztonsági beruházások történtek, így javult a földrengésállósága is, az erőművet alávetik az EU-ban most formálódó stressz tesztnek - mondta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára a parlament fenntartható fejlődés bizottságának ülésén csütörtökön

Itthon

A paksi erőmű egy 6,5-es erősségű földrengést is kibírna

A Paksi Atomerőmű évekkel ezelőtti biztonságnövelő programjának része volt a földrengésállóság megerősítése is; az atomerőmű egy a Richter-skála szerinti 6,5-es erősségű földrengést is kibírna - közölte Mittler István kommunikációs igazgató szerdán az MTI-vel.

hvg.hu Napi merítés

Csernobil lesz-e a japán atomerőműből?

Aamíg Japánban vissza nem tér az élet a normális kerékvágásba, elegendő kőolaj igény fog kiesni, hogy megnyugtassa a világpiacot. Ám azóta adódott ennél sajnos még nagyobb probléma: a Fukushima-1 atomerőmű-komplexumnál úgy tűnik, kicsúszik a kontroll a szakemberek kezéből - olvasható a Méltányosság blogon.

Szegő Iván Miklós Természet

Ha nem az atomenergia, mi jöhet az olajkor után?

Fogyóban a világ olajtartalékai, és ez nehéz időszakot vetít előre egy magyar kutató szerint. És akkor még nem is beszéltünk a Japánban bekövetkezett katasztrófa hatásairól az atomenergia-szektorra nézve.

Gazdaság

Földrengés Japánban: Beleremeg a világgazdaság?

Nem könnyű számszerűsíteni a Japán északkeleti partjain pusztító földrengés és szökőár gazdasági hatását. A becslést nehezíti, hogy a sorozatos atomerőmű-balesetek miatt egyelőre nem kizárt, hogy a legrosszabb még hátravan. Kétrészes sorozatunk első felvonásában a természeti katasztrófa Japán gazdaságra gyakorolt hatásáról olvashatnak.

MTI Világ

Földrengésveszélyes övezetben épít Törökország atomerőművet

Tayyip Erdogan török miniszterelnök szerint "nincs beruházás kockázat nélkül", éppen ezért földrengésveszélyes övezetben építik fel az első törökországi atomerőművet. Az ankarai kormány a Japánban történt kettős katasztrófa ellenére sem áll el a tervektől.